Vali Nayir’den Sağlık Çalışanlarına Moral Ziyareti

Vali Ahmet Hamdi Nayir, ilimiz sağlık kurumlarında çalışıp mesailerini tamamladıktan sonra evlerine gitmeden Sakarya Üniversitesi Kampüsündeki yurtlarda kalan Sağlık çalışanlarını ziyaret ederek özverili çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Vali Nayir’den Sağlık Çalışanlarına Moral Ziyareti

SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan ile İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü’nün de eşlik ettiği ziyarette SAÜ Kampüsündeki bir yurtta kalan Sağlık çalışanları ile bir araya gelen Vali Nayir, çalışma şartları ve salgınla mücadele konusunda bilgiler aldı.

“Herkes Tek Kişilik Odalarda Kalıyor”
Yurtlarda kalan sağlık çalışanlarının da sosyal mesafe ile izolasyona önem verdiklerini ve tedbiri elden bırakmadıklarını ifade eden İl Sağlık Müdürü Öğütlü, herkesin tek kişilik odalarda kaldığını ve tüm ihtiyaçlarının da karşılandığını belirtip desteklerinden dolayı sağlık çalışanları adına Sayın Valimize teşekkür ettiklerini söyledi.

“Sağlık Çalışanlarımız Özverili Şekilde Çalışıyorlar”
Bu zorlu dönemde en büyük sıkıntıyı yaşayan ve büyük bir mücadele örneği gösteren sağlık çalışanlarımız sayesinde salgının önemli ölçüde kontrol altına alınabildiğini ifade eden Vali Nayir, “Vaka sayılarındaki artışlar azalan oranlarda devam ediyor, dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de kayıplar olduğu için elbette büyük bir üzüntü duyuyoruz. Yeni tespit edilen pozitif vaka sayısının düşüşe geçmesi ve özellikle iyileşip taburcu olanların sayısındaki artışlar sevindiricidir. Elbette böyle bir salgında bu seviyeyi yakalayabilmek ciddi bir ekip işidir. Başta sağlık teşkilatımız taşın altına elini koydu, daha sonraki süreçlerde de üniversitelerimiz, yerel yönetimlerimiz, Kredi Yurtlar Kurumumuz, AFAD, Kızılay, Emniyet ve Jandarma gibi kolluk kuvvetlerimiz ile STK’larımız desteklerini sundular. Sakarya halkından alınan tedbirlere ve kurallara uyma konusunda büyük ölçüde destek gördük.

“Topyekün Mücadele Önemli”
Zaman zaman kurallara uymayanlar oldu, önce ikna yönetimini kullandık, sonuç alamadıklarımıza ağır cezalar kesmek zorunda kaldık. 18/19 Nisan tarihlerinde hafta sonu sokağa çıkma yasağında kurallara uymayan 343 kişiye 1.093.778 TL idari para cezası uyguladık. 23/26 Nisan tarihlerindeki dört günlük sokağa çıkma yasağında ise kurallara uymayan 275 kişiye 872.964 TL idari para cezası uyguladık. Bu gibi durumlarda topyekün mücadele verilmesi önemlidir.

“Fedakarlığınız Unutulmaz”
Bu mücadelede en büyük risk gurubunda bulunan elbette ki sizler gibi sağlık çalışanlarımızdır. Bu konuda yalnızca çalıştığınız yerlerdeki gayretiniz değil, aile fertlerinizin sağlığını düşünerek mesai sonrası sevdiklerinizden ayrı bir şekilde bu yurtlarda kalmanız da fedakarlığınızın göstergelerinden birisidir. Böyle bir uygulama önerisi sizlerden geldi, bizler de bu konuda tüm kapıları açmak için uğraş verdik.
İlimizdeki sağlık çalışanları arasında da bu salgından etkilenenler oldu, şükürler olsun ki ağır bir vakaya rastlanılmadı. Hatta birçoğunun iyileşerek görevine geri döndüğünü de biliyoruz. Onlardan beklentimiz de plazma tedavisine yardımcı olmalarıdır. Bugüne kadar hasta yatağı, yoğun bakım ve diğer konularda herhangi bir sorun yaşamadık.

“Milletçe Birlikte Yeniden Ayağa Kalkacağız”
Meslek hayatınız boyunca böyle bir salgınla herhalde karşılaşmamışsınızdır. Daha önceleri böyle bir olay yaşanacağı, böylesine radikal tedbirler alınacağı söylenseydi, eminim ki insanlar inanmakta zorlanırlardı. Ancak önemli olan düşmek değil, düştüğümüz yerden kalkabilmektir. Biz millet olarak bu mayaya sahibiz, bu kabiliyete sahibiz, bu iradeye sahibiz. Umarım bu sıkıntılı süreci elbirliği ile atlatacağız. Geleceğe güvenle, sağlıklı bir şekilde bakabilmek için herkese, herkesin işbirliğine ihtiyacımız var. Bugünler de geçecek, ileride çocuklarınıza ya da torunlarınıza bugünleri anlatıp aylarca, haftalarca evlerinize gidemediğinizi, karantina günleri yaşadığınızı çok farklı duygularla anlatacaksınız.

“İlimizde İşbirliği Köprüsü Kurduk”
Bu sürecin başladığı günlerde bizler diğer kurum ve kuruluşlardaki tüm personel imkânlarını, yurt imkânlarını, araç gereçleri öncelikli olarak İl Sağlık Müdürlüğümüz emrine verdik. İlimizde her konuda çok yararlı bir işbirliği köprüsü kurduk. Yurtdışından ilimize gelen ilk kafiledeki bin 887 kişiyi karantina kapsamında 14 gün KYK Yurtlarında ağırladıktan sonra memleketlerine kadar götürdük. Şu anda 657 kişi halen Kredi ve Yurtlar Kurumunun yurtlarında karantinada misafir olarak konaklıyor. Orada da sizler gibi yine sağlıkçılarımız görev alıyor, Emniyet güçlerimiz görev alıyor, Kızılay yemeklerini hazırlıyor, KYK çalışanları ve AFAD teşkilatı da birlikte özveriyle görev yapıyorlar. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla bulundukları ülkelerde yaşayacakları sıkıntılar ve tedavi şartlarının zorluğu göz önüne alınarak yaklaşık 40 bin civarında vatandaşımız ülkemize getirildi. Bugüne kadar toplam 2 bin 544 kişiyi ağırlayan ilimiz, verdiği hizmet bakımından Türkiye’de ilk sıralarda bulunuyor.

“İlimiz Birçok Konuda Başarılı”
Nüfusa göre iyileşen sayısında Türkiye’de ön sıralarda olduğumuzu söyleyebiliriz. Ayrıca üniversitemiz akademisyenleri ve araştırmacılarımızın geliştirdikleri test çubukları sayesinde daha doğru sonuçlar elde edilmeye başlandı” dedi.
Sağlık çalışanlarının talep ve görüşlerini de dinleyen Vali Ahmet Hamdi Nayir, Yurdu tahsis eden Üniversitemize teşekkür ederek herkese görevinde üstün başarılar temennisinde bulunup kolaylıklar diledi.
 

Sakarya Valiliği Basın Şube

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER