Serbes: Ekonomik kriz çözülür, asıl kiriz gerçeklere savaş açılmasıdır

Gelecek Partisi Sakarya İl Başkanı Ender Serbes, ekonominin felakete doğru sürüklendiğini, ancak iktidarın ekonominin ne kadar güçlü olduğundan, iyi yönetildiğinden, şaha kalktığından bahsettiğini belirterek,

Serbes: Ekonomik kriz çözülür, asıl kiriz gerçeklere savaş açılmasıdır

“Bu tutum artık neredeyse siyasetin değil, psikolojinin konusu haline gelmiştir. Ekonomik kriz çözülür, asıl ve en büyük kiriz gerçeklere savaş açılmasıdır. ” dedi.
Serbes, geleneksel hale getirdiği haftalık değerlendirmesinde; ekonomik krize rağmen iktidarın hiçbir şey olmamış gibi davranmasının artık ülkenin geleceğini tehdit eder hale getirdiğini söyledi. 

Kim bu dış güçler, gizli odaklar açıklayın
Ekonomide büyük bir kriz olduğunu, geçtiğimiz hafta Türk Lirası’nda sert bir düşüş yaşandığını hatırlatan Serbes, “ İktidar tarafından yine aynı komplocu açıklamalar yapıldı. Dış mihrak, yabancı güçler, gizli odaklar suçlandı. Hep soruyoruz ‘kim bunlar, nasıl ve nereden ekonomimize saldırıyorlar’, tabi ki cevap yok. Artık inanılır gibi değil. Milletin zekası ve basireti ile alay ediliyor. Her şey artık gerçeklerden kopup oyun mu görülüyor? Attıkları tweetler ve gerçek olmayan rakamlara mı inanıyorlar.? Başka bir dünyada mı yaşıyorlar. Durum gerçekten vahim. Artık bu tavra psikolojik açıdan bir inceleme gerekiyor.” diye konuştu. 

Kişi başi milli gelirdedi kayıp yüzde 35’i aştı 
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin başladığı, Hazine ve Maliye Bakanı’nın görevi devraldığı günden bu yana, döviz kurundaki artışın yüzde 60 olarak gerçekleştiğinin altını çizen Serbes, şu bilgileri verdi: “Sözde faiz karşıtı politikalara rağmen devletin faiz ödemeleri yüzde 85 artarak 120 milyar TL’ye çıktı. Kamu bütçesindeki açık 68 milyar TL’den 155 milyar TL’ye ulaştı. Kişi başına düşen milli gelirdeki kayıp yüzde 35’i aştı. İşgücü piyasasına dahil olamayan nüfusumuz tam 5 milyon kişi arttı. 15-24 yaş arası gençlerimiz de işsizlik oranı 6 puanlık artışla yüzde 19’dan yüzde 25’e yükseldi. Her dört gencimizden biri işsiz durumda. Milletimiz gelişmiş ülkelerin 30, gelişmekte olan ülkelerin ise 3 katı enflasyona maruz kalmış durumda. Bütün bu tablodan sonra artık iktidarın ‘milli ekonomi, beka, dış mihraklar’ üçlemesinden vazgeçmesi gerekmiyor mu?. Siyasetin hesap vermesi bir tercih değil, zorunluluktur. Hem demokratik hem siyasi hem de ahlaki bir zorunluluktur. “

Asıl ve en önemli kriz gerçeklere savaş açilmasidir 
Türkiye’de yaşanan krizin sadece ekonomik kriz olmadığını, asıl krizin gerçeklere savaş açılmasından kaynaklandığını dile getiren Serbes, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Sadece ekonomik kriz olsaydı, akılla ve tecrübeyle geçmişte olduğu gibi sorunlarımızı çözebilirdik. Bu krizin sebebi sadece bu iktidarın demokratik değerlerden kopması da değil. Bugün yaşadığımızın ekonomik ve diğer alanlardaki krizden daha büyük bir kriz var. Bu krizin ismi iktidarın gerçeklerden kopması, gerçeklerden korkması ve gerçeklerle savaşmaya başlamasıdır. Enflasyon, işsizlik, büyüme, rezervlerimiz, artık bütün rakamlar sanal. İşte en büyük kriz gerçeklere savaş açılmasıdır. Bunun çözümü de yoktur. Toplumu ve ülkeyi felakete sürükler. ”

En Aci Örnek 
Bu duruma acı bir örnek veren Serbes, devletin en tepesindeki isimlerin dahi Türkiye’nin toplam rezervini bile gerçeklerle bağdaşmayan bir şekilde 105 milyar dolar olarak açıkladığını hatırlattı. Serbes “Oysaki tespit edilen ekonomik verilere göre ne yazık ki merkez bankamızda brüt 90 milyar nette ise yalnızca 26,5 milyar dolarlık rezerv kaldı. Bu bile doğru bir şekilde açıklanmazken, diğer verilerin doğruluğuna nasıl bu toplum inansın. Bizim görevimiz doğruyu, hakikati milletle paylaşmaktır. Asla ümitsiz değiliz. Gerçekleri kabul ettiğimizde her türlü sorunun üstesinden geliriz. Tüm çözüm programlarımız hazır. Medya ambargosuna rağmen Genel Merkezimiz bunu kamuoyu ile paylaşıyor. Gelecek Partisi, halkın gerçeklerini gördüğü için bu kadar kısa sürede büyük teveccüh görmüştür ve görmeye devam ediyor. ” şeklinde açıklamasını tamamladı.

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER