Tadından yenmez

Meteoroloji her ne kadar önümüzde soğuk bir dönem daha var dese de şu günlerde yaşadığımız hava koşulları yavaştan yavaştan, baharın ve geçmişe oranla daha güzel bir yaz dönemi yaşayacağımızın sinyallerini vermeye başladı. Özellikle son bir iki haftadır da bunun yansımalarını görüyoruz. En güzel örneğini ise ilçe genelindeki her gün mantar gibi patlak veren inşaatlardan görmek mümkün. Vallahi özellikle sahil kesiminde bir geçtiğiniz sokaktan birkaç gün sonra ikinci geçtiğinizde aynı şeyleri yerli yerinde göremediğimiz bile oluyor. Bunlar bizim için sevindirici gelişmeler. Bu arada önümüzdeki aylarda ihalesi gerçekleşecek olan sahil rekreasyon projesinin ve sahilde büyük bölümü tamamlanan alt yapı projesinin cazibeyi biraz daha artırdığı kanaatindeyim. Zira projenin adı bile ilgi çekmeye yetti.

Öte yandan sahil kesimi ile ilgili etkinlik çalışmaları da yavaş dikkat çekmeye başladı. Mesela geçtiğimiz iki yıl üst üste düzenlenen Kalkan Balığı Yakalama Şenliği bu yıl daha uygun bir vakitte yinelenecek. Hatırlarsınız geçtiğimiz yıl yurdun dört bir yanından yüzlerce balık tutkunu o kötü havaya rağmen eşini çocuğunu alıp Kocaali’ye gelmiş, festival birçok ulusal ajansta haber değeri bulmuş ve ulusal birçok televizyon kanalında organizasyona yer verilmişti. Bunun gözle görülür ne kadar etkisi oldu orası tartışmaya açık ancak izleyen insanların kulaklarında böyle bir güzelliğin adı kaldı. Aldığımız bilgiye göre organizasyon bu yıl, Mayıs ayı sonlarında gerçekleşecek. Yani eskiye nazaran daha uygun bir zamanda. Ben daha önce Mart ayı sonunda yapılan bu organizasyonun ardından yaz sezonunun artık açıldığı imajının verilmesi gerektiğini yazmıştım. Ancak maalesef geçen yıl hava koşulları buna müsaade etmedi. Bu yıl için seçilen tarihin ise bana göre iki farklı önemi var. Birincisi zaman olarak festivali yaz sezonuna bağlayıp sezon açıldı vurgusu yapma açısından önemli. Kopukluk olmadan geçiş yapılabilir. İkincisi ise 7 Haziran genel seçimlerinden hemen iki hafta önce olması. Malum seçim öncesi olunca toplantılar, törenler, davetler eskiye nazaran daha dolu geçer. Bunun Kocaali’de nasıl olduğunu geçen yıl yazmıştım. 2014 yerel seçimleri öncesi 18 Mart Çanakkale Şehitleri Anma günü için Kocaali Kaymakamlığı’nda düzenlenen çelenk töreni, katılım 250 kişi. Sonra yerel seçim. Ardından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı çelenk töreni, katılım 25 kişi. Dolayısı ile seçim öncesinde denk gelmesinden dolayı bizim Kalkan Şenliği siyasilerin akınına uğrayacak. Buna kalıbımı basarım. Bu arada bu yıl ki projenin öncekilere göre bira daha kapsamlı olacağı konuşuluyor. Geçen yıla göre biraz daha ciddiyetle yapılırsa hem siyasi açıdan hem de turizm ve tanıtım açısından verimli olacağını söylemek mümkün. Bakalım zaman ne gösterecek.

Son olarak, malum ilçede heyecan yine dorukta. Temsilcimiz Kocaalispor bileğinin hakkı ile aldığı başarıları play-off grubu şampiyonluğu ile taçlandırmak istiyor. Ve grubun ilk maçı Pazartesi akşamı oynandı. Gazete günümüz olduğu için maça gidemedim ama en az gidenler kadar heyecanlandım. Ve maç süresince birçok kez farklı farklı kişileri arayarak durumu öğrenmeye çalıştım. Açık konuşmak gerekirse maç bitimine kadar da kafamı toparlayıp kendimi işe veremedim. Bu kadar önemli yani. Eksik Kocaalispor penaltıdan attığı golle diğer grubun en güçlü takımlarından birini yenmeyi başardı. İnşallah aynı şekilde devam eder. Orada dikkat çeken nokta ise Kocaalispor’un bölgesel lig kovalayan tek kuzey ekibi olması. Dolayısı ile taraftar desteğinin sadece Kocaali ile sınırlı kalmaması gerekiyor. Karasuspor’umuz birkaç maç takıldı ama yine de grupta kalmayı ve baraj maçı oynamayı garantiledi. Temennim o ki Kocaalispor’umuz grubu lider olarak bitirir ve Karasuspor’umuz baraj maçını kazanarak bölgesel ligde kalır. Böylelikle aynı küme de iki kuzey ekibi olur. Vallahi olursa ne güzel olur. Bunun olması için de desteğe ihtiyaç var. Kocaali Karasu ayrımı yapmadan futbol için ve sadece kuzeyin sesinin daha gür çıkması için ihtiyaç var.

Bide şu sayfanın manşet haberinde kullandığım camide telefon şarj edip para ve not bırakan arkadaş, kim olduğunu şimdilik bilmiyoruz. Ancak her kimsen gösterdiğin bu örnek davranış inşallah başkalarına da örnek olur. 

YORUM EKLE