Sapanca’da TÜBİTAK Onaylı Şenlik

Sapanca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başvurusu gerçekleştirilen “Sapanca Bilim Şenliği Projesi” TÜBİTAK desteğini almaya hak kazandı.  

Sapanca’da TÜBİTAK Onaylı Şenlik

Sapanca Festival ve Fuar Alanında gerçekleştirilecek olan Sapanca Bilim Şenliği, 7’den 77 ye tüm katılımcılarına, bilim, teknolojiden astronomiye, sanat etkinliklerinden tarımsal faaliyetlere birçok farklı alanda sunacağı etkinliklerle bölge halkını bilimle buluşturacak.
Proje yürütücüsü Sapanca İlkokulu Müdürü Orhan Öz tarafından koordine edilecek olan proje ile 3 gün boyunca halka bilimsel merak uyandırmayı ve katılımcıların günlük hayatın içindeki ayrıntıların, bilimsel yöntemlerle açıklanabileceğini keşfetmesini sağlayarak yeni bakış açıları kazanmalarını sağlamayı hedeflemektedir. Proje; Sapanca Kaymakamlığı, Sapanca Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Sakarya Üniversitesi, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, bilim sanat merkezleri ve ilçemizde birçok kamu kurum ve kuruluşlar ile protokoller imzalandı.

111 atölye, 5 bilimsel gösteri, 6 sergi, 4 gezi ve 5 söyleşi 
Proje Koordinatörü Orhan öz, “Projemiz; matematik, fizik, kimya, biyoloji, akıl oyunları, robotik, mühendislik, havacılık, astronomi, kodlama, tasarım, sanat ve STEM alanlarını kapsayan artırılmış gerçeklik, animasyon, bilgi işlemsel düşünme, çevrim içi etkileşimli uygulamalar, deneysel uygulamalar, oyunlaştırma, sanat ve drama etkinlikleri, gözlem, sergiler, gösteriler, seminerler aracılığıyla gerçekleştirilecek 111 atölye, 5 bilimsel gösteri, 6 sergi, 4 gezi ve 5 söyleşiden oluşmaktadır. Söz konusu etkinlikler okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite, özel eğitim öğrencileri ve genel halkın katılımına yönelik olarak çeşitli şekillerde hazırlanmış olup, toplamda 10.000 ziyaretçiye ulaşılmak hedeflenmiştir. Büyük emek verilerek hazırlanan projemizde en büyük destekçimiz Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen’e şahsım ve tüm proje ekibi adına teşekkür ediyorum” dedi. 

Sapanca Bilim Şenliği etkinlikleri 6-7-8 Ekim’de
İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Nuri Dede, “Bilim kültürünün ve iletişiminin toplumda yaygınlaştırılması amacıyla, katılımcılarda çeşitli bilim dallarında farkındalık oluşturan, bilimsel bilgiye ve bilim insanına yönelik bakış açılarının olumlu yönde gelişmesini sağlayan ve katılımcılara bilimsel düşünme becerilerini kazandıran etkileşimli faaliyetlerin desteklenmesini hedefleyen TÜBİTAK'ın 4007 kodlu Bilim Şenlikleri Destekleme Programı kapsamında ilçemizde Sapanca Bilim Şenliği etkinlikleri 6-7-8 Ekim 2022 tarihinde gerçekleştirilecektir. Bu önemli projede emeği geçen tüm eğitimcilerimizi tebrik ediyorum. Proje için büyük destek veren Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen’e teşekkür ediyoruz. Bilimle, teknolojiyle ilgilenenleri şenliğimize bekliyoruz” dedi.

Geleceğe umutla bakıyoruz 
Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen, “Eğitimle, bilimle sanatla, teknolojiyle, sporla ilgilenen nesillerin olduğunu görmek bizlerin geleceğe daha umutla bakmamıza vesile oluyor. Söz konusu gençlerimiz ve çocuklarımız ise her projeye destek vermeye gayret ediyoruz. Ülke genelinde TÜBİTAK’tan destek almak için başvuruda bulunan yüzlerce projeden dereceye giren Sapanca Bilim Şenliği projesinin ilçemize ve tüm çocuklarımıza hayırlı olmasını diliyorum.  Çocukların soru sormalarına, araştırmalarına, keşfetmelerine, gözlem yapmalarına, olaylarla ilgili yorumlarda ve tahminlerde bulunmalarına olanak sağladığımızda onların “bilimsel düşünme becerilerinin” gelişmesine yardımcı olabiliriz. Hayata geçirilen bu proje çocuklarımızın bilimle, teknoloji ile tanışmaları ve kendilerini ifade etmeleri için de ayrı bir önem taşıyor. Projenin hazırlanmasında büyük emek harcayan değerli hocalarımızı tebrik ediyorum. Çocuklarımızın bilimle, teknolojiyle ilgili olmaları ülkemizin ” dedi.  

Projenin etkinlik takvimi ve ayrıntıları önümüzdeki günlerde www.sapancabilimsenligi.com web sayfasından ilan edileceği ve katılım için başvuruların alınmaya başlanacağı bilgisi verildi.

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER