Sarı elmas çiftçinin yüzünü güldürdü

Sakarya'nın Geyve ilçesinde üretilen ve lezzetiyle ünlenen Geyve ayvası , yüksek rekoltesi ve kalitesiyle üreticinin yüzünü güldürdü.

Sarı elmas çiftçinin yüzünü güldürdü

Geyve'de ana geçim kaynakları arasında yer alan ayva, işçiler tarafından hasat edilmeye başlandı. Toplanan ayvalar, işçiler tarafından bahçede kalitesine göre ayrılarak iç piyasa ve ihracat için hazır hale getiriliyor.

İç piyasanın yanı sıra Hollanda, Almanya, Katar ve Rusya'nın da aralarında bulunduğu birçok ülkeye ihraç edilen ayvanın pazar payı her geçen yıl artıyor.

Bu yıl yaklaşık 13 bin dekar alanda üretilen ve 70 bin ton rekolte beklenen ayva, üreticiyi memnun etti.

Geyve ayvası, sulu ve sert meyve yapısı, tadındaki şeker, asit oranındaki denge dolayısıyla tüketici tarafından daha çok tercih ediliyor.

Geyve Ziraat Odası Başkanı Süleyman Pınar, Bu seneki rekoltemiz 70 bin ton civarında bekliyoruz ve büyük bir ihtimalle üzerin ede çıkabilir. Bu sene ayva rekoltesi yüksek olduğu için çiftçilerimizin yüzü gülüyor. Geyve ayvamızı sarı elmas olarak tabir ettik ve böyle etmeye de devam edeceğiz.

Geyve ayvası Avrupa’ya ve Rusya ya ihracat yapılıyor. İlçemizde yetişen ayvanın yüzde yirmi beşini ihracat yapıyoruz kalan kısmınada iç pazarda tüketiyoruz. İhracatın olması çiftçilerimizin yüzünü güldürüyor, çünkü ihracata giden ayvalar iç piyadadada talep oluyor onun için üreticilerimiz ayvalarını çok daha rahat bir şekilde satıyor ve mutlu oluyorlar.

Çiftçilerimiz bu yıl hem rekolte ve hemde ayva fiyatlarında oldukça memmun, tabiki böyle mutlu olmaları bizleride mutlu ediyor. Ay üreticilerimiz Devletimizden alanbazlı destek istiyorlar.

Ayva Üreticisi Zekeriye Çoban, ben 80 ton ayva üretiyorum. Bu sene üreticiler olarak çok iyi durumdayız ve yüzümüz gülüyor. Ayvalarımız genelde ihracata gidiyor ve bizleride mutlu ediyor.

Üretici Osman Ünal, bu yıl rekolte güzel, kalitede güzel, ayvalarımız genellikle dış ülkelere gidiyor Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine ihracat yapılıyor. Alıcılar ayvalarımızı daha dalda iken satın aldılar. Biz bu yıl üretimden çok mutluyuz.

Mehmet KARAKAŞ

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2019, 12:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER