Bizim asıl gayretimiz; hizmet ve “Komşuluk ilişkilerini güçlendirmektir

ÖZÇELİK: “15 Temmuz Camili mahallemiz bizlerle daha da gelişmeye devam edecek…”

Bizim asıl gayretimiz; hizmet ve “Komşuluk ilişkilerini güçlendirmektir

Yaptığı çalışmalarıyla ve hizmetleriyle sadece mahallesi 15 Temmuz Camili Mahallesi’nde değil, Adapazarı İlçesi’nde, Sakarya ilinde hatta Türkiye ve Dünya gündemine olan Şehrin en cesur mahallesinin efsane Muhtarı ve Muhtar Adayı Yunus Özçelik ile bire bir görüşerek, mahallesini dinledik. kocaali 

Şehrin en cesur mahallesine eskimeyen yüzler yeniden iş başına geliyor
1999 Marmara Depremi’nde kızını kaybettiği gün itibariyle Adapazarı’nda kalarak, o yıllar depremzedelerin yaralarının sarılmasında büyük emeği olan Yunus Özçelik; hizmet aşkıyla muhtar olduğu Camili’de üç dönemdir (15 yıldır) Yenikent Camili Mahallesi’nde görevini başarıyla sürdürerek, hizmetleriyle her kesimin sevgisini kazandı. 8 bin 300 hane, 19 bin 800 nüfuslu 15 Temmuz Camili Mahallesi’nde sadece muhtar değil, halkın sesi, kiminin de ağabeyi, kiminin de kardeşi konumunda olan Şehrin en cesur mahallesinesin Muhtarı Özçelik; 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleşecek Mahalli İdareler Genel Seçimi’nde 14 bin 500 seçmenin oyuna talip olduğunu söyledi. 1 Nisan 2019’da başlayacak olan 4. Dönem Muhtarlık döneminde de aza Adayları  " Recep Ali Tunca, Nebahat Mayakan, Zeki Kozma, Mesut Yılmaz, Yahya Günsel, Emel Sevgili, Emine Kaya Coşkun ve Ayhan Saraç ile birlikte hizmetini yeni projeleriyle artırarak sürdüreceğinin bilgisini veren Muhtar Yunus Özçelik; birlikte yaptığımız röportajımızda sorularımızı cevapladı:

“Sayın Yunus Bey sizi elbet yıllardır yapmış olduğunuz hizmetlerden ötürü tanımayan yok; yine de kendinizi kısaca tanıtabilirmisiniz?”
Y. ÖZÇELİK: “1964 yılında Rize’nin Güneysu İlçesi’nde doğdum. Evli ve 3 çocuk babasıyım Sakarya’mızın yaşamış olduğu 1999 depremi sonrası yeni kurulan yerleşim bölgesinde 2004 yılından beri yerel seçimlerde muhtarlık görevini devam ettiriyorum…”

“Camili Mahallesi denilince Yunus Bey siz biliniyorsunuz; bir Muhtardan öte kimine kardeş kimine abisiniz bunu nasıl başardınız ?”
Y. ÖZÇELİK: “Bizleri bir hüzün dönemi birleştirdi ve devamında muhtarları seçildikten sonra sorunlarını dert edindim. Bu beni onların gönlünde güzel bir yere taşıdı çok şükür…”

“Planlarınızı biraz açarmışsınız; bu dönemde neler yapmak istiyorsunuz?”
Y. ÖZÇELİK: “Komşuluk ilişkilerini güçlendirmek için çabalarımız devam etmektedir. 2004 yerel seçimlerinde muhtar olarak seçildim. Toplu konutlarda komşuluk ilişkileri biraz daha zor gelişiyor. Komşuluk ilişkilerini artırmak için site yönetimleri, apartman yönetimleri gibi bazı çabalarımız oldu. Bu çabalarımız hala devam etmektedir…” 

“Sizce muhtarlık nedir ve nasıl olmalıdır?”
Y. ÖZÇELİK: “Muhtar mahallenin her şeyidir. Mahallenin tüm sakinlerinin hizmetinde olan bir görevlidir. Hatta mahallenin bekçisidir. Mahalleye sahip çıkan ve mahalledeki bütün ilişkilerde sözü olan kişidir. Muhtarlık, kazma, kürek, iş makinesi olan bir kurum değildir. Ama bir aracı kurumdur. Muhtar, belediyenin diğer kurumları ile ilişkisi olan kişidir…”

“Adapazarı’nda diğer mahallere göre, sizin mahallenizde birçok yatırım bulunduğunu görüyoruz; bu projeler nasıl gelişti?”
Y. ÖZÇELİK: “Tüm projelerde emeğimiz vardır. Mahallemizde yapılan işleri bu gibi kurum ve kuruluşlar yapmış olsa da muhtarlığımızın da emeği vardır. Son zamanlarda Türkiye'de bir ilk olan ‘Ayçiçeği Vadisi’ ‘Bisiklet Adası’ gibi büyük projeleri muhtarlığımız, sivil toplum örgütleri, mahallemizin önde gelenlerinin de desteklerini alarak bu büyük projelerin gerçekleşmesinde emeği olan kişilerden biriyim…”

“Peki mahallenize sizin girişimlerinizle gelen hizmetlerden bahsedermisiniz?”
Y. ÖZÇELİK: “Üniversitenin açılması. Spor Salonu.  Ayçiçek Vadisi. Bisiklet Adası. Sosyal Tesisler. Yenikent Park. Sinema salonu. Sağlık ocağı. Camili 2’de 41 adet Ada Park. Park ve çocuk oyun gruplarının yenilenmesi.  İzmit Akmeşe Camili Minibüs Hattının açılması. Dini Tesisler Camii ve Kuran Kursları. 2 adet yeni okul inşaatı. Aile Bakanlığı Çocuk Evleri Sitesi. Mahallemiz 1. ve 2. Etap arasında ki (1615-1616-1549) Ada bağlantı yollarının yapılması. Aile Bakanlığı 183 Çağrı Merkezi. Büyük Marketler zinciri. 1.ve 2.etap arasında Pazar Yeri. 4 Basketbol ve 2 Voleybol Sahası. 2 adet Mini Futbol Sahası. Nüfus Şubesi. Kooperatif Konutları bölgesinde Aile Hekimi ve yeni ulaşım hattı. Kız İmam Hatip ve Erkek İmam Hatip Okulunun hizmete girmesi. Atıl durumdaki İşyeri merkezlerinde SESOB ve AFAD hizmet birimlerinin ve Emniyet Müdürlüğü hizmet birimlerinin kurulması. Camili ve Kampus arası otobüs hattı.  Her yıl geleneksel olarak düzenlenen fidan dikim faaliyetleri.  Askıda Ekmek kampanyası. Her yıl düzenlenen 23 Nisan Uçurtma Şenliği. Banka Şubeleri. Yenikent Gençlik Spor Kulübü…”

“Camili olan mahallenizin ismini başına 15 Temmuz kelimesinin konulmasının altında yatan gerekçe nasıl oluşmuştur”
Y. ÖZÇELİK: “15 Temmuz 2016’de yaşanan hain darbe girişimi gecesi, Türkiye’de sadece mahallemizde bulunan Sakarya valiliği hedef alınmıştır. Halkımız o gece tek vücut olarak büyük girişimleri ile Sakarya Valilik kampüsünün sözde hain askerlerin elinden kurtarılırken, yaralanan gazi vatandaşlarımız kadar birçok kişi de mücadele etmiştir. Bizde muhtarlık olarak, resmi kurumlarla yaptığımız girişimle, isminin 15 Temmuz Camili olmasına karar verilmiştir…”

“Mahallenizdeki sorunlar ve çözümleri nelerdir”
Y. ÖZÇELİK: “Mahallemiz 2004 yılından beri büyük gelişme yaşamış, devasa yatırımlar almış bir mahalledir. Şu anda hali hazırda devam eden kamu yatırımları, parklar, çocuk oyun grupları gibi büyük yatırımlar var. Sokak hayvanları, özellikle başıboş köpekler ile ilgili sorunlarımız var. Bu konu üzerinde belediye yetkililerimiz çalışıyor. Bu çalışmaya bizde muhtarlık olarak destek veriyoruz. Bir de ‘Poşet’ adını verdiğimiz bir uygulamamız var. Bu uygulamanın saatleri ile ilgili sorunlar yaşıyoruz. Bu sorunların giderilmesi için de belediye yetkilileri çalışmakta. Bu sorunun en kısa sürede giderilebileceğine inanıyoruz…”

“Son günlerde mahallenizde bez torba dağıttığınız görülüyor. Bu kampanyayı nasıl başlattınız?
Y. ÖZÇELİK: “Mahallemizde pilot bölge olarak Çevre Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu naylon poşetten bez torbalara geçişte mahallemizin katkısı büyük. Mahalle sakinlerimizin bez torba konusunda daha duyarlı olmalarını rica ediyorum. Çevreyi koruma konusunda bilinçli olan ve halkı da bu konu da bilinçlenmeye gayret gösteriyoruz…”

“Tekrar göreve geldiğinizde mahallenize kazandırmayı planladığınız projeleriniz varmıdır? varsa nelerdir?”
Y. ÖZÇELİK: “Sıfır atık çevreye duyarlı bir mahalle kavramı geliştireceğiz. Sosyal donatı alanların bulunduğu alana belediyemiz ile birlikte kapalı pazaryeri yapacağız. Mahallemizde bulunan üniversitemizde okuyan öğrenciler için yurt yaptırmayı planlıyoruz. Sosyal tesis ve spor alanlarını geliştireceğiz…”

“Son olarak yeni çalışmalarınızdan bahsedermisiniz. Ayrıca mahalle halkına vereceğiniz mesajınız varmıdır?”
Y. ÖZÇELİK: “Nisan ayı içerisinde mahallemizde Cumhurbaşkanlığı bisiklet turnuvası yapılacaktır.  Ayrıca mahallemizde kurulmuş olan hentbol ve bisiklet branşlarında gruplarımız vardır. Gruplara dahil olmak isteyen sporsever halkımızın katılımlarını bekliyoruz. Ayrıca ‘Bisiklet Vadisi’ projesine eklenecek olan Büyükşehir belediyemizin projeleri kapsamında olan çark tesisi abitasyon süreci başlamıştır. Bununla ilgili bizler halkımızı spora teşvik etmeliyiz. Halkı hem spora daha gayretli hem de naylon poşet kullanılmaması konusunda daha duyarlı olmalarını rica ediyoruz. Halkımızdan aldığımız destek ile onlara daha yeni hizmetler yapmak ve birlikte daha yaşanılır bir 15 Temmuz Camili için Şimdiye kadar yaptığımız ve yapacağımız etkinliklerimizi muhtarlığımızın sosyal medya hesaplarından takip edebilirler…”
 

Levent CANDAN

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2019, 16:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER