Üniversiteli Öğrencilerden yerli motor geliştirdi

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) TETRA Elektromobil Topluluğu öğrencilerinin geliştirdiği yerli elektrikli araç motorunu Revolt isimli Elektrikli araca takarak,

Üniversiteli Öğrencilerden yerli motor geliştirdi

TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları'nda 3 ödülün sahibi olarak bu alanda yürütülen çalışmalar adına umut verdi. 

Üniversitenin Mekatronik, Elektrik Elektronik, Makine ile Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümlerindeki 18 öğrencinin, akademisyenlerin de katkısıyla büyük emek harcayarak bir yılda yerli olarak tasarladığı araç motoru, mühendislik öğrencilerine de ilham kaynağı oldu.
Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Mehmet Sarıbıyık,  Ülkelerin gelişmesi nitelikli tasarım, nitelikli üretimden geçiyor. Nitelikli üretim içinde mutlaka nitelikli insana ihtiyacımız var. Bizde Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi olarak bu döngüyü önemsiyoruz ve nitelikli insan yetiştirmeye nitelikli tasarım yapacak mühendisler yetiştirmeye çalışıyoruz. Aynı zamanda da yapmış olduğumuz ARGE çalışmalarının da fayda üretecek üretime dönecek şekilde ARGE çalışmalarının yapılmasını önemsiyoruz. Bu anlamda arkadaşlarımızın %90’ın üzerinde yerlilik oranına sahip bir araç ile yarışmaya girmesi bu yapmış olduğumuz çalışmaların kıymetini bir kez daha ortaya çıkartıyor. özellikle araçta kullandığımız yerli motor kendi akademisyen araştırma görevlisi arkadaşımızın kendi imkanlarımızla tasarladığı ve ürettiği bir motoru bu araçta kullandık bu bizim için son derece önemli öğrenci arkadaşlarımızla birlikte yapmış olduğu bir ARGE çalışmasının ve doktora tez çalışmasının bir araçta motor olarak kullanılması yapılmış olan çalışmanın kıymetini de ortaya çıkartıyor. Dolayısıyla yapmış oldukları diğer aracın diğer kısımlarında da yerlilik oranı yüksek ama bunlar içerisinde en önemli kısım olan motorunda bizim ekibimiz tarafından üretilmiş olması ve yarışmaya girmiş olması da ayrıca önem taşıyan bir husus ben emeği geçen tüm arkadaşlarımızı tebrik ediyorum başarılarının devamını diliyorum.

Araştırma Görevlisi Dr. Mücahit Soyaslan, Evet elektrik motorunu bu sene öğrencilerimiz ile birlikte tasarladık ben de danışmanlık yaptım. Elektrik motoru bir çok farklı aşamadan oluşuyor ilk önce aracımızın ihtiyaçlarını belirledik ve yüküne göre yol eğimine göre rüzgar dirençlerine göre ne kadar güce ve tork’a ihtiyacımız olduğunu belirledik ardından motorumuzun boyutlandırma işlemlerine geçtik. Ve tabi ki detaylı tasarım aşamalarımız var analitik tasarım elektromanyetik tasarım mekanik tasarım ve termal analizler sonucunda  %91 verime sahip ve optimum şekilde çalışabilecek bir elektrik motoru tasarlamış olduk ve bunu ürettirdik aracımız da da çalıştığını gördük istediğimiz verimleri de elde ettik. İstanbul Formula1 yarışlarında da 2. Lik elde ettik bu pist biraz daha zorlu bir pistti burada 2.lik elde etmemiz bizim aslında motorumuzun daha eğimli yüzeylerde de çalışabildiğini gösteriyor, daha eğimli yollarda da iyi bir şekilde çalıştığını gösteriyor ve elde ettiğimiz değerler analiz sonuçlarıyla örtüştü dolayısıyla istediğimiz verimlere sahip bir motoru tasarlayıp bunu gerçekte de görmüş olduk. 

Üniversitede takım kaptanı Öğrenci Hilar Sağır, Bu sene araç üzerinde bir çok yenilik ve yerlilik parçalar ürettik buna örnek olarak motor bms, smps araç kontrol sistemi ve jant gibi parçalarını kendi atölyemizde kendi bünyemizde üretmiş bulunmaktayız bir 30 kişilik ekiple atölyemizde yerli motor için kompozit jant için çalışmalarımız devam etti bu yerli motor %91 verimliliğe sahip bir motor. Yerli motoru aracın üzerine monte ettikten  sonra öncelikle bir deneme sürüşlerimizi gerçekleştirdik Üniversitemiz içerisinde  Eylül ayında ki TÜBİTAK yarışlarında 2. Lik elde ettik daha sonra final yarışlarında 3.lük başarımızı sağladık. 

Nisanur KARAÇAY

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER