Ustaoğlu: İktidar insan hakları ve demokrasiyi katletti

Gelecek Partisi Sakarya, İnsan Haklarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Hüseyin Ustaoğlu, bu günkü iktidarın insan hakları ve demokrasiyi katlettiğini söyledi.

Ustaoğlu: İktidar insan hakları ve demokrasiyi katletti

Ustaoğlu, 10 Aralık İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası sebebiyle yaptığı açıklamada, 10 Aralık 1948 tarihinde Birleşmiş Milletler’in İnsan Hakları Evrensel Bildirgesini kabul etmesiyle bu tarihin İnsan Hakları ve Demokrasi Günü olarak kutlandığını hatırlattı. 
AKP DEMOKRASİ KÜLTÜRÜNÜ ÖLDÜRDÜ 
Türkiye’de büyük mücadelelerle kazanılmış insan hak ve özgürlükleri ile demokrasi kültürünü AKP iktidarının yok ettiğini savunan Ustaoğlu, “Ne yazık ki Türkiye bu gün artık demokrasi ile yönetilen bir ülke konumundan çıkmıştır. İktidar demokrasi ve katılımcı kültürünü öldürdü. TBMM işlevsiz hale geldi. Tek adam düzeni kuruldu. Sadece bir kişi ülke adına a’dan z’ye her konuda karar verir hale geldi. Artık Türkiye’de demokrasiden bahsetmek mümkün değil. Türkiye için, çocuklarımızın geleceği için bu gerçekten çok büyük bir kayıp. Ülke için bu durumun ne gibi olmuşuz sonuçları olduğunu tarih kitapları bir gün elbette yazacak. Bu günkü iktidar hiç ama hiç iyi anılmayacak.” diye konuştu.
ONLAR DIŞINDA HERKES VATAN HAİNİ 
Demokrasiyi katleden zihniyetin kendisini kutsal ve dokunulmaz olarak algıladığını, daha da tehlikeli olan şeyin ise yine de kendilerini ülkenin sahibi olarak gördüklerini dile getiren Ustaoğlu, “Bitmeyen kin, öfke ve nefretleriyle kendileri gibi düşünmeyen hiç kimseye yaşama hakkı tanımıyorlar. Onlar ne yaparsa doğru, tartışılamaz. Kendilerini haşa ‘hata yapmaz’ olarak görüyorlar. Onlar dışında herkes vatan haini. Sözlerinin üstüne söz söylenmesi onları çıldırtıyor. Çok küçük iyi niyetli bir eleştiriye bile tahammülleri yok. Hoşuna gitmeyen şeyler söyleyenleri hemen zindanlara arttırıyorlar. Kendilerini bu ülkenin sahipleri, şirketleri gibi görüyorlar. Her türlü hakkı ve tasarrufu millete rağmen kendilerinde buluyorlar. Gözleri, kalpleri o kadar kararmış ki, kendilerini gerçeklere kapatmışlar. İnandıkları bütün değerlerin tam tersini savunur hale gelmeleri gerçekten ibret verici. ” şeklinde konuştu. 
İNSAN HAKLARI KARNELERİ O KADAR KÖTÜ Kİ…
İktidarın insan hakları karnesinin çok kötü olduğuna dikkat çeken Ustaoğlu, şu örnekleri verdi: “ Türkiye’de 300 bin kişi haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) kapısında bekliyor. Bunun ezici bir kısmı da adil yargılanma hakkı ile ilgili. Ayrıca AYM’nin hak ihlali kararı verdiği büyük bir kısmını ise ‘ifade özgürlüğü’ oluşturuyor. Bu örnek bile Türkiye’deki demokrasi ve insan haklarının ne kadar içinin boşaltıldığını gösteriyor. “
DEMOKRASİ, ADALET YOKSA HİÇ BİR ŞEY İYİ GİTMEZ 
Bir ülkede demokrasi, hukuk yoksa, o ülkede hiçbir işin yolunda gitmeyeceğini ifade eden Ustaoğlu, açıklamasını şöyle tamamladı: “ Ekonomi, sağlık ve eğitimin durumu ortada. Ekonomimiz şahlandı, pik yaptı deniliyor, daha birkaç gün geçmeden acı reçeteden bahsediliyor. İnanılır gibi değil, adeta milletle dalga geçiyorlar. Artık millet bunların gerçek yüzünü gördü. O yüzden ne yapacaklarını şaşırıyorlar. Sözde yeniden hukuku, adaleti hatırladılar. Ancak bunlar hukuku da, adaleti de sadece kendileri için istiyorlar. Artık millet bunlara pirim vermeyecek. “
 

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER