Sandık ne söyledi

Geldi gelecek, geçti geçecek derken oldukça hararetli bir seçim dönemini kazasız belasız geride bıraktık. Ümit ediyorum ki alınan sonuçlar önce ilçemiz sonra ilimiz ve ülkemiz için hayırlı sonuçlara vesile olacaktır. Ve yine ümit ediyorum ki halkın sandıkta verdiği mesaj herkesçe iyi okunacaktır. Bir diğer deyişle iyi okunmalıdır.

Bundan birkaç hafta önce ‘Genel yerel seçim’ başlıklı köşe yazımda aslında herkesin muzdarip olduğu bir konuya değinmiş ve içinde bulunduğumuz seçim sürecinin yerel seçim havasında olmadığını, tamamen genel seçim olarak algılandığı ve yaşandığını yazmıştım. Hatta konuyu biraz daha ileriye taşıyarak genel seçim atmosferinde geçen propaganda sürecinin yerelde ne kadar etkili olacağını ve sonucun ne kadar sağlıklı olacağını da sorgulamıştık. Allah’tan son bir iki haftalık süreçte yerel mevzular biraz daha ön plana çıktı da seçmen bilinçli olarak sandık başına gitti. Hür iradesi ile oyunu kullandı. Sandıklar açılıp ilk sonuçlar gelmeye başladığında ise halkın mesajı yavaş yavaş alınmaya başlandı.

Daha önce de söylediğimiz gibi Kocaali bu seçimde birçok bakımdan ilklerini yaşadı. Birincisi son 15 yıllık süreçte genel siyaset ilk kez yerele bu kadar etki yaptı ve seçmen ilk kez sandık başına giderken yereli ikinci plana bıraktı. İkinci büyük etki ise büyükşehir etkisi oldu. Kocaalili seçmen hayatında ilk kez oyları ile yaklaşık bir milyon nüfuslu Sakarya’nın idaresinde söz sahibi oldu. 1956’dan bu yana belediye olan Kocaali, uzun yılların ardından rahmetli Ömer Ulusinan’dan sonra ilk kez bir dönem görev yapan başkana üst üste ikinci kez görev verdi.

17-25 Aralık operasyonları, paralel yapılanma iddiaları ve tapelerin oluşturduğu yoğun siyasi gündemin gölgesinde gidilen bu yerel seçim ortaya ilginç bir sonucu daha çıkardı. Ak Parti Sakarya’da 16 ilçe belediyesi ve 1 büyükşehir belediyesi olmak üzere toplam 17 belediyenin tamamını alarak deyimi yerinde ise tulum çıkardı. Belediye Başkanı Ahmet Acar ise 2009 seçimlerindeki 44,3’lük oy oranını 57,3’lük orana yükselterek ve 8974 oy ile en yakın rakibine 5200 oy fark atarak göreve devam dedi.

İşte asıl mesele buradan sonra başlıyor. Bu 9000 oyun verdiği mesaj nasıl okunacak. Bunu okumak için ise öncelikle oyun nasıl geldiğine bakmak gerekiyor. Açık konuşmak gerekirse Ahmet Acar’ın aldığı bu 9000 oy ilçeyi iyi takip eden analizörler için çok ta şaşırtıcı olmadı. Zira ben geçtiğimiz hafta gazetemizde çıkan ancak kısıtlı süre ve seçim yasaklarından dolayı sosyal medyada paylaşamadığımız ‘Bitti gitti’ başlıklı köşe yazımda sağ cephede bazı kırılmaların yaşandığını ve yüzde 7 ile 10 arasında bir oy kayması yaşanabileceğini ön gördüğümüzü yazmıştım. Üstü kapalı olarak ta bu birikmenin Ak Parti cephesinde yaşanabileceği mesajını vermiştim. Kayma beklenen toplam oy sayısının ise 1250 x 2 = 2500 olacağını ve Saadet faktörünün ve bu seçimlerde aday göstermeyen Demokrat cephesinin unutulmaması gerektiğini, denge unsuru olabileceklerini özellikle yazmıştım. Zira bu iki partinin 2009 seçimlerinde ilçe merkezinde toplam 2000 oy aldığı görülüyor. Bu güne baktığımızda ise Saadet kanadından yaklaşık 500 oyun Ak Parti cephesine yöneldiğini söylemek mümkün. Ayrıca 1000 oy potansiyeline sahip olan Demokrat cephesinin de 500 MHP, 500 Ak Parti şeklinde dağılım gösterdiği okunuyor.

