Serbes: millet 15 temmuz’da demokrasiyi sigortaladı

Gelecek partisi Sakarya il başkani Ender Serbes, 15 temmuz gecesi milletin verdiği cevapla türkiye’de demokrasiyi sigortaladiğini belirterek “o gece ortaya konan irade Türkiye’de gücünü ve meşruiyetini milletten almayan, demokrasiye yaslanmayan hiçbir projenin hayata geçemeyeceğini ortaya koymuştur.” dedi.

Serbes: millet 15 temmuz’da demokrasiyi sigortaladı

Serbes, 15 temmuz hain darbe girişiminin 4. Yildönümü olduğunu hatirlatarak, o gece milletin verdiği cevapla her türlü darbe heveslisini mahkûm ettiğini kaydetti. 
Hukuk yoksa darbeci zihniyet ortadan kalkmaz
Türkiye’nin tam demokratik bir hukuk devletine kavuşmadiği sürece fetö ve benzeri darbeci zihniyeti ortadan kaldirmanin mümkün olmayacağinin altini çizen Serbes, şu uyarilarda bulundu: “iktidar dört yil içinde 15 temmuz’da hain darbe teşebbüsünü püskürten, sonrasinda günlerce 24 saat demokrasi nöbeti tutan insanlari hayal kirikliğina uğratmiştir. Milletimiz fetö darbecilerini def etmiştir ama iktidar 1970’lerin, 1980’lerin ve 1990’larin ne kadar darbeci, cuntaci ve demokrasi düşmani unsuru varsa onlarla kol kola girmiştir. Mevcut iktidar koalisyonu, 28 şubat artiklarinin fetö’nün darbeciliğini kendilerine kalkan olarak kullanmalarina müsaade etmiş, düne kadar darbe çağrilari yapan bir sürü şahis iktidar nezdinde itibar görmeye başlamiştir.”

Ibret verici 
15 temmuz gecesi hiçbir yerden talimat beklemeksizin alana inen ve o gecenin sembol isimleri arasında yerini alan gelecek partisi genel başkan yardımcısı selim temurci’nin 15 temmuz’un yıldönümünün hemen öncesinde terör örgütü üyeliği suçlaması ile ifadeye çağrıldığını hatırlatan serbes “bu ibret verici tablonun bir yansımasıdır. Milletin destansı mücadelesinin ürettiği enerji, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi üzerinden otoriter bir yönetim tarzını hayata geçirmek için istismar edilmiş, milletimizin darbecilere karşı iktidara sağladığı güven ve kredi küçük bir azınlığın güç ve refah arzusu için heba edilmiştir.“ diye konuştu.

 Verilen sözler tutulmadi 

Serbes, 15 temmuz’da hain darbecileri püskürterek, türkiye’nin önünü açan şehit ve gazi yakinlarina verilen sözlerin tutulmadiğini, onlar için toplanan paralarin ödenmediğini dile getirerek “şehit yakinlari ve gaziler için toplanan paralar 4 yilda ödenmedi. Hemen bu ödemelerin yapilmasi gerekir. Demokrasi için, ülkesi için mağduriyet yaşamiş bu gazilerimiz ak parti genel merkez binasi önünde daha bir ay önce 16 haziran günü kendileri için toplanan paralarin ödenmesi için bir eylem yapmak istediklerinde polislerin darp etmesi sonucu 2 gazimiz yaralandi. Bu son derece üzücü bir tutumdur.

Son olarak cumhur başkanliği sarayinda düzenlenen anma programlarinda 15 temmuz gazilerinin davet edilmemeleri ve kültürel, manevi değerlerimizden çok uzak bir senfoni eşliğinde anma programi yapilmasi da iktidarin halktan, tabandan ne ölçüde koptuğunun en belirgin göstergesidir.” Dedi.
 

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER