Üniversiteler 15 Temmuz Kapsamında Çeşitli Anma Etkinlikleri Düzenlediler

Vali Ahmet Hamdi Nayir, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında Sakarya Üniversitesi ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesinin düzenledikleri çeşitli programlara katıldı.

Üniversiteler 15 Temmuz Kapsamında Çeşitli Anma Etkinlikleri Düzenlediler

İlk olarak Sakarya Üniversitesi (SAÜ) tarafından 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıldönümü dolayısı ile düzenlenen Cephe Sakarya Fotoğraf Sergisini gezen Vali Ahmet Hamdi Nayir, 15 Temmuz gecesi darbe girişimi sırasında ve sonrasında Sakarya'da yaşananlar ile demokrasi nöbetlerinde çekilen fotoğrafların bulunduğu sergiye dair bilgiler de aldı.

19 Temmuz tarihine kadar açık kalacak olan sergideki fotoğrafları tek tek inceleyen Vali Ahmet Hamdi Nayir, 15 Temmuz günü İstanbul ve Ankara İllerinde olduğu gibi Sakarya’da da gerçekleştirilmek istenen hain darbe girişiminde yaşananların sergideki fotoğraflarla daha iyi anlaşıldığını ifade etti.

Etkinlikler kapsamında ayrıca hain darbe girişiminin ayrıntılarıyla anlatıldığı ve gün boyu vatandaşların izlenimine sunulan belgeselleri de izleyen Vali Ahmet Hamdi Nayir, daha sonra Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) tarafından düzenlenen 15 Temmuz Darbe Girişimi ve Milletin Zaferi Programına geçti.

Kültür ve Kongre Merkezi Nevzat Kor Salonunda saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda 15 Temmuz’a dair belgesel filmin gösterimi de sunulurken, SETA Genel Koordinatör Yardımcısı Prof. Dr. Kemal İnat’ın moderatörlüğünde SETA Toplum ve Medya Araştırma Direktörü Dr. İsmail Çağlar, Gazeteci-Yazar Halime Gökçe ve 15 Temmuz Gazisi Av. Mehmet Akyazıcı’nın konuşmacı olduğu bir de panel düzenlendi.

15 Temmuz gecesi gerçekleştirilmek istenen darbenin bastırılmasında hem Sayın Cumhurbaşkanımızın hem de milletin feraseti ile azminin büyük rol oynadığına değinerek o geceye ve sonrasına dair görüşlerini paylaşan konuşmacılar, Sakarya’daki kalkışmada yaşananlara dair düşüncelerini de aktardılar.

15 Temmuz Şehitlerimizden Özel Harekat Polisi Serdar Gökbayrak’ın kardeşi Soner Açıksöz’ün onur konuğu olarak bir konuşma gerçekleştirdiği ve soru-cevap bölümünün de yer aldığı program, İl Müftüsü İhsan Açık tarafından tüm Şehitlerimiz için yapılan duanın ardından sona erdi.

15 Temmuz’daki hain girişimin hiçbir zaman unutulmaması ve daima hatırlanması adına düzenlenen böylesi etkinliklerin önemine değinen Vali Ahmet Hamdi Nayir, üniversitelerimizin bu tür programlarla bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmada önemli bir rol üstlendiklerini, bugünkü programlarda başta üniversite yönetimi olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ettiklerini söyledi.

SAÜ ile SUBÜ’nün ayrı ayrı düzenledikleri programlara Vali Ahmet Hamdi Nayir’in yanı sıra; Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Serdivan Kaymakamı Muhsin Çatmadım, Ak Parti İl Başkanı Yunus Tever, kamu kurum ve kuruluş yetkilileri, Rektör yardımcıları ve vatandaşlar da katıldı.

SUBÜ Basın Servisi

SIRADAKİ HABER