Ak Parti Kocaali İlçe Teşkilatı’nın bu gün kayıtlı yaklaşık 5500 üyesi bulunuyor. Saadet ve Demokrat cephesinden gelenlerle bu sayı 6500 ulaşıyor. Bunun yanı sıra sözünü ettiğimiz muhalefette görünen yüzde 7 – 10’lik oy ve kararsızlardan oluşan yaklaşık 2500’lük potansiyel AK Parti’nin belediye başkanlığı oyunu otomatikman 9000’e yükseltiyor. Seçimden birkaç gün önce yazılı olarak kullandığım bu bilgiyi özellikle paylaştım ki sandıktan çıkan mesajı iyi okuyabilelim. Bu gün Ak Parti’nin oylarının yükseldiği her ilçede genel siyasetin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın şahsi oyunun etkili olduğu söyleniyor. Açık konuşmak gerekirse Kocaali için bunu söylemek pek de mümkün değil. Zira 2011 genel seçimlerinde Ak Parti ilçe genelinden 8537 oy ile yüzde 58,9’luk oran yakalamıştı. Oran 58,9’dan 57,3’e düşmesine rağmen arada 437 oyluk bir artış görünüyor. Böyle bir durumda Başbakan’ın Ak Partiye 437 oy kazandırdığını düşünenler yanılgıya düşer. Diyeceksiniz ki Başbakan’ın bu yüksek oyda hiç mi etkisi yok. Elbette ki var ama bu sayıca artış olarak değil. Bunun iyi idrak edilmesi gerekiyor. Tüm muhalefet partilerinin hedef kitlesinde Ak Parti seçmeni yer alırken Başbakan etkisi burada devreye giriyor ve bu faktör Ak Partili seçmeni sadece yerinde tutuyor, olası kaymaların önüne geçiyor.

Gelelim sandıkların okunmasına. Sandıktan çıkan bu netice öncelikle ilçede gittikçe yayılan Ak Partili kemik oluşumu işaret ediyor. Sonrasında ise Başbakan’a Kocaali yanında şeklinde net bir mesaj gönderiyor. Tabi Başkan Ahmet Acar’a da büyük bir mesaj var. Halk bu oy oranı ile Başkan Acar’a ‘Seçim öncesinde üçlü ve güçlü yönetim sloganını oldukça sık kullandınız. Şimdi hem üçlü hem de güçlüsünüz. Neredeyse 20 yıl aradan sonra ilk kez sena üst üste ikinci dönemde de devam et diyoruz. Şeffaf ol, halkın içinde ol, mücadele et ve başladığın işleri bitir’ mesajı veriyor. Bu arada mesaj o kadar çabuk alınmış ki Başkan Acar sandıkların açılmasının üzerinden daha 24 saat geçmeden mahallelere teşekkür ziyaretine başlıyor ve konuşmasının büyük bir bölümünü kanalizasyon, doğalgaz, yol gibi projelere ayırıyor.

Bu kadar yazmışken duruma teşkilat açısından bakmakta da fayda var. Bilindiği gibi 2012 yılı Şubat ayında göreve gelen Basri Burak Ak başkanlığındaki ilçe yönetimi ilk seçimini yaşadı. Ve geçirdiği ilk seçimde ciddi bir başarıya imza attı. Ancak sandıktan onlara da ‘Daha fazla çalışın’ mesajı çıktı. O mesaj da iyi alınmış olacak ki gayri resmi sonuçların açıklanmasının ardından diğer ilçelerin aksine kutlama programı dahi planlamadılar. Sonuç itibari ile Kocaali sandığa ‘Biz sizden hizmet, daha fazla hizmet bekliyoruz’ yazdı. Artık geriye seçimi falan bir kenara bırakıp ayrım yapmaksızın halka daha fazla kucak açmak ve büyükşehir belediyesinin de desteği ile Kocaali’yi bir an önce kalkındıracak projeleri hayata geçirmek kalıyor. (Ben okudum bunu anladım)

YORUM EKLE