Serbes: Romanlar için yapılan konutlara Romanlar layık görülmemiş 

Gelecek Partisi Sakarya İl Başkanı Ender Serbes, Roman vatandaşların Kentsel Dönüşüm çilesinin bitmediğini belirterek, “Bu kardeşlerimiz için yapılan konutlar, maalesef onlara layık görülmeyerek verilmemiş.” dedi. 

Serbes: Romanlar için yapılan konutlara Romanlar layık görülmemiş 

PROJE VAR KENDİSİ YOK 
Serbes, Erenler İlçesi Yenimahalle’de yaşayan Roman vatandaşları ziyaret etti. Burada bir kahvehanede Roman vatandaşlarla bir araya gelen Serbes’e Roman vatandaşlar sıkıntılarını dile getirdi. Kentsel Dönüşüm Projesi’nin yıllardır kendilerini mağdur ettiğini ifade eden Romanlar Serbes’e “Yollar ve sokaklar iyi havada toz, toprak, yağışlı havalarda çamur deryasından geçilmiyor. 900 hane mağdur. Yetkililere gidiyoruz; kentsel dönüşüm var diye hizmet alamıyoruz. Kentsel dönüşüm var diye yeni ev yapmaya izin vermiyorlar. Tadilat yapacağız izin yok. Telefon, internet, elektrik hattı çekmek istemiyorlar. Kapı numaramız bile yok. Yıllardır bizlere vaat edilen bir proje var ama kendisi yok.“ diye dert yandılar. 

ADETA BİZE ‘ÖLÜN’ DİYORLAR
Kendilerinin şehrin ortasında kaderine terk edildiklerini ifade eden Roman vatandaşlar, ayrıca mahallelerine hiçbir altyapı hizmeti de verilmediğini belirtiler. Romanlar “Bizi kaderimize terk ettiler adeta ölün diyorlar. Hiçbir altyapı sorunumuz giderilmiyor. Yol ve sokakların hali perişan. Bozuk yollar kazalara, yaralanmalara sebep oluyor. Öyle büyük çukurlar var ki yanlışlıkla içine düşen arabaların makasları kırılıyor, ufak çocuklarımız düşecek, yaralanacak diye ödümüz kopuyor. Sanki kimsenin umurunda değil. Ortada kaldık sahip çıkan yok. Bizde insanız. Biz de bu ülkenin vatandaşlarıyız.” diye tepkilerini dile getirdiler. 

LÜKS OLDU DEYİP BİZE LAYIK GÖRMEDİLER 
Romanlar, Karasu Yolu üzerinde yapılan Kentsel Dönüşüm Projesi Birinci Etap Konutların kendilerine yapıldığının söylendiğini, ancak konutlar bitince kendilerine layık görülmediğini belirtiler. O bölgede 280 adet daire yapıldığını ifade eden Roman vatandaşlar “ İşin içine rant girince, para girince dediler ki; ‘biz bunları Romanlara vermeyelim satalım, sattıklarımızla tekrar inşaat yaparız Romanlara veririz.’ Bu sefer Nehir Konaklarını yaptılar ‘Bunlarda ‘çok lüks oldu’ diye onu da bize layık görmediler. Ayrıca Eski Belediye Başkanı Cavit Öztürk, burasını bizlerden ucuza alabilmek için buraları riskli alan ilan etmişti. Bizi galiba şehir dışında bir yere atacaklar. Buralara bizi layık görmüyorlar. Bizi buradan çıkararak buralara villalar yapmak istiyorlar.“ şeklinde tepkilerini dile getirdiler. 

ASGARİ BEKLENTİLERİ GİDERİLMELİ
Serbes ise, Kentsel Dönüşüm Projesi’nin Romanlar üzerinden yürüdüğünü belirterek, ancak Roman vatandaşların şu ana kadar hiçbir haktan yararlandırılmadığını, bunun üzücü olduğunu belirtti. Yetkililerin artık bu insanların sesini duymaları gerektiğini kaydeden Serbes, “Ben ilgili belediye başkanını, diğer yetkilileri buraya gelip bu insanların sorunlarını dinlemesini öneriyorum. Gerçekten zor şartlar altında hiçbir hizmet almadan yaşamaya çalışıyorlar. Kentsel dönüşüm yapılacaksa bu insanlarımızın yaşam kültürüne ve geleneklerine uyumlu bir düzende mimari oluşturulmalı. Madem adı kondu o zaman dönüşüm yapılana kadar gereksinim duydukları hiçbir hizmet aksatılmamalı. Gelecekte bir gün kentsel dönüşüm olacak diye şehrin kalbinde oturan bu insanların en temel hizmetlerden mahrum bırakılmaları hiç doğru değil“ dedi. 
 

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER