Seçimi kim alabilir

Hepimiz Ak Parti’yi konuşuyoruz. Sanki başka parti seçime girmeyecek gibi. Mehmet Çalık bu ara sosyal medyada aktif durumda. Recep Özdemir ve Ahmet Genç kendilerini geri çekti gibi. Mustafa Sür ve Yakup Altıntaş ise henüz sahaya inmedi. Mehmet İspiroğlu’nun aday olması durumunda ortamın nasıl şekilleneceği de muallakta. 

Bir başka soru işareti de elbette Ak Parti’de aday olacak ismin birlik ortamını nasıl sağlayacağı. Seçim sadece başkan adayı ile de, sadece teşkilat ile de sadece halkın güveni ile de alınmıyor. Bunların en az ikisi birden olması lazım. Yani ya halkın desteği ve adayın gücü, ya teşkilat çalışması ve adayın iyiliği, ya teşkilat çalışması ve halk desteği olacak. 
Şimdi başkan adayı olacak isim öncelikle teşkilat çalışması yapacak. Önce parti içinde birlik yapacak ki halka kendisini anlatmak için yorulmasın. Yani başkan adayını sadece kendisi anlatmayacak, partililer de onu benimseyecek ki halkın destek vermesi kolaylaşsın. 
Geçtiğimiz seçimde Ak Parti sadece iki parçaydı ve seçimi kaybetti. Şimdi Ak Parti sekiz parça. Ak Muhalifler, Dursun Canerciler, Ak Kadınlar, Mehmet Çalıkçılar, Ahmet Genççiler, Mehmet İspiroğlucular, Recep Özdemirciler ve küskün kalıp ortamın yatışmasını bekleyenler birer tarafta.
Tabi parti dışında kalan muhtarların küsmüş (ya da küstürülmüş) olduğu gerçeği de bir kenarda duruyor.
Bu koşullar altında Ak Parti’nin seçim öncesinde ciddi bir birlik ortamı sağlama zorunluluğu ortaya çıkıyor.

Peki neden biz sadece Ak Parti’yi konuşuyoruz. 
Mesela CHP bir şey yapamaz mı? CHP içinde sivrilmemiş, sağ kesimden de oy alabilecek adamlar yok mu?
Mesela CHP’liliği de adamlığı da efendiliği de tartışılamayacak Erdem Bal var. Erdem Abi kişisel rahatsızlıkları ile uğraşıyor olsa da Karasu’ya çok faydalı olmuş ve de olabilecek zeki bir adam. Aynı zamanda efendi ve her kesime sözünü dinletebilecek bir isim.
Ya da mesela yıllarını CHP’ye vermiş Turhan Kalay yok mu?
Turhan Abi sözü dinlenir, makul konuşmaları ile insanları aydınlatabilecek ve CHP’liliği de adamlığı da tartışılamayacak bir başka isim.
Aynı şekilde efendilik denince akla gelen ve sosyal demokratlık konusunda takdir edilmesi gereken Nevzat Birincioğlu orada duruyor.
Ya da Mehmet Küçüktekin, Özgür Şen, Şakir Şen…
İlla sivri söylemli adam lazımsa Müjdat İskender, Seffa İngenç ve Muzaffer Tatlı’ya gidin…
CHP içinde bizim sayamadığımız (belki de siyasi tecrübemiz yetmediğinden) çok sayıda seçkin isim var. Bu saydıklarımızın aday olmasına gerek de yok. Bu isimler seçim komitesinde yer alsa bile yani başkan adayının tespitinde görevlendirilse bile çok isabetli tespitler yapılabilir.
Bu kişilerin seçeceği isim ya da isimler CHP’yi iddialı konuma gelebilir.
Yani ortak akıl ile. Yoksa dışarıdan prestij adayı bulmak isteniyor ve bu aday ile seçimde temsil edilmek amaçlanıyorsa ona da diyeceğimiz bir şey yok…
MHP’nin var oluş mücadelesi
Mehmet İspiroğlu’nun Ak Parti’ye geçmesinin ardından sessizliğini koruyan Milliyetçi Hareket Partisi bu seçimde benliğini ispatlamak zorunda. 
İspiroğlu gitti. Ancak şu konu netliğe henüz kavuşmadı. Geçen seçimi Mehmet İspiroğlu mu almıştı yoksa MHP Teşkilatının gayretli çalışması bunda etkili olmuş muydu?
Yoksa Ahmet Genç’in karşısında olan herhangi bir parti veya herhangi bir aday mı almıştı seçimi?
Şimdi İspiroğlu bir dönem karşısında mücadele ettiği Ak Parti’nin başarısı için bu çatı altında bulunuyor.
Bir önceki dönem rakip olduğu Ahmet Genç ve Recep Özdemir ile birlikte üstelik de…
MHP için ise bambaşka bir dönem başlayacak. 
Bu sessiz duruş eğer bir yas değilse (ki olmadığına ilişkin bilgiler kulağımıza geliyor) MHP önümüzdeki yerel seçimi bir onur meselesi haline getirdi. 
İddialı bir isimle birlikte seçime girmek, kendi içinde birliği sağlamak ve gayretli bir çalışma ile seçimi almak zorundalar.
Aksi takdirde MHP Karasu’da ciddi bir prestij kaybına uğrar.
Saadet ne yapıyor
Karasu Saadet Partisi de teşkilat çalışmalarına titizlikle devam ediyor. Toplantılarını en düzenli gerçekleştiren iki partiden bir tanesi Saadet. Hiç aksamadan teşkilatlanma ve sandık çalışmaları yapılıyor ve örgütlenmeye gayret ediliyor.
Saadet Partisi aslında Ak Parti seçmeninin gönlünde hep yer alıyor. Yani Ak Parti’ye oy veren seçmen bir yandan da Saadet Partisi’nin adayına bakıyor.
Öte yandan Ak Parti’de kendisine yer bulamama ihtimali olan aday adayları da bir yandan Saadet ile dirsek temasında. 
Pek çok yerde olduğu gibi Saadet Partisi Ak Parti’nin alternatifi konumunda.
Öte yandan Ak Parti’nin karmaşasından kaçan aday adayları da soluğu Saadet’te alabilir. Yani Saadet Partisi bir sonraki seçimin iddialı partisi olabilir. Buradan bakınca öyle görünüyor.
Twitter günlüğüm
Hızla alışıyoruz hiç alışmamamız gereken şeylere. Sonumuz hayrolsun bakalım…
"Benim kalbim temiz" diyip cennete gideceğini söyleyenler, namaz kılanlarınkinin pis olduğunu falan mı düşünüyor?
Yazdıkları kitap olanların yazmadıkları ansiklopedi olur...
Adam oruçlu selam veriyorsun surat beş karış. Sanki orucu bana tutuyor…
Gri zekalı insanlara ihtiyacım var. Siyah-beyazları, keskinlikleri değil uzlaşıları olan...
YORUM EKLE