Vali Nayir Mehmet Zumra Kuş Ortaokulunu Ziyaret Etti

Çarşamba günleri okul ziyaretinde bulunup öğretmen ve öğrencilerle bir araya gelen Vali Ahmet Hamdi Nayir, Serdivan Yazlık Mahallesindeki Mehmet Zumra Kuş Ortaokulunda temaslarda bulundu.

Vali Nayir Mehmet Zumra Kuş Ortaokulunu Ziyaret Etti

Serdivan Kaymakamı Muhsin Çatmadım, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş ve Serdivan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Dere’nin de eşlik ettiği ziyarette Okul Müdürü Mahmut Araz tarafından karşılanan Vali Ahmet Hamdi Nayir, okula dair genel bilgiler aldı. Okullarında 18 derslikte 549 öğrenci ve 30 öğretmen ile eğitim-öğretime devam ettiklerini belirten Okul Müdürü Araz, sosyal, kültürel ve spor alanlarında birçok dalda dereceleri bulunduğunu da ifade etti.

“Elektroy Uygulamasına Dair Bilgiler Aldı” kocaali 
Sınıfları gezerek öğrenciler ile bir süre sohbet eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, 7/D sınıfında uygulanan Elektroy sistemine dair bilgiler de aldı. Tüm sınıfın beraber ilerleme kaydetmesini sağlamak amacıyla böyle bir sistemi kullandıklarını ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, sistem sayesinde sınıf içinde öğretmenin projeksiyon cihazından tahtaya/perdeye yansıttığı test sorusuna her bir öğrencinin elindeki ismine özel tanımlanmış kumandasından cevap verdiği ve cevapların kablosuz iletişim teknolojisi ile öğretmenin bilgisayarındaki programa otomatik olarak iletilmesi ile öğrencilerin derse ne ölçüde katıldıklarını görebildiklerini söylerken, sınıf öğretmeni de sistemin öğrenciler tarafından çok beğenildiğini belirtti.
Derste Elektroy sistemi uygulamasında sınıf 1’incisi olan öğrenciyi tebrik eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Teknolojik gelişmeler sizlerin derse olan ilgisi artırıyorsa, sınıftaki herkesi konuya dahil ediyorsa, elbette ki çok faydalıdır dedi.” Elektrik konusunun işlendiği Fen Bilimleri dersinde en önemli buluşlardan olan elektriğin yaşamdaki etkisinin büyük olduğunu belirten Vali Ahmet Hamdi Nayir, öğrencilerle elektrik elde edilen kaynaklar üzerine de sohbet etti.

“Türkçe ve Matematik Derslerine Ortak Oldu”
7/E sınıfında Türkçe dersine katılan Vali Nayir, Türkçeyi doğru kullanmanın ve bilmenin hayatımızın her alanında çok büyük yardımı dokunacağını belirterek, “Bir gün öğretmen olduğunuzda dalınız ne olursa olun, iyi hitap edebilmek ve bilgilerini karşınızdaki kişiye doğru şekilde anlatabilmek için iyi bir Türkçe ve dil bilgisine sahip olmanız gerekmektedir, bu da size büyük bir saygınlık kazandıracaktır” dedi.
8. sınıfta Matematik dersine ortak olup üniversite yıllarına ait anılarına değinen ve Siyasal Bilgiler Fakültesinde İktisadi Planlama dersinin adında Matematik olmamasına rağmen konusunun tamamen Matematiğe dayandığını belirten Vali Ahmet Hamdi Nayir, derslerin ileride size neler sağlayacağını ve nerelerde lazım olacağını öğrenmeniz, derse katılımınıza da önemli derecede etki edecektir” diyerek bu hafta LGS sınavına girecek olan öğrencilere nasihatlerde bulunup başarılar diledi.

“Milli Eğitim Temel Kanunu Amaçlarımızı Belirlemiştir”
Haftada bir de olsa öğretmen ve öğrenciler ile aynı ortamda buluşmayı, geleceğimizin şekillendiği eğitim yuvalarındaki havayı teneffüs etmeyi bir görev edindiklerini ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Karşılıklı bir etkileşimin olmasını istiyoruz, bizim gözümüzden öğretmenler nasıl görünüyor onu anlatmaya çalışırken, sizlerin bizlerden beklentilerini de dinlemek istiyoruz.
Milli Eğitim Temel Kanunu, bu ülkenin her bir ferdini iyi bir insan, iyi bir vatandaş ve meslek sahibi üretici kişiler olmak üzere yetiştirme görevini tüm Milli Eğitim camiamıza vermiştir. Sözü edilen konularda yalnızca bilgi yüklenilmesiyle kalınmamasını, aynı zamanda bunların davranış haline getirilmiş olmasını da hedefler arasında saymıştır. Bir şeyi bilmek tek başına yeterli değildir, bilirsiniz ama gereğine inanmazsanız, kuru bir bilgi olarak durur. Bilirsiniz, gereğine inanırsınız ama uygulamazsanız yine yeterli olmaz. Bir konu bilinmeden, inanılmadan davranış haline getirilemez. Onun için de çocuklarımızın bilmesini, inanmasını ve bilip inandıklarını davranış haline getirmesini sağlamalıyız.

"Öğrenci Aldığı Eğitimin Neye Yarayacağını Bilmeli"
İyi bir insan, iyi bir yurttaş ve üretici fertler, meslek sahibi fertler olarak bu ülkenin her bir vatandaşı, eğitilmek üzere okullarımıza teslim ediliyor. Çocuklarımızın öncelikle aldığı derslerin ileride hayatına, meslek hayatına, günlük yaşantısına neler katacağını, bu eğitimin neye yarayacağını bilmesi de gerekmektedir. Gereğine inandıkları zaman derse olan bağlılıklarının artacağını da göreceğiz.

“Soru Çözen Değil, Sorun Çözen Çocuklar Olmalı”
Bizim istediğimiz çocuklarımızın kuru bir bilgiyle, yalnızca soru çözmeye yarayan bir bilgiyle hayata atılmalarından çok, sorun çözebilecek bir bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır. Onlara hayatta çok fazla soru sorulmayacak, ancak çok fazla sorunla karşı karşıya geleceklerdir. ‘Başarı’ ve ‘Muvaffakiyet’ kelimelerinin farkını bilmeli ve anlatmalıyız. Bunlar birbirine yakın kelimelerdir ama birbirinin yerini asla tutmaz. ‘Soru çözmek’ başarı olarak değerlendirilebilir. ‘Sorun çözmek’ için yalnızca kuru bilgi yetmez, konuya vakıf olmak da gerekir. Konu hakkında etraflıca bilgi edinildiği, bunun da hayata uygulanabildiği durumu ‘Muvaffakiyet’ olarak değerlendirebiliriz. Hedefimiz bu olmalı.
Devlet açısından bakıldığında binalarımıza, eğitim malzemelerimize, materyalimize çok büyük yatırım yapıyoruz. Sizler de elinizden gelenin daha fazlası ile en büyük emeği, fedakârlığı yapıyorsunuz. Aldığımız sonuçlar kıyaslandığında sonuçların yeterli olmadığını görüyoruz. Daha güzelini başarabileceğimize inanıyorum. Velilerimiz çocuklarının soru çözme başarısına odaklanmış olabilirler, ancak sizlerin hedefinde bildiklerini hayata yansıtabilen, sorun çözebilen bir nesil yetiştirmek olmalıdır.

“Öğretmen Öğrencisinin Başarısıyla Daima Gurur ve Mutluluk Duyar”
Öğretmenlerimiz kendisinin yetiştirdiği ve daha sonradan belirli yerlere, makamlara gelmiş öğrencileriyle gurur ve mutluluk duyarlar. Hayattaki bütün faaliyetlerin temel hedefi; insan mutluluğudur. Eğer bir tatmin duygusu hissediyorsak, bu mutluluk ortaya çıkmış ve amacımıza ulaşmışız demektir. Öğretmenlik diğer mesleklere göre kıyasladığında tatmin duygusu en fazla olan meslektir, sizler böyle bir nimete sahipsiniz. Zor bir görev, omuzlarınızda ağır bir yük var ama karşılığında da büyük mutluluk kazanabilirsiniz” diye konuştu.
Öğretmenlerin istek ve taleplerini de dinleyen Vali Ahmet Hamdi Nayir, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrencilere başarılar dilediğini de ifade etti.
 

Sakarya Valiliği Basın Şube

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2019, 12:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER