Sakarya’da Gezilecek Yerler

Sakarya, ülkemizin Marmara Bölgesi’nde yer alan ve önemli şehirlere oldukça yakın olan bir şehrimizdir.

İstanbul, Ankara, Bursa, Eskişehir gibi ülkemizin önemli şehirleri Sakarya’ya sadece 1,5-2 saat mesafede. Bu da bu şehirlerde yaşayan insanlar için Sakarya’yı daha cazip kılmaktadır.

Maden Deresi


Orta zorlukta bir doğa yürüyüşü yapmak istiyorsanız Maden Deresi’nin muhteşem doğası size bu imkanı sunacaktır. Yıllar önce madencilerin açmış olduğu oyuklarda yürüyüş yapmak size unutamayacağınız bir deneyim yaşatacak. Sakarya ziyaretinizde bu güzelliği mutlaka görmelisiniz.

Justinianus Köprüsü

Serdivan ilçesi sınırlarında Beşköprü mevkinde bulunan ve Sapanca Gölü suyunun Sakarya Nehri’ne boşalmasını sağlayan Çark Nehri üzerinde yer alan tarihi köprü Bizans dönemine ait en görkemli yapılardan. Bizans İmparatoru Justinianus tarafından 550’li yılların sonunda inşa ettirilmiş ve zaman zaman restore görerek günümüze kadar gelebilmiştir. Yaklaşık 380 metre uzunluğa sahip olan bu muazzam yapıyı mutlaka görmenizi öneririz.

Kent Park
Şehir merkezinde yer alan ve 160 bin metre kare enkaz alanının yeşil alana çevrilmesi ile oluşturulan bu devasa park huzurun daimi adresi diyebiliriz. Saatlerce vakit geçirebileceğiniz ve sıkılmayacağınız eşsiz mekanlardan biri.

Keremali Gölü

Doğayla iç içe keyifli bir kamp macerası yaşamak ve biraz da kafa dinlemek istiyorsanız Keremali Gölü’nde bu imkanları sonuna kadar bulabileceğinizi söyleyebiliriz. Doğa içerisinde yapacağınız huzurlu bir yürüyüş size çok iyi gelecek.


Serdivan Planetaryum

Serdivan Belediyesi’nin çabalarıyla kurulan Planetaryum, özellikle çocuklar için oldukça eğlendirici ve bilgilendirici bir gezi imkanı sunuyor. Çocuklarınızla yapacağınız Sakarya gezisinde burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.


Acarlar Longozu

Su yüzeyindeki nilüferlerin muhteşem görünümüne karşı güzel bir çay içmek size bütün yorgunluğunuzu unutturacak. Dünyanın sayılı longoz ormanlarından biri olan Acarlar Longoz Ormanları gerçekten görülmeyi hak ediyor. Bilinçli ziyaretçilerin bu güzellikten haberdar olup diğer insanların bilinçlenmesine katkı sağladıkça bölgenin çok daha güzel bir hale bürüneceğini söyleyebiliriz.

Bayraktepe Anıtı

Hendek ilçesi sınırlarında bulunan bu mekan aslında hem bir anıt hem bir müze hem de bir mesire alanı olduğu için ayrı bir başlıkta ele almak istedik. İçerisinde şehitlik de bulunan bu mekan önemli günlerde kutlamalara da ev sahipliği yapmakta.

Uzun Çarşı

Hem Adapazarı hem de Sakarya'nın en popüler çarşısı ve aynı zamanda da ticaret merkezi olan Uzun Çarşı, Sakarya rotanızda muhakkak uğramanız gereken mekanlardan biri. Her çeşit ürünün satıldığı oldukça renkli bir mekan.

Adapazarı Kent Ormanı

Bölge halkının en çok rağbet gösterdiği mekanlardan olan kent ormanı temiz havası ile ve yem yeşil yapısı ile Sakarya’da yer alan oldukça huzurlu bir diğer mekan. Adapazarı Karaman Mahallesi içerisinde yer alan bu mekan 50 hektarlık alana yayılmış durumda. İçerisinde yer alan ahşap yapılar ve seyir terasları ile harika bir dokuya sahip.

Bosna Şehitliği

1992 ile 1995 yılları arasında Sırplar tarafından katledilen Bosnalı Müslümanlar anısına 1997 yılında inşa edilen bir anıtı teşkil etmekte Bosna Şehitliği. Hemen önünden geçen cadde ise Bosna Caddesi olarak adlandırılmış.

Sapanca Gölü

Sakarya ve Kocaeli şehirlerinin içme suyu ihtiyacının da karşılandığı göl, etkileyici güzelliğiyle Sakarya’yı ziyaret edenlerin görmesi gereken yerlerden biridir.


Rüstem Paşa Camii

1555 yılında Rüstem Paşa tarafından yaptırılan camii, Sakarya’nın en eski camiilerinden biridir ve şu anda ibadete açıktır. Camii Mimar Sinan’ın kalfaları tarafından yapılmış, sade ama huzurlu bir camiidir.


Deprem Müzesi

Müze, 1999 Marmara Depremi sonrası halkı bilinçlendirmek ve o günleri unutturmamak adına 2014 yılında açılmıştır. Müzede depreme dair birçok fotoğraf, elektronik unsurlar ve maketlere rastlamak mümkün. Depremle bu kadar iç içe olan bir ülkede herkesin bu müzeyi ziyaret ederek durumun ciddiyetinin farkına varması gerekmektedir.


Kuzuluk Kaplıcaları

Eğer kaplıcalardan hoşlanıyorsanız ve özellikle cilt problemlerinize çözüm bulmak istiyorsanız Sakarya ziyaretinizde Kuzuluk Kaplıcaları’nda birkaç gün geçirmenizi tavsiye ediyoruz.


Doğançay

Sakarya’ya geldiğinizde bu güzel bölgeyi ve harika şelaleyi de mutlaka ziyaret edilecekler listenize dahil etmelisiniz.