Her beş kişiden biri otomatik sahte arama almış 

İstenmeyen bezdirici telefon çağrıları, mucize tedavilerden finansal yardıma kadar pek çok şeyi teklif ediyor.

Her beş kişiden biri otomatik sahte arama almış 

Dolandırıcılık amaçlı otomatik telefon aramalarında artış var
Siber güvenlik kuruluşu ESET’in paylaştığı bir araştırma, COVID 19’un oluşturduğu tedirginlik ikliminde dolandırma amaçlı otomatik sahte aramalarda artış olduğunu gösteriyor. 

Pandeminin neden olduğu endişe ve karışıklık, otomatik sahte aramalar da dahil, para kazanmak için her numarayı deneyen dolandırıcılara fırsat sunuyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde 4 bin 38 kişinin katılımıyla yapılan ancak global gelişmelere de ışık tutan bir anket bu fırsatçılığı doğruluyor. 

Siber güvenlik kuruluşu ESET’in paylaştığı ve yaşlılara yönelik servisler sunan Provision Living şirketi tarafından yapılan ankete katılanların yaklaşık dörtte biri COVID-19 sonrası otomatik sahte aramalarda artış yaşadığını belirtiyor. Her 5 kişiden 1'i ise COVID-19 ile ilgili otomatik sahte arama aldığını söyledi. 

Ne teklif ediliyor?
Anket sonucuna göre otomatik sahte aramalar ve kısa mesajlarda en yaygın olarak tedavi (%22), finansal yardım (%18) ve ücretsiz COVID-19 testi (%18) vadediliyor. 

Sosyal sigortadan aradıklarını iddia ediyorlar 
Arayan beş kişiden ikisinin Amerikan Sosyal Sigortalar İdaresi’nden (SSA), yüzde 38'inin Milli Gelirler İdaresi‘nden (IRS) ve üçte birinden fazlasının seyahat şirketlerinden arıyormuş gibi davrandığını belirtiyor anket katılımcıları. Bunların hepsi zekice kurgulanmış gibi görünüyor, çünkü pandemi birçok insanı tatil planlarını iptal etmeye zorladı ve bazıları zor günler geçirdi.

Yüzde 15'lik bir kesim, Milli Gelirler İdaresi’nden olduğunu iddia eden kişilerden destek çekleri ile ilgili bir otomatik sahte arama aldığını paylaştı. Bu arada idarenin normalde insanları telefonla aramadığını belirtmek gerekir. Ayrıca, gelir idaresi belirli bir ödeme yöntemi (banka kartı, hediye kartı, banka havalesi vb.) kullanmanızı istemez, genellikle vergi mükellefine borçlu oldukları herhangi bir vergiye ilişkin fatura gönderir.

Sahte aramalardan kaçarken gerçek aramalar atlandı
Otomatik sahte aramaların başka bir olumsuz etkisi daha vardı: Ankete katılanların yarısından fazlası bilinmeyen numaralardan gelen aramaları cevaplamaktan korkarken, yüzde 46'sı otomatik sahte arama olduğunu düşündüğü için önemli bir aramayı kaçırdı. Öte yandan, dolandırıcılık da ihtiyatlı olmayı getirdi; arananların neredeyse üçte biri bilinmeyen numaraları geri aramadan önce Google'da arattı.

Kendinizi korumanın yolları
Otomatik sahte aramalar ve hileli metin mesajları ile sahtekarlığa av olmayı şu şekilde önleyebilirsiniz:
•    Otomatik sahte arama aldıysanız, telefonu kapatın ve numarayı hemen telefonunuzun engellenen numaralar listesine ekleyin.
•    Kiminle konuştuğunuzdan emin değilseniz, sosyal güvenlik numaranız, adresiniz, doğum gününüz veya vergi kimlik numaranız gibi kişisel olarak tanımlanabilir bilgileri kesinlikle ifşa etmeyin.
•    Her zaman arayanın kimliğini doğrulayın, kim olduklarını belirtmelerini isteyin ve ardından bu bilgileri temsil ettiklerini iddia ettikleri kuruluşla iletişime geçerek kontrol edin.
•    Bazı ağ sağlayıcıları kendi sahtekarlık ve spam engelleme uygulamalarını da sunar, onlara danışarak bu uygulamaları cihazınıza indirebilirsiniz. Alternatif olarak, bu hizmeti sağlayan bir üçüncü taraf uygulamasını kullanabilirsiniz, ancak dikkatli bir şekilde araştırdığınızdan emin olun.
•    Ayrıca aile üyelerinizi, özellikle de riske en açık durumda olan yaşlı bireyleri otomatik sahte aramaların ve hileli metinlerin tehlikeleri hakkında bilgilendirin.
Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için şu linke göz atabilirsiniz: 
https://www.welivesecurity.com/2020/06/16/survey-how-robocall-scams-prey-covid19-fears/

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER