Serbes: Siyasetin en büyük sorunu nezaketsizlik

Gelecek Partisi Sakarya İl Başkanı Ender Serbes, siyasetin en büyük sorununun nezaketsizlik olduğunu, bunun toplum hayatına da olumsuz bir şekilde yansıdığını söyledi.

Serbes: Siyasetin en büyük sorunu nezaketsizlik

Serbes, yaptığı açıklamada, özellikle son yıllarda iktidar partisinin kullandığı dilde nezaketin olmadığını belirtti. Türk siyasetinde, nezaketsizliğin geldiği boyutun artık yıkıcı düzeye ulaştığını dile getiren Serbes, “İktidar partisinin kullandığı ayrıştırıcı, saldırgan, aşağılayan, küçümseyen, yok sayan, hakaret dili şu anda siyasetin en büyük sorunu.” dedi.

Ülkemize En Büyük Kötülüğü Yapıyorlar 
İktidarın en temel, en insani, en asgari nezaket dilini bilinçli bir şekilde terk ettiğini ifade eden Serbes, kavga ederek, bölerek, parçalayarak, en küçük farklı bir düşünceyi dahi vatan hainliği sayarak, iktidarlarını sürdürmeye çalıştığını vurguladı. Bu tutumla aslında Türkiye’ye en büyük kötülüğü yaptıklarını vurgulayan Serbes, “İnandıkları bütün değerleri bir kenara bırakmaları neticesinde; dünyevi nefislerinin kölesi haline gelenler, içlerinde bitmek bilmeyen kin, nefret, öfkeye yenik düşüyorlar. Her şeyden ve herkesten üstün olduklarını, yaptıkları her şeyin doğru olduğuna inanıyorlar. Gözleri, kalpleri, bütün hisleri, insan sevgisine kapalı olduğu için, yarattıkları dar ve çıkar çerçeveli dünyalarında yaşamaya çalışıyorlar. Küçücük bir uyarı yapanlara bile tahammül edemiyorlar var güçleriyle saldırıya geçiyorlar. Bu halktan tamamen uzaklaşmanın, hatta halkı unutmanın en büyük tezahürüdür.“ diye konuştu.

Artik Değerleri Kalmadi
Mevcut iktidar ve ortaklarının bu akıl almaz, insanlığa sığmaz tavırlarının, topluma da yansıdığının altını çizen Serbes “Siyasi nezaketsizlik öyle bir boyuta geldi ki, iktidar partisi mensupları dini ve milli bayramlarda bile farklı düşünenlere selam bile vermiyor, selam almıyor. Diğerlerinin bayramlaşma istekleri bile geri çeviriyor. Bu durum topluma da olumsuz yansıyor. Bu tablodan etkilenen insanlar artık bir raya gelip oturup konuşmaktan çekiniyor. İnsanlar birbirlerinden uzaklaşır, kaçar hale geldi. Bu gerçekten vahim bir tablo. Siyasetteki bu çürüme toplumsal barışı da hızla bozuluyor. Siyasetteki nezaketsizlik topluma da aynısıyla yansıyor.“ uyarısında bulundu.

Türkiye Nezakette 90’Li Yillardan Daha Geri 
Nezaket ve daha bir çok konuda Türkiye’nin bu gün 90’lı yıllardan daha geride olduğunu belirten Serbes, bu yıllarda televizyon ekranlarında farklı görüşte siyasetçilerin medeni bir şekilde fikirlerini nezaket kuralları içerisinde paylaşabildiklerini hatırlattı. Bu hoşgörü ortamından yararlanarak bu gün iktidara gelenlerin ülkeyi 90’lı yıllardan kat kat geriye götürdüklerinin altını çizen Serbes, “Bırakın aynı ekranda bir araya gelmeyi, diğerlerini konuk eden televizyonlar çeşitli baskı ve cezalarla karşılaşıyorlar. Önceden bir devlet dairesinde ANAP’lı, DYP’li, CHP’li , DSP’li ve bir çok siyasi partiye mensup devlet memurları konuşurlar, tartışırlardı. Açık açık hangi partiye mensup olduklarını hiçbir korku duymadan açıklarlardı. Bu gün bırakın konuşup tartışmayı, iktidar partisi görüşünü benimsemeyen memurlar işlerinden olacağı korkusuyla ağızlarını bile açamıyorlar. İşte bütün bunlar nezaketsizliğin geldiği boyutlara üzücü örnekler teşkil ediyor.” diye konuştu.

Birbirimizi Düşman Görmekten Vazgeçmeliyiz
Serbes, ülkenin ve toplumun daha fazla zarar görmemesi için bu düşmanca tavırdan vazgeçilmesi çağrısında bulundu. Siyaseti yozlaştıran en büyük sebebin nezaketsizlik olduğunu işaret eden Serbes, “Siyasetçiler olarak birbirimizin düşmanı değiliz. Siyasette hasımlık olmaz. Ortak değerlerde buluşabilmeliyiz. Günlük hayatta arkadaş, dost olabiliriz. Ancak siyasi hayatta rekabet edebiliriz. Ülkemize farklı yöntemlerle hizmet edebiliriz. Bundan daha tabi bir şey yok. Biraz nezaket gösterdiğimizde zaten ortada sorun dahi kalmayacaktır.“ diye konuştu.

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER