Vali Nayir MARKA Destekli Projenin Kapanış Toplantısına Katıldı

Vali Ahmet Hamdi Nayir, Doğu Marmara Kalkınma Ajansının destekleriyle Sapanca Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin yürüttüğü,

Vali Nayir MARKA Destekli Projenin Kapanış Toplantısına Katıldı

Endüstri 4,0 Uyumlu Kaynak Similatörlü Kaynakçı Eğitimi ve Otomasyon Robot Kaynak Operatörlüğü Eğitimi” isimli projenin kapanış toplantısına katıldı. Sapanca ilçesindeki toplantıya Vali Ahmet Hamdi Nayir’in yanı sıra; MARKA yöneticileri, Okul yetkilileri, sanayiciler, fabrikaların yöneticileri ile öğretmenler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesiyle başlayan programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Okul Müdürü Fatih Bayramçavuş, projenin gelişimine dair bilgiler verip kendilerine destek veren herkese teşekkür ettiklerini söyledi.

“Kalkınma Ajanslarının Katkıları Önemli”
Güzel ilimizin bu güzel köşesinde, eğitimin kapasitesini artıracak, kalitesini artıracak önemli bir projenin kapanış toplantısında bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Bölgenin kalkınması için önemli dinamiklerden birisi olan Kalkınma Ajansları,  bölgenin KOBİ’lerinden okullarına kadar, eğitim çalışmalarından kamu kurum ve kuruluşlarımızın kapasitesini geliştirmeye kadar destek sunarak önemli sonuçlar doğuran çok önemli projeleri gerçekleştiriyorlar. Bugün burada da böylesi önemli bir projenin kapanış toplantısını gerçekleştiriyoruz.

“İki Taraf Birbirini İyi Tanımalı”
Sanayicilerimiz ve iş adamlarımızla yaptığımız görüşmelerde genelde eleman sıkıntısını dile getirirler. Bir tarafta iş arayanlarımız varken, diğer tarafta da nitelikli eleman arayanlar bulunuyor. Kişilerin ve firmaların karşılıklı tanışması, anlaşması ve birbirini iyi tanımasıyla, nitelikli eleman ve doğru tercih anlamında çok büyük bir iş yapabileceğimizi düşünüyoruz. Mesleki eğitime katkı sunmak adına yapılan toplantılarda bunlar hep görüşülüyor, tartışılıyor. Bir tarafta yetiştirdiği kişilerin yakında iş arayacağı eğitim kurumları var, diğer tarafta da bunları istihdam edecek kurumlar, kuruluşlar var. İkisini bir araya getirip hangi konulara önem verilmesi gerektiğini, hangi konularda eğitime ağırlık verilmesi gerektiğini de bizler planlamak zorundayız.

“Bu Tür Çalışmalar Bizleri Umutlandırıyor”
Bugün burada gerçekleştirilen çalışma da, bunun güzel bir örneği olarak bizleri umutlandırıyor. Üretim sahasında eğitimini tam olarak almış bir kaynakçıya gerçekten büyük ihtiyaç olduğunu biliyoruz. Aileler de artık çocuklarını sanayi alanından daha çok hizmet sektörüne veya memuriyete yönlendirmeye başladılar. Bu konuda önemli çalışmalar yapmamız gerekiyor, çünkü ülkelerin kurtuluşu ancak üretimle olur, ilerleyebilmek için üreten bir toplum olmak zorundayız. Ara eleman ve kaynakçı gibi aklınıza gelebilecek bütün dallarda iyi yetişmiş insan gücüne ihtiyacımız var. Bu konudaki açığı kapatmak için tüm paydaşların işbirliğine ihtiyacımız var. İşte İŞKUR’un, Milli Eğitim Müdürlüğümüzün ve Kalkınma Ajansımızın işbirliğindeki bu gibi projelerle, daha becerikli, daha kalifiye elemanların sanayiye kazandırılacağı kanaatindeyiz. Dolayısıyla ülkenin üretimine, istihdamına, katma değerine, mümkün olursa ihracatımızla döviz girdisine de bir katkı sağlanmış olacaktır.

“Bu Projelere Destek Verilmeli”
Bu projenin hazırlanmasından kabulüne kadar, uygulanmasından bugüne gelmesine kadar katkı veren, destek veren bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. İlimizin eğitimini, dolayısıyla ilimizin kıymetini daha da yükseltecek ve bizlere daha güzel bir gelecek vadedecek ortak bir çalışmanın ürünü olduğu için de, bu tür faaliyetlere önem verilmesi gerekiyor” dedi.
Aynı zamanda proje koordinatörlüğünü yürüten Sapanca Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Metal Teknolojileri Alan Şefi Rüstem Kavak projenin içeriğine dair slayt gösterisi eşliğinde bir sunum yaparak, Metal Teknolojisi alanında yürütülmekte olan MARKA’nın İmalat Sanayiine Yönelik Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında Sapanca Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin yürüttüğü projenin amacının proje ile birlikte kurulacak olan Endüstri 4.0 tabanlı Kaynak Atölyesi oluşturmak ve bölgemizde kaynaklı imalat yapan firmaların nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak olduğunu, bunun için okullarında Ark Kaynak Atölyesi, Gazaltı Kaynak Atölyesi, İleri Ark Kaynak Atölyesi ve Kaynak Simülatör Laboratuvarı oluşturduklarını söyledi.
Projeye katkı sunan iştirakçi firmalar ile destek veren şirket yöneticileri ve projede emeği geçen öğretmen ile idarecilere plaketlerin de verildiği toplantının sonunda Vali Ahmet Hamdi Nayir, beraberindekilerle birlikte proje kapsamında okulda metal teknolojisi alanında oluşturulan atölyeler ile revizyonları gezerek bilgiler aldı.
 

Sakarya Valiliği Basın Şube

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER