Şehrin yeni yatırımları açılış için gün sayıyor

Şehrin yeni yatırımları açılış için gün sayıyor

Başkan Ekrem Yüce, Haziran Meclis Toplantısında şehrin merakla beklediği projelerin açılışları için müjdeleri paylaştı: “Seracılık Mükemmeliyet Merkezimizin tanıtımını bugün yapacak, ilk hasadımızı da yakında gerçekleştireceğiz. Acarlar Longozu’nda sona geldik. Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’ni önümüzdeki ay içinde açmayı hedefliyoruz. Lunapark yüzde 90 seviyelerinde, inşallah kısa süre içerisinde resmi açılışını yapacağız” dedi. Yüce, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayıyla Sakarya Uluslararası Bisiklet Festivali’ni Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Ağustos ayında gerçekleştireceklerini ifade etti.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Haziran Ayı Meclis Toplantısı, Büyükşehir Sosyal Gelişim Merkezi (SGM)’nde gerçekleştirildi. Toplantıya Başkan Ekrem Yüce başkanlık etti. İlave 5 gündem ile birlikte 39 maddenin karara bağlandığı meclis toplantısını, Sakarya’ya çeşitli temaslarda bulunmak üzere gelen Moğolistan heyeti de takip etti. Yüce, yapımı tamamlanan projelerin açılışlarını bir bir gerçekleştirdiklerini ifade ederek, ne zaman açılacağı merakla beklenen yatırımlara ilişkin de açıklamalarda bulundu.

Erdoğan onayladı, Sakarya Uluslararası Bisiklet Festivali Ağustos’ta
Meclis toplantısının açılış konuşmasını yapan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından himaye edilen ‘Sakarya Uluslararası Bisiklet Festivali’ni değerlendiren Yüce, “Sakaryamızın ‘Spor Şehri’ unvanını alması için çalışmalar yürütüyoruz. Bisiklet yatırımlarımızın yanı sıra dünya çapında organizasyonlara ev sahipliği yapıyoruz. Bir süredir büyük bir özveri ile üzerinde çalıştığımız “Sakarya Uluslararası Bisiklet Festivali” projemiz, Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı. Bu yıl Ağustos ayındaki Bisiklet organizasyonlarını Cumhurbaşkanlığımız himayelerinde gerçekleştireceğiz. Çok değerli bir organizasyonu himayelerine aldığı için Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz ediyorum. Cumhurbaşkanlığı Sözcümüz Sn. İbrahim Kalın’a, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanımız Sn. Metin Kıratlı’ya, İletişim Başkanımız Sn. Fahrettin Altun’a teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Hentbolda Süper Lig ve Avrupa’dayız
‘Spor Şehri Sakarya’ imajına yakışır çalışmalar gerçekleştirdiklerini vurgulayan Başkan Yüce, “Kulübümüz bünyesinde 30 farklı branşta toplam 5000 sporcumuz bulunuyor. Ayrıca geçtiğimiz hafta imzaladığımız protokolle şehrimizin Süper Lig’de ve Avrupa’da mücadele edecek bir hentbol takımı kazandığını sevinçle belirtmek isterim. Süper Lig’de mücadele eden Eskişehir Ormanspor Hentbol Takımını tamamen ücretsiz şekilde devraldık. İlgililerle protokolümüzü imzaladık. Seneye hem Süper Lig’den hem de Avrupa’dan pek çok kulübü şehrimizde ağırlayacağız.”

Seracılık Mükemmeliyet Merkezi
Yapımı tamamlanan ve kısa süre içerisinde açılışı yapılacak projelere dair açıklamalarda bulunan Yüce, ilk olarak meclis toplantısının ardından tanıtımı yapılacak Seracılık Mükemmeliyet Merkezi’nden bahsetti. Temmuz ayında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla projenin açılışını gerçekleştireceklerini ifade eden Yüce, “Akyazı’da 53 bin metrekare alan üzerinde MARKA desteği ile bir sera kurduk. Örtü altı tarım konusunda dünyanın en modern örneklerinden birini sunduğumuz Seracılık Mükemmeliyet Merkezi kendi alanında Türkiye’de bir ilktir. Paydaşlarımızla birlikte bu merkezde ARGE, eğitim, danışmanlık, üretim ve pazarlama konularında faaliyet göstereceğiz. Üniversiteler ve araştırma enstitüleriyle beraber çalışacağız. Tesis sayesinde tarım potansiyelimizi ve doğal kaynaklarımızı etkin bir biçimde kullanacağız.”

