Serdivan’da Özel Spor Tesislerine Denetleme

Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Serdivan Gençlik ve spor İlçe Müdürlüğü görevlilerinde , Serdivan İlçesinde Bulunan Özel Spor Tesislerinde Covid-19 tedbirleri kapsamında denetlemeler devam ediyor. 

Serdivan’da Özel Spor Tesislerine Denetleme

Serdivan Gençlik ve Spor İlçe Spor Müdürlüğü görevlilerince , Serdivan İlçe sınırları içerisinde faaliyet gösteren özel spor tesisleri denetlendi. Denetlemede açık olan işyerlerinin sağlık ve temizlik kurallarına uyulup uyulmadığı kontrol edildi. Görevliler, iş yerleri sahipleri ve yetkili kişilerle görüşülerek, temizlik ve sağlık kurallarına devamlı uyulmaları gerektiğini belirterek sosyal mesafe , maske , ateş ölçer ve galoş kullanımı konusunda hassas davranmaları gerektiğini vurguladılar. Serdivan Kaymakamlığınca bu tür denetlemenin belirli aralıklala devam edileceği belirterek, tüm vatandaşların sağlıklı bir yaşam için tüm kurallara harfiyen uymaları gerektiği belirtildi.

Çin'de ortaya çıkarak bütün dünyayı etkisi altına alan Covid­19 salgınının, kamu düzeninin bir parçası olan kamu sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetmek amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda bugüne kadar birçok tedbir kararı alınmış ve uygulamaya geçirildi.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel bir salgın olarak ilan edilen Koronavirüs (Covid­19) salgınının yayılmasına engel olmak amacıyla İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 16.03.2020 tarih ve 5361 sayılı Genelgesi gereği çıkartılan 2020/1 sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararımız ile spor merkezlerinin faaliyetlerinin geçici bir süreliğine durdurulması, 02.06.2020 tarih ve 8591 sayılı Genelge gereği çıkartılan 2020/61 sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararımız ile de spor merkezleri, tesisleri ve salonlarında takım ve temas halindeki sporlar, müsabakalar, eğlence amaçlı maçlar (futbol, basketbol, voleybol, tekvando, güreş, karate vb.) veya kişilerin birbirleriyle yakın temasını gerektiren antrenmanlara ilişkin getirilen kısıtlamaların geçici bir süreliğine devam etmesi kararlaştırılmıştı.

İçerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminde ise salgınla mücadelenin genel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra her bir faaliyet alanı/iş kolu için alınması gereken önlemler ayrı ayrı belirlenerek işletmelerin tekrar faaliyete geçmeleri sağlanmaktadır.

Bu kapsamda halı sahaların; Sağlık Bakanlığının 12.08.2020 tarih ve 149 sayılı yazısı ve ekinde yer alan rehber ile İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 12.08.2020 tarih ve 13079 sayılı “ Halı Saha İşletmelerinin Faaliyetlerine Başlamaları Hk.” konulu Genelgesinde belirtilen hükümler çerçevesinde 12.08.2020 tarihinden itibaren faaliyette bulunabilecekleri değerlendirildi.

İç İşleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı iİl Hıfzıssıhha Kurulu 12.08.2020 tarihinde Vali Çetin Oktay Kaldırım Başkanlığında toplandı. Covid19 salgınının görüldüğü andan itibaren salgının kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve salgının/bulaşmanın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir. İçerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminde, salgınla mücadelenin genel prensipleri olan temizlik, maske ve fiziki mesafe kurallarının yanı sıra her bir faaliyet alanı/iş kolu için alınması gereken önlemler ayrı ayrı belirlenerek bu kural ve tedbirler çerçevesinde faaliyetlerin sürdürülmesi sağlanmaktadır.

Sinan KOLCU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER