Vali Nayir SAMEK’in Yıl Sonu Sergisinin Açılışını Yaptı

Vali Ahmet Hamdi Nayir, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığına bağlı Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları SAMEK’in  yıl sonu sergisinin açılışına katıldı

Vali Nayir SAMEK’in Yıl Sonu Sergisinin Açılışını Yaptı

Donatım Park’ta gerçekleştirilen açılışa Vali Ahmet Hamdi Nayir’in yanı sıra; Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, Söğütlü Belediye Başkanı Koray Oktay Özten, STK temsilcileri, kursiyerler ve vatandaşlar katıldı.kocaali
 
“İnsana Yapılan Yatırımı Önemsiyoruz”
Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrasının mini konseriyle başlayan serginin açılışında 2018-2019 eğitim yılına dair bilgiler veren Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı İbrahim Aktürk başta Sayın Valimiz olmak üzere katılan herkese müteşekkir olduklarını ifade ederek,  eğitime, sanata, kültüre ve dolayısıyla insanımıza yapılan yatırımın öneminin bilinciyle çalıştıklarını, yürüttükleri tüm faaliyetlerde bireylere katkı sağlamak ve güçlü bir toplum oluşturmak gayretinde olduklarını, en anlamlı sosyal projelerinden birisi olan SAMEK kurslarının da bu gaye doğrultusunda hizmet ettiğini söyledi.
 
“68 Yaşında Arapça ve Resim Öğrendim”
Kursiyerler adına bir teşekkür konuşması gerçekleştiren ve SAMEK’te Arapça ile Resim branşlarında eğitim gördüğünü söyleyen 68 yaşındaki emekli Mustafa Gümüş, emekliliğin güzel bir şey olduğunu, ancak bir uğraş ve bir meşguliyetin olmasının da bu dönemde önem kazandığını, Arapça öğrenmeye niyetlendiğini, evde sıkılınca da eşinin cesaretlendirmesiyle SAMEK kurslarına başvuru yaptığını belirterek, bir ilkokul öğrencisinin heyecanı ve telaşıyla devamsızlık yapmadan SAMEK kursunu bitirirken burada birçok yeni arkadaş ve dost da kazandığını ifade etti.
 
“20 Merkezde 100 Branş ve 9 Bin 500 Kursiyer”
‘Kamil odur ki koya dünyada bir eser, eseri olmayanın yerinde yeller eser’ sözüne uygun olarak kursiyerlerin eserlerini sergilediklerini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sakaryalıların vazgeçilmez eğitim kurumlarından birisi olan, geleneksel sanatlardan el sanatlarına, güzel sanatlardan müzik ve dil eğitimlerine kadar pek çok branşta hizmet sunan SAMEK’in 20 merkezde 100 branş ve 9 bin 500 kursiyerin katılımı ve el emeği 1991 eserle 2018-2019 eğitim dönemini tamamladığını, emeği geçen tüm usta öğreticileri ve kursiyerleri tebrik ettiğini, katılımcılara da teşekkür ettiğini belirtti.
 
“Kültür Bir Milletin Gücünün Göstergesidir”

Kültürümüze ait önemli bir katkının sunulduğu bu programın tüm heyecanını birlikte yaşadıklarını ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Bizi bu coğrafyada güçlü kılan özelliklerin en başında kültürümüz gelir. Kültürümüz bazen musikimizdeki bir notada, bir nağmede can bulur, bazen kilimimizdeki bir desende yer alır, bazen de işlediğimiz bir nakışın renginde kendisini gösterir. Bizim kaybetmememiz gereken, canlı tutmamız gereken önemli hususlardan birisi de bu değerlere sahip çıkmaktır.
 
“Bu Kurslarla Övünç Duyuyoruz”
Eğitim gibi çok fazla paydaşı olan konularda, hem merkezi yönetimin görev alanına giren hem üniversitelerimizin görev alanına giren hem de yerel yönetimlerimizin görev alanına giren bu alanlarda güzel işbirliklerine, güzel başarılara ihtiyacımız var. Her imkânı, her fırsatı bu ülkenin her ferdi için iyi bir eğitim alacak, kültürümüzü yaşatacak, renklerimizi, desenlerimizi yaşatacak kurslar için kullanıyoruz, bundan da övünç duyuyoruz. Biraz sonra açılışını gerçekleştireceğimiz sergi alanında inanıyorum ki bunun zevkini hep birlikte tadacağız. El emeği, göz nuru eserleri birlikte göreceğiz, birlikte takdir edeceğiz.
 
Başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere, kursiyerlerimize, usta öğreticilerimize, kursiyerlerimize destek olan aile fertlerine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
 
“Kursiyerlere Belgelerini Verdi”
Konuşmaların ardından kursiyerlere belgelerini veren Vali Ahmet Hamdi Nayir, daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ve katılımcılarla birlikte açılış kurdelesini keserek sergi alanını gezdi.
 
SAMEK kursiyerleri tarafından yıl boyunca özenle yapılan el emeği eserleri inceleyerek kursiyerler ve usta öğreticilerle bir süre sohbet eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, eserleri çok beğendiğini de ifade etti.
 

Sakarya Valiliği Basın Şube

SIRADAKİ HABER