Su Çeşmeden İçilir

Türkiye’nin en temiz içme suyu havzasına sahip olan Sakarya, çeşmeden akan suyun içilebildiği ender şehirlerin başında geliyor.

Su Çeşmeden İçilir

Sakarya’nın içme suyunu besleyen Sapanca gölü suyu arıtılarak abonelere dağıtılıyor.
HABER-ASLI ÇAM

Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) içme suyunu sürekli kontrol altında tutuyor. SASKİ, suyun temin edildiği Sapanca Gölü’nden başlayarak suyu her aşamada takip ediyor. Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, “SASKİ olarak, Sapanca Gölü’nün farklı nokta ve derinlikleri olmak üzere düzenli numuneler alıyoruz. Sapanca Gölü’nden sonra Hızırilyas İçmesuyu Arıtma Tesisimizin girişinden ve çıkışından, ayrıca farklı bölgelerdeki şebekelerden de sürekli numuneler almaktayız.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi  Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi  Genel Müdürü Rüstem Keleş,  Sakarya’da su çeşmeden içilir. SASKİ genel müdürlüğü olarak çağdaş dünyada olduğu gibi suyu kaynağında korumak suyun  parametrelerini dikkate alarak arıtma teknolojisini dizaynı etme ve çok sıkı bir şekilde takip ediyoruz. Suyu kaynağında korumak gerekiyor biz onun için çok büyük yatırımlar yaptık. Öncelikle gölü çok iyi koruyoruz ve gereken bütün önlemleri alıyoruz. Sapanca gölünün su  parametrelerini dikkate alarak bu arıtma tesisini dizayn ettik. Burada su vatandaşsın musluktan içebileceği şekilde, tüm parametreler dikkate alınarak arıtılıyor. Sağlık Bakanlığının bizden istemiş olduğu kriterlerin üstüne çıkılıyor. Suyun kirlilik konusunda burada bütün işlemler yapılıyor. 2 yıldır şehir şebekesinde çok büyük yatırımlar yaptık. Burada arıtılan su şehir şebekesinde kirlenmemesi içinde bütün önlemleri aldık. Şehrin çeşitli yerlerinde binlerce numene alarak suyun devamlı temizliği için büyük çaba gösteriyoruz. Bakanlığın ve Dünya sağlık örgütünün belirlemiş olduğu parametrelere uygun PH değeri  7.8 insan sağlığı acısından gerçekten sağlıklı  ve temiz pırıl pırıl Sapanca suyuna vatandaşlarımıza ulaştırıyoruz.
Sapanca suyunun arıtılıp vatandaşların evlerinden musluktan akan sular içinde vatandaşlar, bizler devamlı çeşme suyu içiyoruz ve gayette içtiğimiz su sağlıklı ve güzel. Kapalı su alıpta içmemize gerek yok çünkü çeşmemizden akan suyu içiyoruz ve çayımızı yemeğimizi bu suyla yapıyoruz.

Aslı ÇAM

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER