Serbes: Ayasofya’dan önce Orhan Camiyi ibadete açın

Gelecek Partisi Sakarya İl Başkanı Ender Serbes, Sakarya’nın tarihi sembollerinden olan Orhan Camii’nin restorasyonunun bir türlü tamamlanamadığını belirterek

Serbes: Ayasofya’dan önce Orhan Camiyi ibadete açın

Gelecek Partisi Sakarya İl Başkanı Ender Serbes, Sakarya’nın tarihi sembollerinden olan Orhan Camii’nin restorasyonunun bir türlü tamamlanamadığını belirterek “Ayasofya’dan önce Orhan Cami’yi ibadete açın.” çağrısında bulundu. 
Serbes, yaptığı açıklamada, 2018 Temmuz’unda Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün izniyle Orhan Camii’nde, aslına uygun olarak restorasyona başlandığını, ancak aradan neredeyse iki sene geçmesine rağmen tadilatın bir türlü tamamlanamadığını vurguladı. 

PROJENİN BİTİŞ TARİHİ SİLİNMİŞ 
Cami önüne asılan tabelada, projenin başlangıç tarihi olarak 25 Temmuz 2018 görüldüğü bilgisini veren Serbes, ancak projenin bitiş kısmının silindiği vurguladı. Serbes, “ Cami restorasyona alınırken cemaate bir ayda tamamlanacağı şifahen söylenmiş. Bu konu ile ilgili haberlerde yerel basında yer almış. Ancak aylar, yıllar geçti ama caminin restorasyonu bir türlü tamamlanamadı. Camii neredeyse iki senedir ibadete kapalı bulunuyor. Zaten proje bilgilendirme tabelasında da sözleşme süresi yani işin bitiş tarihi kısmı, gecikme anlaşılmasın silinmiş ” bilgisini verdi. 

SİYASİ İSTİSMAR EDİLMESİN 
Bu günlerde Ayasofya’nın camii olarak yeniden ibatede açılması tartışmalarının sürdüğünü hatırlatan Serbes, açıklamasına şöyle devam etti: ”Siyasi istismar ve bir pazarlık konusu edilmemesi şartıyla Ayasofya’nın ibatede açılması uygun zeminde tartışılabilir. Camiye kimse karşı çıkmaz. Ayasofya’nın ibadete açılmasını tartışıyoruz ama, daha önce ibadete açık olan Orhan Cami’nin restorasyonunu neredeyse 2 yıldır tamamlayıp bir türlü ibadete açamıyoruz. Salgın ve diğer acil durumlar haricinde, camilerin bir gün bile ibadete kapalı olması asla kabul edilemez. Restorasyon şu anda tamamen durmuş gözüküyor. Anıtlar kurulu zaman zaman bu tür restorasyon projelerinde bürokratik bir takım engellemeler çıkartabiliyor. Ancak, Ak Parti, MHP ve Doğu Perinçek’in birlikte yönettiği mevcut koalisyon hükümeti, sadece anıtlar kurulunda değil devletin tüm kurumları üzerinde mutlak güç sahibi olduğu bu dönemde camimizin tadilatının basit bir bürokratik engele takılması ise gerçekten manidardır.  Onarım hızlandırılmalı ve bir an önce cami ibadete açılmalıdır. Ayrıca restorasyonun gecikme sebebi de kamuoyu ile paylaşılmalıdır.” 

Orhan Camii’nin Sakarya için önemli bir tarihi simge ve Cuma namazlarında buluşma yeri olduğunu vurgulayan Serbes, “Orhan Camii Sakarya’nın merkezinde, şehrin kalbinde bulunuyor. Camii ilçe ve köylerden gelenlerin de ayrıca buluşma noktası. Hemen yanında tarihi Uzunçarşı ile bir bütün. Caminin açık olduğu dönemlerde bu bölge de oldukça hareketli oluyor. Esnaflarımızda caminin bir an önce ibadete açılmasını bekliyor.“ diye konuştu. 

Adapazarı Orhan Cami Adapazarı’nın Osmanlı döneminde fethedilmesinden sonra Konuralp Bey tarafından Orhan Gazi adına yaptırıldı. Kesme taştan, kubbesiz yapılan cami tek minareli ve dikdörtgen şeklinde inşa edildi. Depremlerde hasar gören cami Sultan 2.Abdümhamit döneminde bütünüyle yenilendi. 1999 Büyük Marmara depreminde de minaresi hasar gören cami için 2018 yılında aslına uygun restorasyon çalışması başlatıldı. Restorasyonda gecikme sebebiyle cami şu an ibarede kapalı bulunuyor. 

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER