Vali Balkanlıoğlu, “Türkiye’ye Örnek Olacak Bir Proje Yürütüyoruz”

Vali İrfan Balkanlıoğlu, bugün açılışı gerçekleştirilen Sakarya Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivalindeki SATSO-Sakarya Üniversitesi standını ziyaret etti.

Vali Balkanlıoğlu, “Türkiye’ye Örnek Olacak Bir Proje Yürütüyoruz”

Endemik türdeki bitkilerin doku kültürü tekniğiyle modern bir laboratuvarda çoğaltılması amacıyla, geçtiğimiz aylarda SATSO, Büyükşehir Belediyesi ve MARKA işbirliğinde kurulan Sakarya Tarımsal Ürünler Mükemmeliyet Merkezi’nin şimdiden meyvelerini vermeye başladığını ifade ederek yetkililerden bilgiler alan Vali Balkanlıoğlu, kısa sürede üretim ile Ar-Ge faaliyetlerine başlayan Bitki Doku Kültürü Üretim ve Araştırma Laboratuvarında birçok dış mekân süs bitkisi türünün başarı ile çoğaltıldığını, Peyzaj ve Süs Bitkiciliği alanında ilimiz ile ülkesel ölçekte ihtiyaç duyulan birçok bitki türünün de çoğaltılması için önemli çalışmalar yürütüldüğünü belirtti.
Fidancılıktaki en büyük açmazlardan birisinin de, kaliteli fide elde edebilmek olduğunu söyleyen Vali Balkanlıoğlu, “Hastalık ve zararlara karşı dirençli, mevsime ve iklime göre geç, erken uyanan ya da çiçek açanlar, kaliteyi de o oranda etkiliyor. Bir fidanı elde etmek hayli zor ama şimdi bunun üzerine çok güzel bir proje yürütülüyor. Yıllar önce bu fidanları ithal ediyorken, şimdi bir nevi genetik kopyalama yöntemi olan doku kültürü uygulamasıyla çok küçük bir alanda binlerce fidan üretebileceğiz. Bu konuda Büyükşehir Belediyemiz, Ticaret ve Sanayi Odamız, Doğu Marmara Kalkınma Ajansımız ile birlikte Valilik olarak Türkiye’ye örnek olacak bir proje yürütüyoruz. Doku kültürü, geleneksel üretim yöntemlerine göre daha az alanda ve kısa sürede bitki üretimini mümkün kılmaktadır. Bunun yanı sıra, üretilen bitkilerin hastalıklardan ari olması ve ismine doğru olması en önemli avantajları arasındadır” dedi.
Doku Kültürü Laboratuvarının ayrıca, bu alanda ihtiyaç duyulan insan gücünün yetiştirilmesi konusunda da hem lisansüstü hem de ön lisans düzeyinde aktif katkı verdiğini belirten Vali Balkanlıoğlu, bu çalışmaların başarı ile yürütülmesi için her zaman destekleyeceklerini belirtti.
 

Sakarya Valiliği Basın Şube

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER