Taraklı ’ya Cümbüşüyle Hareket Getiriyor

Merkezi İtalya'da bulunan sakin şehirler ağına (Cittaslow) üye Sakarya'nın Taraklı ilçesinde yaşayan bedensel engelli Ertan Çamdibi (44), ilçeye gelen turistleri, cümbüşüyle seslendirdiği şarkılarla eğlendiriyor.

Taraklı ’ya Cümbüşüyle Hareket Getiriyor

Osmanlı ahşap mimarisinin özgün örnekleri, bozulmamış tarihi dokusu, el sanatlarıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken, her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünen Taraklı, amatör ve profesyonel fotoğrafçıların yanı sıra termal kaynaklarıyla da yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanları arasında yer alıyor.

Bedensel engelli Ertan Çamdibi, merkezi İtalya'da bulunan sakin şehirler ağına üye Sakarya'nın Taraklı ilçesinin sessizliğini cümbüşüyle seslendirdiği şarkılarla bozarak sessiz şehrin adeta sesi oluyor.
Büyük kentlerin gürültüsünden kurtulmak için dinlenmeye gelen misafirlerini ağırlayan ilçe, tarihi konaklarının yanı sıra yöresel ürünleriyle de ilgi çekiyor. Dinlenmek için parkta çaylarını yudumlayan misafirler, cümbüşü eşliğinde söylediği şarkılarıyla adeta ilçenin sessizliğini bozan Çamdibi'yi dinleyerek eğleniyor.

Kendisini dinleyen vatandaşlardan olumlu tepkiler alan Çamdibi, önüne koyduğu kutuda biriken paralarla harçlığını çıkarıyor.

Küçük yaşlarda babası ve erkek kardeşlerinin sayesinde müziğe başladığını belirten Çamdibi, "Daha ilkokula giderken babam bizi düğünlere götürürdü, orada darbuka, cümbüş, klarnet çalmayı öğrendim. Hala da düğünlerin çoğunda çalarız, bizim mesleğimiz bu. Buraya şenlik veren tek müzisyen benim. Allah'a şükürler olsun şu an Türkiye'de üstüme tanımam. Bu işe 7-8 yaşında başladım. Babamın yanında düğünlerde darbuka, cümbüş, davul, klarnet çaldım.
Yanına yastığını, battaniyesini, yastığını ve cümbüşünü alıp 17 yıl Türkiye'yi gezdiğini anlatan Çamdibi, türküleriyle insanlara şenlik vermeye çalıştığını ifade etti.

Bolu, Düzce, Ankara, Bolu, Antalya, İzmir, Isparta, İstanbul gibi Türkiye'nin bir çok il ve ilçelerini gezerek türküler seslendirdiğini dile getiren Çamdibi, "Parklarda, caddelerde çalıyorum Allah'a şükürler olsun sesimle 5-10 kuruş paramı kazanıyorum, hem harçlığımı alıyorum hem millete şenlik veriyorum. Mutluyum insanlara şenlik vermek onların sevgisini kazanmak çok güzel bir duygu. Hayat bana güzel, böyle devam etmeyi düşünüyorum. Beterim beteri var. Bugünüme şükür. Allahım dert verdi imtihan sınav verdi ama kazancımı da verdi. Maaşım var elimde ekmeğim var daha ne isterim hamdolsun, Allahım olmayana versin, kendimi idare ediyorum.

Taraklı’yı gezmeye giden vatandaşlar ise tarihi ilçede  bol bol gezip alış veriş yapıyorlar. İlçede bulunan parkta oturan vatandaşlar ise Ertan Çamdibi’nin çaldığı cümbüşü dinliyorlar.

Mehmet KARAKAŞ

SIRADAKİ HABER