Huawei işletim sistemi Android’den hızlı mı

İddialara göre Huawei işletim sistemi, Android‘den yüzde 60 daha hızlı. Çinli Tencent, Oppo ve Xiaomi gibi devlerin test ettiği söylenen işletim sistemi, Android’den daha hızlı olabilir!

Huawei işletim sistemi Android’den hızlı mı

ABD – Çin arasındaki gerilimin hedef ismi Huawei, B planı olarak açıkladığı kendi işletim sistemi üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Henüz tam olarak isminin ne olacağı kesinleşmeyen Huawei işletim sistemi, test için Çinli üreticilere gönderilmiş olabilir.

Geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız habere göre, 1 milyon Huawei HongMeng OS yüklü test cihazının da yolda olduğunu paylaşmıştık.

Çinli Global Times kaynaklı haber, Çinli üreticilere yakın isimsiz bir kaynağa dayandırılıyor. Tabii bu haber platformunun Çin hükümetine yakın olduğunu ve bu haberin algı operasyonu oluşturmak için ortaya atılmış olma ihtimalini de küçümsememek gerekiyor.

Habere göre Tencent başta olmak üzere, Çinli telefon üreticilerinden Xiaomi, Oppo ve Vivo gibi firmalar da Huawei HongMeng OS testlerine başladı. Bu testlerde de performans Android’e göre yüzde 60 daha hızlı.

Çinli Global Times kaynaklı bu haber, Forbes başta olmak üzere pek çok global sitede haber olarak yer almış durumda. Fakat kafalar karışık.

Hem haberde bahsi geçen hiç bir şirketin, ilgili haberle alakalı bir açıklaması bulunmuyor. Hem de henüz Huawei işletim sistemi ile ilgili hiç bir bilgi, kamuoyu tarafından bilinmiyor. Bu haber, olumsuz algıyı kırmak için yapılan asılsız bir haber de olabilir.

Huawei işletim sistemi hakkında pek çok iddia gündemde. Henüz adı bile net bir şekilde belli olmayan bu işletim sisteminin, henüz detayları da belli değil.

Açık kaynaklı, Google servislerinden arındırılmış AOSP tabanlı bir sistem olarak mı karşımıza çıkacak yoksa farklı bir Linux tabanlı işletim sistemi mi olacak bekleyip göreceğiz.

Huawei‘nin en son yaptığı AppGallery atağına bakacak olduğumuzda karşımıza AOSP tabanlı, içerisinde Google servisleri olmayan bir Android türevi de karşımıza çıkabilir.

Son olarak Huawei işletim sistemi Android’den yüzde 60 daha hızlı olabilir mi? Tabii olabilir, ama bu haberler akıllara eskiden Samsung‘un Tizen işletim sistemiyle ilgili çıkan haberleri getiriyor.

Arka planda çalışan servisler henüz oldukça azken, platforma eklenecek pek çok daha içerik varken, performans daha yüksek olabilir. Ama piyasaya sürülecek versiyona yakın bir sürümü ve şeffaf test koşullarıyla karşılaştırma yapmak en mantıklısı olacaktır.

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER