Tek Başına Yaşatmaya Çalışıyor

Anadolu’da 2 bin yıllık geçmişe sahip olan, dayanaklığıyla bilinen ve halk arasında Taraklı bezi olarak tanınan keten bezi

Tek Başına Yaşatmaya Çalışıyor

Anadolu’da 2 bin yıllık geçmişe sahip olan, dayanaklığıyla bilinen ve halk arasında Taraklı bezi olarak tanınan keten bezi diye adlandırılan Taraklı bezinin Romalılar döneminde başlandığını, çift kat dokunarak, nem çekici nedeniyle kullanılıyor.

Son yıllarda kaybolmaya başlayan dokuma bez ve Taraklı Bezinin kaybolmaması için mücadele eden Taraklılı ev hanımı Fatma Korkmaz kaybolmaya yüz tutmuş taraklı bezini tek başına yaşatmaya çalışıyor.
Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ela Taş, Mimari dokusunun yanında barındırdığı el sanatları ile de dikkati çeken bir yöre burası. Geçmişi çok öncelere dayanan Taraklı bezi dokumacılığının yöredeki kadınlar tarafından son temsilcisi Fatma Hanım eşliğinde kendi imkânları doğrultusunda sürdürülmeye çalışılıyor. Devam ettirilen bu zanaatın desteklenmesi gerekiyor. Bu mesleği gelecek kuşaklara aktarmak içinde çalışmalar devam ediyor. Sanata, kültüre gönül vermiş insanlarımızın Devlet tarafından desteklenmesi ve buraya gelen ziyaretçilerinde en azından birer ürün alarak zanaatlarımıza desteklemeleri de gerekmektedir.

Yerel Yazar Namık Cihan, bizim bu yörede kullanılan dokuma bezleri yöremizde , iç çamaşırdan tutun süslenmeye barınmaya korunmaya kadar geniş bir yelpazede değerlendirilir.

Dokumahaneyi gezen Elif Silahlı,  Taraklıya ilk defa geldim. Burada gördüğüm bu yöresel ürünlerin yaşatılması ve günümüze kadar gelmesi çok güzel bir şey. Bu el sanatlarımızın ileriye taşınması için desteklenmesi gerekiyor.

Taraklı bezi ustası Fatma Korkmaz, ben yedi yıldır Taraklıda kültür evinde dokuma dokuyorum. Her hangi bir yerden destek almadan gelen misafirlere tanıtıyorum ve ürünlerden alırsa ancak öyle bir kazanç elde ediyorum. Burada tek başıma bu kültür mirasın kaybolmaması için mücadele ediyorum, bu konuda devletten de destek bekliyorum. Ben bu işe gönül verdim ve severek yapıyorum yaptığım ürünleri asınca  çokta mutlu oluyorum. Şu anda da bu mesleği yapan yok bende yaşatmak için mücadele ediyorum.

Mehmet KARAKAŞ

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2019, 10:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sedat Atuk
Sedat Atuk - 8 ay Önce

Online satışlar başlarsa ilginin artacağı kanısındayım. İnşAllah bu işi yapacak gönüllüler çıkar. Kolay gelsin

SIRADAKİ HABER