Valimiz Sayın Çetin Oktay KALDIRIM'ın '19 Ekim Muhtarlar Günü' Mesajı

Halkın devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynayan, diğer yandan da hem geleneksel hem de günümüz kamu yönetimi anlayışının en temel unsurlarından birini teşkil eden muhtarlıklarımız; yönetime katılımcılığı kolaylaştıran, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını, sorunlarını ve beklentilerini yetkili makamlara ileten ve takibini yapan geleneksel ve tarihi derinliği olan en önemli kurumlarımızdandır.

Valimiz Sayın Çetin Oktay KALDIRIM'ın '19 Ekim Muhtarlar Günü' Mesajı

Muhtarlık müessesi doğrudan demokrasinin en iyi şekilde temsil edildiği en köklü, halka en yakın, çok iyi kurumsallaşmış, müesses ve halkın taleplerine yerinde en hızlı ve doğrudan cevap verebilecek, merkez ile yerel, devlet ile vatandaş arasında köprü oluşturan geleneksel sistemimizin temel yapı taşlarından biridir. Muhtar halka en yakın seçilmiş yönetim birimidir, devletin halkla en yakın temas noktasıdır, devletin güler yüzü ve şefkat elidir, halkın yönetime katılımının en önemli aracıdır, halkı yönetimin uygulamalarından haberdar eder, halkın devletle ve yöneticilerle kaynaşmasını sağlar, merkezi idarenin ve kamunun önemli bir paydaşı olarak yükünü hafifletir, çalışmaları kolaylaştırır ve kamu hizmet sunumlarında hız, etkinlik ve performansı arttırır.

İşte tüm bu işlevleri yerine getiren muhtarlar, özetle demokrasinin ve yönetim sisteminizin vazgeçilmez yapı taşlarıdır. Muhtarlarımız var olduğu günden beri devletimiz ve milletimiz nezdinde her zaman en üst düzeyde kabul ve itibar görmüşlerdir. Özellikle son yıllarda, Muhtarlarımız Sayın Cumhurbaşkanı’mızın kendilerini bizzat kabulüyle devlet nezdinde en üst düzeyde muhatap bulmuşlar ve bu sayede tam manasıyla vatandaşla devlet arasında köprü olma işlevine kavuşmuşlardır.

Cumhuriyet tarihimiz boyunca ve özellikle son dönemde muhtarlarımız için sağlanan birçok iyileştirmenin yanı sıra, özellikle 19 Ekim gününün Muhtarlar Günü olarak ilan edilmesi aslında muhtarlarımız nezdinde milletimize, demokrasiye, yerel değer ve dokulara ve özellikle en ücra köşede yaşayan garip gurebaya, yetime, sesini duyurmakta zorlanan kimselere devletimizin ne kadar büyük önem atfettiğinin göstergesidir. Bu aynı zamanda milleti, vatandaşı merkeze almanın ve vatandaşlarımızı efendi olarak görmenin en somut ifadesidir.
Bu duygu ve düşüncelerle ilimizde görev yapan tüm mahalle muhtarlarımızın “Muhtarlar Günü”nü tebrik eder, çalışmalarında üstün başarılar dilerim.


 
 

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER