Tarihi Millet Hamamı Restorasyonu Hız Kazanıyor

Adapazarı’nın ayakta kalan nadir tarihi eserlerinden biri olan Tarihi Millet Hamamı gün yüzüne çıkıyor.

Tarihi Millet Hamamı Restorasyonu Hız Kazanıyor

Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun yaptığı incelemenin ardından konuşan AK Parti Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, “Adapazarı’mızın değerlerine sahip çıkıyoruz.” derken Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, “Saygıdeğer Milletvekilimizin himayelerinde Tarihi Millet Hamamı’nın restorasyonu hız kazanıyor. Heyecanlıyız, gayretliyiz.” dedi.

Tarihi Hamamda İnceleme 
AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek’in katılımlarıyla, Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu tarafından, Adapazarı Belediyesi tarafından şehre kazandırılacak olan Tarihi Millet Hamamı inceleme programı gerçekleştirildi. Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu’nun ev sahipliği yaptığı programa, AK Parti İlçe Başkanı Erol Aydın, Adapazarı Belediyesi Başkan Yardımcıları Fatih Çelikel ve Yusuf Özden, Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Başkanı Turan Gökyıldırım ve Müdürü Eda Karaca, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Musa Zor, Kültür Varlıkları Bölge Kurulu Üyeleri ve Adapazarı Belediyesi ilgili müdürleri katıldı. 

Işıksu: “Heyecanlıyız”
Programda konuşan Başkan Mutlu Işıksu, “Tarihin ve kültürün buluşma noktası Adapazarı’mız için birbirinden kıymetli projeleri hayata geçiriyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Adapazarı’mızın tarihine saygımızla Millet Hamamı’nı aslına uygun restore ederek şehrimizin kültür sanat yaşamına hediye etmek istiyoruz. Saygıdeğer Milletvekilimizin himayelerinde Tarihi Millet Hamamı’nın restorasyonu hız kazanıyor. Heyecanlıyız, gayretliyiz.” diye konuştu. 

Atabek: “Adapazarı’nın Değerlerine Sahip Çıkıyoruz” 
Sakarya Mahallesi Hamam Sokak’ta bulunan Tarihi Millet Hamamı’nda incelemelerde bulunan ve heyeti dinleyen AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, Adapazarı’nın değerlerine sahip çıktıklarını vurguladı. Millet Hamamı’nın kültür sanat yaşamında önemli bir ihtiyacı gidereceğine olan inancını paylaşan Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, “Mutlu Başkanımız ve ekibinin önemli çalışmaları var. Tarihi Millet Hamamı da bunlardan birisi. Çok kıymetli. Daha evvel Aile Sosyal Politikalar Bakan Yardımcılığı görevimde de Cumhurbaşkanımızın Saygıdeğer Eşleri Emine Erdoğan Hanımefendi’nin teşrifleriyle burada bir incelememiz olmuştu. Saklı kalan bir hazinenin ortaya çıkıyor olmasından memnuniyet duyuyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Mimari Özellikleri Dikkat Çekiyor
Tarihi Millet Hamamı, Sakarya Mahallesi, İnönü Caddesi, Hamam Sokak’ta 1065 m²’lik arazi üzerinde bulunuyor. Tarihi Yapının da içinde bulunduğu 544,88 m²’lik kısım Adapazarı Belediyesi’ne tahsisli iken kalan kısmın ise Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nde tahsisi bulunuyor. Tarihi Millet Hamamı’nın, taş temel üzerine yapıldığı, dış ve iç duvarları taş örgü sistemi ile inşa edildiği ve Horasan tekniği kullanıldığı biliniyor. Tarihi Hamam, mimari özellikleri ile klasik Osmanlı hamamlarının tüm özelliklerini yansıtıyor.

Işıksu’ya Proje Teşekkürü
Tarihi Millet Hamamı programının ardından AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, AK Parti İlçe Başkanı Erol Aydın, Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu ve Başkan Yardımcıları Fatih Çelikel ve Yusuf Özden, Türk Ticaret Bankasının müzeye dönüştürülmekte olan tarihi binası, Güneşler’de hayata geçirilen Ada Pazar Projesi, Yenikent Bölgesi’nde, 15 Temmuz Camili Mahallesi’nde çalışmaları son aşamaya gelen Kreş ve Gündüz Bakım evi ile Karaman Çocuk Hakları Sokağı’nda incelemelerde bulundu. Çocuklara hediyeler veren ve onlarla sohbet eden Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, projeler için Başkan Işıksu ve ekibine teşekkür etti. Yakın zamanda annesi vefat eden 15 Temmuz Camili Mahallesi Muhtarı Yunus Özçelik’e taziye, kısa bir süre önce kaza geçiren Karaman Mahallesi Muhtarı Mustafa Çalık’a da geçmiş olsun ziyareti gerçekleştirdi.

Adapazarı Belediyesi Basın Servisi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER