Kutluata’nın Gündeminde Fındık var

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Münir Kutluata, Partisinin Kocaali İlçe Başkanı Kemal Din ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Kocaali Ziraat Odası’nı ziyaret etti.

Kutluata’nın Gündeminde Fındık var
Kutluata’nın gündeminde fındık sezonu ve iktidarın fındık politikası vardı.

Destek şart
Milliyeti Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Prof. Dr. Münir Kutluata, MHP Kocaali İlçe Başkanı Kemal Din ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Kocaali Ziraat Odası’nı ziyaret ederek Başkan Tamer Tunca ve yönetim kurulu üyeleri ile bir araya geldi. Oda yönetiminin, fındık sezonu öncesinde ve sezon boyunca üreticiye yönelik bilgilendirme faaliyetleri ile ilgili bilgi alan Kutluata, fındık üreticisinin lisanslı depoculuk sayesinde refaha kavuşabileceğini ifade etti. Kutluata, ayrıca Fiskobirlik’in devlet tarafından daha fazla desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Borçlu üretici sabredemiyor
Kocaali ziraat odasının çevredeki tüm odalarla uyum içerisinde olduğunu ve alınan ortak kararla fındık üreticisine yönelik çeşitli çalışmalar yapıldığını vurgulayan Başkan Tamer Tunca, yapılan uyarıların üretici tarafından dikkate alındığını ancak borçlu olan üreticinin fındık indirmekte aceleci davrandığını ifade etti. Başkan Tunca “Çevremizdeki tüm ziraat odalarının ortak kararı ile fındık üreticisine yönelik ciddi bir çalışma başlattık. Tüm köylerimizi ziyaret ettik ve halk toplantıları düzenledik. El ilanı ve pankartlarla üreticimizi fındığı pazara erken indirmemeleri konusunda uyardık. Bir çok üretici buna istinaden fındığını elinde tutsa da borçlu üreticimiz mecburen fındığını satmak zorunda kalıyor. Dolayısı ile maliyeti 4,25 TL olan fındık bu değerin bile altında satılıyor” dedi.

Hata mı, kasıt mı?
Kocaali Ziraat Odası’nın çalışmalarını yakından takip ettiğini vurgulayan MHP Genel Başkan Yardımcısı Münir Kutluata, Başkan Tunca ve yönetimine teşekkür etti. Fındık üreticisinin refaha kavuşması için lisanslı depoculuk faaliyetlerinin hızlandırılması gerektiğini ifade eden Kutluata ayrıca Fiskobirlik’in devlet tarafından daha fazla desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi. Kutluata “Fındıkçının dayanağı Fiskobirlik gibi bir kurum, dünyanın sayılı güçleri arasındayken 2006 yılında devre dışı bırakıldı. Ardından TMO devreye alındı. Bir süre sonra o da devre dışı bırakıldı. Fındıkçı tüccara mahkum kaldı. Bu tamamen iktidarın fındık politikası ile alakalı bir durum. Ve bunun üzerinden altı yılı aşkın bir süre geçti. Şunu iyi düşünmek lazım. Fiskobirlik’in devre dışı kalması iktidarın bir hatası mıydı, yoksa kasıtlı olarak mı devre dışı kaldı? Buradan tek sonuç çıkıyor. Eğer iktidar bunun bir hata olduğunu düşünseydi, üzerinden geçen altı yıl bu hatanın düzeltilmesi için yeterli değil miydi? Neden şimdiye kadar düzeltilmedi? Üreticinin ve ülke ekonomisinin refahı için Fiskobirlik’e daha fazla sahip çıkılması, iktidarın Fiskobirlik’i güçlendirmek için daha ciddi adımlar atması gerekiyor. Ayrıca bilindi gibi bir çok üretici depolama sıkıntısı yüzünden fındığını piyasaya indirmek zorunda kalıyor. Bunun önüne geçilmesi için de lisanslı depoculuğun bölgede yaygınlaştırılması şart” dedi.

Erman CİNASOĞLU

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2013, 15:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER