Oya ARAPOĞLU: Sapanca’nın Bağımsız Belediye Başkan Adayı Oya ARAPOĞLU ile Sapanca Gölü kenarında görüştük

“İşim şehircilik, Gücüm Sapanca”

Sapanca halkının sevgisi ve isteği ile 31 Mart 2009 Mahalli İdareler seçimine doğup büyüdüğü ve yaşamını sürdürdüğü çok sevdiği İlçesi Sapanca’dan “İşim şehircilik, Gücüm Sapanca” diyerek; Bağımsız Belediye Başkan Adayı olarak giren Şehir Plancısı Oya ARAPOĞLU; göreve geldiğinde yağacağı halk odaklı projelerini Gazeteci Levent CANDAN ile Sapanca Gölü kenarında paylaştı. Sapanca halkının daha fazla kaybetmeye değil, geleceğini kazanma zamanı olduğunu vurgulayan Sapanca Bağımsız Belediye Başkan Adayı Şehir Plancısı Oya ARAPOĞLU; “Bilgi, sorumluluk, Cesaret ve Samimiyetle Sapanca halkının belediye başkanı olarak hizmet edeceğini ifade ederek röportajımızda projelerini öyle açıkladı:

L. CANDAN: “Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

O. ARAPOĞLU: “1970 yılında Sapanca'da doğdum. Sapanca Alaçam İlkokulu, Sapanca Ortaokulu ve Sapanca Lisesi'nin ardından, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü'nden 1992 yılında mezun oldum. Arapoğlu, Üniversite eğitimi sırasında İstanbul SEYAŞ Mimarlık ve Şehircilik Şirketi'nde iş hayatına adım attım. Mezuniyet sonrası İstanbul Büyükşehir Belediyesi BELBİM'de (Bilgi İşlem A.Ş.) Şehir Plancısı olarak çalıştım. 1994 yılında Sakarya'da OYA Şehir Planlama adlı işyerini kurdum. Bu tarihten itibaren birçok belediye ve özel kuruluşa teknik danışmanlık hizmeti verdim. 1994-1998 tarihinde Adapazarı Belediyesi'nde teknik danışman olarak görev aldım. 1999 depremi sonrasında büyük ölçüde tahrip olan Sakarya'nın yeniden yapılandırma çalışmalarına katkı sağlamak amacıyla Sakarya Valiliği'nce sürdürülen faaliyetlere katıldım. 1999-2000 yıllarında oluşturulan Bilim Kurulu'nda Şehir Plancısı olarak yer aldım. Yine aynı yıllarda Sakarya Valiliği'nce sürdürülen bir başka çalışma olan Deprem Konseyi'nde görevlendirildim. 2000 yılında TMMOB Şehir Plancıları Odası Sakarya İl Temsilcisi seçildim. Halen Şehir Plancıları Odası Sakarya il temsilciliği görevini yürütmekteyim. Sakarya Valiliği 'Turizm Konseyi'nde yer alarak, bilgi ve deneyimlerimi genç öğrencilere aktarmak amacıyla Sakarya Üniversitesi'nde akademik görev alarak 'Kentsel Tasarım' konusunda dersler vererek teorik ve uygulama bilgilerini öğrencilerle paylaştım. Şehir Plancısı olarak birçok yerleşimin imar planlarının hazırlanması ve kentsel tasarım projelerini üstlendim. Resmi ve özel talepler doğrultusunda mesleki alanda çok sayıda projenin uygulama aşamalarını yönettim. Kamulaştırma davalarında 'Uzman Bilirkişi' olarak yer aldım. 2004 Yerel Seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi Adapazarı Merkez Belediyesi Meclis Üyeliği'ne seçildim. 2007,2011 genel seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi milletvekili adayı 2009-2014 Yerel seçimlerinde Sapanca Belediye Başkan adayı gösterildim. Özel İlgi Alanları; Fotoğrafçılık, Mesleki ve teknik seyahatler, Sivil toplum çalışmaları olan Arapoğlu’nun Şehir Plancıları Odası, SASTOP(Sakarya Sivil Toplum Platformu), SAGÜSAD Sakarya Güzel Sanatlar Derneği), Sakarya Emniyeti Geliştirme Derneği, Sakarya Bedensel Engelliler Derneği-Danışma Kurulu, Sakarya Otizmle Yaşam Derneği-Danışma Kurulu ve Sakarya Valiliği Kültür ve Turizm Konseyi’nde üyeliği bulunuyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Fransa, Almanya, Hollanda, İsviçre ve Belçika Teknik seyahatler ile Uluslararası deneyimi bulunan Arapoğlu’nun; Fotoğraf Özel Ödülü / Sapanca Kaymakamlığı, Başarılı İşkadını Ödülü-Adapazarı Büyükşehir Belediyesi ve Başarılı İşkadını Ödülleri bulunuyor…”

L. CANDAN: “Bağımsız olarak yola çıktınız; ‘İşim şehircilik, Gücüm Sapanca’ diyerek, bu güce basıl ulaştınız?”

O. ARAPOĞLU: “Bu gücü Sapanca halkımızdan alıyorum. 2009 yılında da aday oldu. 2014 yılında tekrar aday oldum. Halkımız beni hep bir üst noktaya getirdi. 2009 da aday olduğumda oy oranımız %2 den %22 geldi. 2014 de ise bu rakam %32’ye çıktı. Kazanan partiyle az bir fark kalmıştı. Şimdi ise bu güne geldiğimde bana oy verenler neden kazanamadık diye bir üzüntü yaşarken, oy vermeyenler de neden vermedik diye bir pişmanlık yaşadı. Gördüm ki süreç başlığında aday olmalısın tam zamanın şimdi senin zamanın diyerek bana karşı bir teveccüh başladı. Bizde halkımızı kırmayarak, bağımsız olarak aday olduk…”

L. CANDAN: “İşim şehircilik’ diyorsunuz, göreve geldiğinizde Sapanca’yı nasıl planlayacaksınız?”

O. ARAPOĞLU: “Halkın içinden şöyle bir söylem gelişti: ‘Sapanca çok zaman kaybetti. Sapanca’da şunlar oldu, 5 yıl değil 20 yıl geri gitti’ dendi. Bizde Zaman kaybetme geleceğini kazan dedik. Şehir plancısı olduğum için 2014 aday olduğumda bile birçok proje hazırlamıştım. Sorunları tespit ettim bunlara mesleki bilgilerimi katarak çözme noktasına neler yapılması gerekiyorsa o projelerimizi halkımızla paylaşmıştık. Bu güne geldiğimizde yine ben halkla görüşmeler yaptım. Bu projelerin bazıları yapıldı ve uygulandı; bazıları uygulanmadı yeni talep istek beklentilere ve ihtiyaçlara göre bu projeleri revize ederek tekrar halkımızla paylaştım. Hatta bakıyorum diğer partilerden aday olan arkadaşlar bile çünkü bu projeler sosyal medyada da duruyordu bazı haber kanallarında aynı projeleri alıp kendi seçim beyannamelerinde kullandıklarını görüyorum. Buda bana büyük bir gurur veriyor açıkçası…

L. CANDAN: “Günlerdir ilçe halkını tek tek ziyaret ediyorsunuz, projelerini anlatıyorsunuz, halkın bunun dışında sizden ne bibi istekleri beklentileri oluyor?”

O. ARAPOĞLU: “Sapanca’nın her noktasından farklı farklı istekler ve talepler geliyor. Bizim projelerimiz genel projeler hangi bölgede hangi ihtiyaç eksikse o bölgenin halkı ne istiyorsa ona göre yönlendireceğiz. Yatırımlarımızı en büyük sorun işsizlik gençlerimiz gerçekten işsiz ciddi bir ekonomik bir endişe problemi var. Daha sonra çevreyle ilgili problemler var çöple ilgili problemler var sosyal tesis kültürel tesis eksikliği problemi var her bölgenin eksikliği ihtiyaç talebi farklı. Bizde projelerimizi ve taleplerimizi, halkın isteğine göre, ilçeye ve gelecek nesile ve gelen misafirlere yararlı olacak şekilde planlayacağız. Ekonomik kalkınma projelerimiz var: Biliyorsunuz göl içme su kaynağı burada sanayi fazla gelişemiyor mevcut sanayi kuruluşlarımız var onun üstüne yeni bir şey yapılamıyor. Sapanca’mızı; hizmet sektörü, turizm ticaret ve eğitim ile geliştireceğiz…”

L. CANDAN: “Diğer siyasi parti adaylarının en büyük rakibi gördükleri Oya Arapoğlu’nu oy kazanma uğruna eleştiri yapanlara vereceğiniz bir mesaj varmı?

O. ARAPOĞLU: “Ben uzun zamandır siyasetin içindeyim. Kirli ve çirkin siyaset yapmadım hep kendimi anlattım. Her zaman uzlaşmacı bir yöntem izledim: Projeler kazansın hizmetler kazansın dedim. Şu an kulağımıza geliyor bazı adaylar bunu medyaya da yansıtmışlar. Sakarya’da yapılan bir röportaja çıkmış. Kendisi beni aradı ve benden çok çok özür diledi. Bunu düzelttireceğini söyledi. Ben halen bekliyorum ve halen düzeltecek. Bunu bende kendisine dedim ki bu sonuca nerden vardın?  Oya Arapoğlu’nun birilerinin çıkardığı sonucuna nerden vardın? Dedim. Söyleyeceği hiç bir şey yok. Ben bu haberi okur okumaz ertesi sabah kendisini aradım ve sonra televizyon programında özür dileyeceğini söyledi. Oradan da herhangi bir özür gelmedi. Ben onu sadece kendi siyasi cahilliğine ve tecrübesizliğine veriyorum. Bize de gelen bilgiler var adaylar hakkında şöyle böyle ama ben hiçbir zaman onları gündeme getirmiyorum. Herkes kendini ne olduğunu biliyor. Geçmişim belli yaptıklarım belli ben bu işi yapabileceğime inandığım için bu yolda yürüyorum. Gerçekten halktan büyük bir destek var o güçle yürüyor, yoluma deven ediyorum…”

L. CANDAN: “İlçede halkın bize gelen istekler doğrultusunda; Sapanca tren yolu altında 10 bin dönüm göl koruması havzası içinde bir arazi var. Doğal sit alanı ve alt yapısı tamamlanmış. Bu alanın imara açılarak, turizme kazandırılması için ne düşünüyorsunuz?

O. ARAPOĞLU: “Şimdi şöyle söyleyeyim bizim tatbikî en iyi başlangıç en doğru planlamadır: Sapanca’nın her noktasını yeniden planlayacağız. Biz imar planlarını yine ele alacağız. Koşulları neyse ona göre sahil kesimini de sit alanı koruma kuşağı altında koruma planları çerçevesinde buranın da imar planlarını hazırlayacağız. Bu benim işim zaten bununla ilgili her hangi tereddütleri olmasın

L. CANDAN: “Bize kısaca projelerinizden bahsedermisiniz?

O. ARAPOĞLU: “Projelerimize gelince biz önce yönetim anlayışını değiştireceğiz. Sapanca’da şeffaf katılımcı ortak akıl da birlikte yöneteceğiz. Sapanca’yı bunun içinde belediye meclis yanında kent meclisi oluşturacağız. Gençlik meclisi kadın meclisi ve çocuk meclisleri oluşturacağız. Bu mecliste, her bölgeden her mahalleden aldığımız temsilcilerle sürekli halkımızla iletişim halinde olacağız. Hem onlardan gelen istek ve talepler bize iletilmiş olacak hem de biz yapacağımız yatırmaları ve hizmetleri öncelikle onlarla paylaşacağız. Böylece sürekli halkla bir diyalog halinde ve şeffaf olacağız. Yapacağımız her proje her ihale internet ortamında canlı olarak yayınlanacağız. Belediyenin tüm hizmetlerini şeffaf bir şekilde yöneteceğiz. Sapanca’nın stratejik planını hazırlayacağız. Bu stratejik planda kısa orta ve uzun vadeli projelerimiz olacak. Hazırladığımız diğer projelerde bu stratejik planın alt projeleri oluyor. Bunların içinde Sapanca’nın en kuzeyinden en güneyine en doğusundan en batısına Akçay’dan Yanık’a, Uzunkum’a kadar her bölgeyi içeren projelerimiz var. Belediyeler doğumundan ölümüne kadar insan hayatına hizmet veren kurumlardır. O nedenle de 7’den 77’e herkesi kapsayan herkesi içeren projelerimiz var. Çocuklar için ‘çocuk dostu Sapanca’  gençler için projelerimiz var. Spor alanlarımız kültür merkezlerimiz var kadınlarımız için ‘kadın dostu Sapanca’ çevre dostu Sapanca. ‘Engelliler dostu Sapanca’ ‘hayvan dostu Sapanca’ gibi projelerimiz var. Alt yapıyla ilgili projelerimiz var. En büyük projelerimizden bir tanesi Sapanca gölü içme suyu kaynağı sadece Türkiye’ye değil tüm dünyaya pazarlanıyor. Sapanca halkı halen çeşmeden akan suyu içemiyor.  Biz diyoruz ki Allah kısmet ederse o görevi alırsak çeşmeden akan suyu rahatlıkla içireceğiz…”

L. CANDAN: “Sapanca seçmenine vereceğiz mesajınız nedir?

O. ARAPOĞLU: “Ben öncelikle seçimlerin barış huzur saygılı ve adaletli bir şekilde geçmesini diliyorum. Her vatandaşımızın bireysel bir hakkı olarak seçme hakkını kullanması için mutlaka ama mutlaka sandık başına gitmesini gerektiğini düşünüyorum. Ve sandık başına gittiklerinde Mavi Pusulasının en sonunda bulunan alana ‘evet’ mühürünü basarak, tercihleriyle Oya Arapoğlu’na yetkiyi vermelerini istiyorum…”