İlk hasat yakında yapılacak
Seracılık Mükemmeliyet Merkezinde yıl boyu üretim hedeflediklerini söyleyen Yüce, “İlk hasadımızı birkaç hafta içinde gerçekleştireceğiz. Merkez sayesinde üreticilerimize örnek olacak ve Sakarya’nın tarımsal üretimine farklı bir soluk kazandıracağız. Her şeyden öte su tasarrufu sağlayacak ve yenilenebilir enerji kaynaklarının tarımsal üretime entegre edilebileceğini göstereceğiz. Tarımsal üretimde sanayi entegrasyonunun ileri bir örneğini sunacağız. İnanıyoruz ki tüm bu özellikleri sayesinde Seracılık Mükemmeliyet Merkezi şehrimize, ülkemize ve bölgemize örnek bir sistem olacaktır” diye konuştu.

İl Ormanı şehrin oksijen deposu
Şehrin oksijen deposu İl Ormanı Tabiat Parkı’nı yepyeni bir görünüme taşıdıklarını aktaran Yüce, “Park alanları, tesisleri, yolları, bungalovları, yeniledik. Bisiklet yolları yaptık. Tüm bu yenilikler ile İl Ormanı Tabiat Parkı şehrimizde çok sevildi. Restoran, mesire alanı, bungolov evleri, yürüyüş yolları, trekking ve oryantiring alanlarıyla bölgemizin en çok sevilen ormanına kavuştuk. Hem Sakarya’dan hem de çevre illerden pek çok ziyaretçiyi parkımızda ağırladık, ağırlamaya devam ediyoruz” dedi.

Acarlar Longozu bambaşka bir yapıya kavuştu
Acarlar Longozu’nun kısa süre içerisinde yenilenen yüzüyle açılacağını belirten Başkan Ekrem Yüce, “Şehrimizin en önemli doğa harikalarından olan ve dünyanın önde gelen su basar ormanlarından biri olarak kabul edilen Acarlar Longozunu; korumak ve tüm hemşerilerimizin hizmetine sunmak için devraldık. Hummalı bir çalışma başlattık. Longoz girişinde idari ve hizmet binaları ahşap olarak imal edildi. Peyzaj ve çevre düzenlemeleri yapıldı. Ayrıca longozda yer alan sosyal tesisler BELPAŞ bünyesinde işletilecek. Tesis içerisinde kafeterya, yöresel ürünler satış merkezi, hediyelik eşya dükkânı, ahşap yürüyüş yolları, konferans ve toplantı salonu, tanıtım ofisi yer alacak. Çalışmalarda sona geldik. Kısa süre içerisinde yeni haliyle longozun açılışını gerçekleştireceğiz.”

Lunapark yüzde 90’ı tamam, açılış yakında
Sosyal yaşam alanlarını artırmaya, bu alanlardan vatandaşların en iyi şekilde istifade etmelerini sağlamak istediklerini söyleyen Yüce, “Sakarya Nehri kenarında hemşerilerimizin ailecek vakit geçirebilecekleri bir lunapark kuruyoruz. 1 Aralık 2021 tarihi itibariyle ihalesini gerçekleştirdik, çalışmalarımız yüzde 90 seviyelerine geldi. İnşallah en kısa sürede açılışını gerçekleştireceğiz” dedi. 

Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi 1 ay içinde açılacak
Bölgenin en kapsamlı Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’nde sona geldiklerini açıklayan Başkan Ekrem Yüce, sözlerine şu ifadelerle son verdi: “İçerisinde ameliyathane, tecrit odası, karantina odası, laboratuvar, acil müdahale alanı gibi bölümler bulunan merkezde hayvan dostu hemşerilerimiz için kafeterya, sahiplendirme binaları ve rehabilitasyon alanları da bulunacak. Buranın açılışını da önümüzdeki ay içinde yapmayı planlıyoruz.”

Meclis gündemi
1 ile 19. madde arası İmar ve Bayındırlık komisyonundan, 20 madde ise Hukuk komisyonundan geldiği şekliyle kabul edildi. 21 ile 30. madde arasında yer alan 10 gündem İmar ve Bayındırlık komisyonuna oy birliğiyle havale edildi. 31, 32, 33 ve 39. maddeler oy birliği ile kabul edilirken, 34. madde Hukuk, 35 ve 36. maddeler Plan ve Bütçe, 37 ile 38. maddeler ise İmar ve Bayındırlık komisyonuna havale edildi. 

SBB Basın Şube Müdürlüğü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER