Suyun değerini daha iyi anladık

SASKİ Halkla İlişkiler Birimi tarafından düzenlenen Bilinçli Su Kullanımı Eğitimleri’nin son durağı Karasu Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu oldu.

Suyun değerini daha iyi anladık

Eğitimle ilgili düşüncelerini paylaşan Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmeni Arslanoğlu, “Çoğu insan gibi bizler de su konusunda gerekli bilgilere sahip olduğumuzu düşünüyorduk. Ama SASKİ sayesinde çok daha önemli detaylar öğrendik. Suyun değerini daha iyi anladık.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Halkla İlişkiler Birimi, her yaş grubundan öğrenciye yönelik olarak düzenlenen 'Bilinçli Su Kullanımı Eğitimleri' kapsamında Karasu Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu öğrencileriyle bir araya geldi. Gerçekleştirilen sunumda öğrencilere SASKİ’nin yatırımları tanıtıldı. İçmesuyunun musluklara ulaşma serüveni, atıksuların toplanarak arıtılması gibi konularda bilgiler verildi. Suyu tasarruflu kullanmanın önemi vurgulanarak bununla ilgili olarak evde, okulda ve sosyal alanlarda nasıl hareket edileceğine ilişkin örneklere değinildi. Sunumun ardından öğrenciler tarafından sorulan sorular cevaplandırıldı ve SASKİ tarafından hazırlanan çevre dostu eğitim çantaları öğrencilere hediye edildi.

Zenginliğimizi kaybetmeyelim
Eğitimle ilgili düşüncelerini paylaşan Okul Müdürü Ayhan Alıkçı, “Öğrencilerimiz açısından bu eğitimin gayet verimli geçtiğini söyleyebilirim. İnşallah bundan sonra suyu daha bilinçli bir şekilde kullanacaklardır. SASKİ sayesinde suyun önemini çok daha iyi kavradık. Öğrencilerimiz de bu konuda farkındalık sahibi oldular. Hiçbirimiz suyun getirdiği güzellikleri ve zenginlikleri kaybetmek istemeyiz. Bu konuda bilinç oluşturmak için Sakarya’yı adım adım gezerek suyun önemini anlatan SASKİ’yi kutluyorum” derken, öğrenciler kadar kendilerinin de eğitimden istifade ettiğini söyleyen Sosyal Bilgiler Öğretmeni İbrahim Avcı, “Hayatın ilerleyen yıllarında da etkisini koruyacak önemli bir eğitimdi. Öğrencilerimizin eğitimde öğrendiklerini günlük yaşantılarına yansıtacaklarına eminim. Ufaklığımdan beri çeşme suyu tüketiyorum fakat çeşme suyunun hazır sulara göre daha sağlıklı ve faydalı olduğunu bilmiyordum” diye konuştu.

Hayatın özü
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Fatih Mustafa Arslanoğlu, “Parlak bir gelecek için eğitim çok önemli. Bu eğitimin en önemli boyutlarından birisiyse doğayı korumaya yönelik olanlar. Su doğaya can veren bir değer ve hayatın özü. Bu nedenle sadece çocuklara değil tüm topluma yönelik olarak böyle eğitimler gerekiyor. Çoğu insan gibi bizler de bu konuda gerekli bilgilere sahip olduğumuzu düşünüyorduk. Ama SASKİ sayesinde çok daha önemli detaylar öğrendik. Suyun değerini daha iyi anladık. Gelecek nesillerimizin ilerleyen yıllarda sıkıntı yaşamamaları adına hepimizin yoğun çaba göstermesi gerekiyor. Bu çabaları güdüleyen SASKİ’ye çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
 

SBB Basın Şube Müdürlüğü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER