Türkçe Eğitim Bayramı; Makedonya'da yaşayan tüm Türklerin bayramıdır

Türkçe Eğitim Günü Milli Bayramı hakkında açıklama yapan Sakarya Rumeli Balkan Derneği Yönetim Başkanı Mehmet Şehit; “Türkçe Eğitim Bayramı'nın sadece bir bireyin, bir derneğin ya da siyasi partinin değil, Makedonya'da yaşayan tüm Türklerin bayramıdır” dedi. 

Türkçe Eğitim Bayramı; Makedonya'da yaşayan tüm Türklerin bayramıdır

Türkçe Eğitim Günü Milli Bayramı hakkında açıklama yapan Sakarya Rumeli Balkan Derneği Yönetim Başkanı Mehmet Şehit; “Türkçe Eğitim Bayramı'nın sadece bir bireyin, bir derneğin ya da siyasi partinin değil, Makedonya'da yaşayan tüm Türklerin bayramıdır” dedi. kocaali

Makedonya Türk toplumu
Makedonya Türkçe Eğitim Günü Milli Bayramı hakkında açıklama yapan Sakarya Rumeli Balkan Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şehit; “Türkçe Eğitim Bayramı'nın sadece bir bireyin, bir derneğin ya da siyasi partinin değil, Makedonya'da yaşayan tüm Türklerin bayramıdır” diyerek; Makedonların Türkçe Eğitim Günü Milli Bayramı kutladı. Dilini kaybeden toplumların kimliğini kaybetmeye mahkûm olduğunu belirten Başkan Mehmet Şehit; “Güzel dilimizin, ortak tarih, coğrafya ve kültürü paylaştığımız bu dost ülkede yaşatılmasına ve geliştirilmesine imkân sağlayan Makedonya yöneticilerine ve devletine ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Türk toplumu, Türk okullarıyla kültürüyle, edebiyatıyla sanatıyla, tarihiyle geleneğiyle ve manevi değerleriyle asırlardır bu topraklarda kendi varlığını sürdürmüş ve gelecekte sürdürmeye kararlıdır. Makedonya Türk toplumu, 21 Aralık 1944'te, Osmanlı'dan sonra yeniden kendi dillerinde eğitim hakkı kazandı. Bu tarih, 15 Şubat 2007 yılında yapılan yasal düzenleme ile her yıl 21 Aralık’ta Makedonya Türklerinin resmi bayramı olarak kutlanıyor” dedi.
 

Levent CANDAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER