Taraklı’da atık su arıtma tesisi inşaatında çalışmalar tamamlanmadı

Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (SASKİ) tarafından Taraklı’da inşa edilen atıksu arıtma tesisinde çalışmalar uzun süredir durmuş vaziyette.

Taraklı’da atık su arıtma tesisi inşaatında çalışmalar tamamlanmadı

 Taraklı’ya 4 milyonluk yatırımla kazandırılan 25 kilometre uzunluğundaki kanalizasyon hattı vasıtasıyla toplanacak atıksuların dünya standartlarında arıtılarak Göynük Deresi’ne deşarj edilmesi için yapılan tesis Taraklı’da çevrenin korunmasına büyük katkı sağlayacağı belirtilmişti..

Taraklı Atıksu Arıtma Tesisi ilçenin nüfusu ve turizm sirkülasyonunu da göz önüne alarak hazırlanarak tesisin 1. kademesiyle günde bin 720 metreküp su arıtılabilmesi ve 17 bin kişilik nüfusa hizmet sunulabileceği İhtiyaç halinde 2.kademe de inşa edileceği belirtilmişti .
Tesisin çamur susuzlaştırma binası, blower binası ve idari binada dış cephe kaplamaları, elektrik tesisatları, yer ve duvar kaplamaları tamamlandı. Anaerobik havuz, kum tutucu, giriş debimetre odası ve deşarj yapısında betonarme kısımlar hazır durumda. Havalandırma havuzunun temeli atıldı. Çevre duvarının tamamı bitti. Tesise enerji sağlayacak nakil hatları çekildi. Ancak çalışmalar uzun zamandır devam etmiyor. Tesisin ne zaman devreye alınacağı bilinmiyor

Yusuf İzzettin Kömürcü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER