Utku Kurtdere Sakarya’nın Gururu Oldu

Sakaryalı Milli Yüzücü Utku Kurtdere ABD Florida State Devlet Üniversitesine %100 Tam Burslu Kabul Edilen İlk ve Tek Sporcu Oldu. 

Utku Kurtdere Sakarya’nın Gururu Oldu

Yüzme Sporunda Dünyada otorite olarak görülen bir ülke tarafından tam burslu olarak kabul edilen Utku Kurtdere bu anlamda Sakarya’dan yetişmiş ilk sporcu.

2003 Adapazarı doğumlu Utku Kurtdere yüzme sporuna 6 yaşında Adapazarı Enka Okulunda  başladı ve lise hazırlık sınıfına kadar ilimizde yüzmeye devam etti. 2017-2018 sezonunda Milli takıma seçilme başarısını gösterdi. 2018 yılı’nda Fenerbahçe Spor Kulübü Yüzme takımına transfer olan Kurtdere aynı zamanda lise eğitimini % 100 burslu olarak 2018-2022 yılları arasında İstanbul Modafen Kolejinde tamamlayarak mezun oldu. Bu süreç içerisinde 2020 yılı itibarı ile Yale,Princeton,Arizona State gibi bir çok üst düzey 20 ABD Üniversitesi Kurtdere ye Burs tekliflerinde bulundular ancak kendisi Akademik ve yüzme alanında son dört yılın en iyi performans gösteren ve takım olarak Division – 1 de yer alan Florida State Devlet Üniversitesini  tam burslu olarak tercih etti Utku Kurtdere’nin özellikle 400 karışık,200 karışık ve 200 kelebek branşlarında Türkiye rekorları ve Türkiye dereceleri bulunmakta.Kurtdere 2021 yılı’nda Avrupa Gençler Şampiyonasında Türkiye’ yi temsil etti. Burada Avrupa dördüncüsü olan Erkek Bayrak Milli Takımında yer aldı. 17 Ağustos 2022 de Amerika ya gidecek olan Utku Kurtdere ye Akademik ve Sportif kariyerinde başarılar diliyoruz.

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER