Trafik Haftası 7. Geleneksel Bisiklet Turunun Startını Vali Nayir Verdi

Sakarya Valiliği, Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Sakarya Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği işbirliğinde Trafik Haftası münasebetiyle düzenlenen 7. Geleneksel Bisiklet Turu’nun startı Demokrasi Meydanından verildi.

Trafik Haftası 7. Geleneksel Bisiklet Turunun Startını Vali Nayir Verdi

Demokrasi Meydanında saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan ve ‘Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın’ sloganıyla tertip edilen bisiklet turu etkinliğine Vali Ahmet Hamdi Nayir’in yanı sıra; Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Vali Yardımcısı Abdul Rauf Ulusoy, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, Erenler Belediye Başkanı Fevzi Kılıç, Sakarya Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği Başkanı Şefik Akar ve çok sayıda bisikletsever katıldı.

“Startı Vali Nayir Verdi”
Etkinliğe bisikletleriyle katılanlarla bir süre sohbet eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, bütün bisikletseverlerin bu alanda toplanmasının etkinliğe renk kattığını, çevreci bir anlayış güden bisiklet kullanımının insana saygıyı da ifade ettiğini belirterek, Sakarya'mızda üst düzeyde bulunan bisiklet kullanımının yaygınlaşması adına yapılan çalışmalarda Belediyenin katkısının büyük olduğunu söyledi.

Etkinliğe gösterilen ilgiden ve bisikletseverler ile bir arada bulunmaktan dolayı çok mutlu olduğunu da ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, daha sonra damalı bayrağı sallayarak Trafik Haftası münasebetiyle düzenlenen 7. Geleneksel Bisiklet Turu’nun startını verdi.

“Demokrasi Meydanında Başlayıp Sakarya Parkta Son Buldu”
Demokrasi Meydanında çok sayıda bisikletseverin katılımıyla başlayan ve Sakarya Parkta son bulan Bisiklet Turunun sonunda bir konuşma yapan Erenler Belediye Başkanı Fevzi Kılıç etkinliğe teşrif eden herkese teşekkürlerini ifade ederken, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ise trafikte araca değil kurallara uyulması gerektiğine vurgu yaparak, şehrimizin bisiklet kullanımına son derece uygun bir coğrafyaya sahip bulunduğunu, Büyükşehir Belediyesi olarak bu alanda Ayçiçeği Bisiklet Vadisi ve SAKBİS projesiyle şehrin bir çok noktasına kurulan bisiklet kiralama istasyonları gibi çok sayıda yeniliği hayata geçirdiklerini, trafikte farkındalık oluşturacak etkinlikler ve projeler arasında bisikletin kendileri için ayrı bir yeri olduğunu ifade etti.

Bu etkinliğe çok fazla katılım olduğunu görünce Sakarya’nın bisiklet kullanımında örnek bir şehir olabileceğini belirten Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu, şehrin tüm yöneticileri ile birlikte insanlığa faydalı olan bisiklet kültürün yayılması adına yapılacak her çalışmada üzerlerine düşeni yapmaya gayret göstereceklerini söyledi.

“Bisiklet Sporu 7’den 70’e Her Yaşa Uygun”
Öncelikle rahmet, mağfiret ve bereket ayı olan Ramazan ayının hayırlı olmasını dileyen Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Merkezi yönetimin, yerel yönetimin ortak çalışmalarından birisi de sporu yaygınlaştırmaktır. Bu sporlar içerisinde bisiklet, 7’den 70’e her yaşın yapabileceği sporlar arasında önemli bir yer tutuyor. Bisiklet sporcularının sorumluluğunu bilen sporcular olduğuna inanıyoruz. Kendi sağlığına karşı sorumluluğunu biliyor, çevreye karşı sorumluluğunu biliyor, geleceğe karşı sorumluluğunu biliyor, topluma karşı sorumluluğunu biliyor ve bu sorumluluğunun gereği olarak bu sporu yapmaya çalıştıklarına inanıyoruz. Bu spor insan sağlığı için, çevre için, gelecek için ve toplumun birçok problemiyle birlikte trafik probleminin halli için önemli bir spordur. Dolayısıyla trafik haftalarında bisikletin ön plana çıkarılması ve güzel bir birlikteliğin ürünü olarak bu etkinliğin ortaya çıkarılması bizler için de büyük bir değerdir.

“Trafikte Bisikletlilere Saygı Duymalıyız”
Sakarya'mız coğrafyasıyla bisiklet sporu için gerçekten büyük fırsatlara sahip bir ilimiz. Yerel yönetimlerimizin yapmış olduğu yatırımlar da bu alan için yeni imkanlar oluşturuyor. En önemli hususlardan bir tanesi de, sürücülerin bisiklet sporcularına, bisiklet kullanıcılarına saygı duyması, trafikte fark etmesi ve onların da hayatına dikkat etmesidir. Eğer hak ettikleri saygıyı da ortaya çıkarmayı başarabilirsek, altyapımızla, gönüllülerimizle, şehrimizde bisiklet sporunu daha güzel yerlere getirebiliriz.
Bu güzel günde 1800'ün üzerinde bisikletçimizin bu yarışa, buradaki faaliyete katılmasıyla etkinliğimiz hak ettiği değeri görmüş bulunuyor. Başta bisikletseverler olmak üzere bu etkinliğe katılan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Ramazan-ı Şerif’i Tebrik Ettiler”
Konuşmalarında Sakaryalılar ile tüm İslam Âlemi’nin Ramazan-ı Şerif’ini de tebrik eden protokol üyeleri, Vali Ahmet Hamdi Nayir ile birlikte katılımcılar arasından yaptıkları çekilişte kazanan bisikletseverlere ödüllerini de verdiler.

Sakarya Valiliği Basın Şube

SIRADAKİ HABER