İzin Vermeseniz Bile İnternet Sizi Takip Ediyor!

Akıllı telefonların 2007 ile birlikte hayatımıza girmesinden sonra internete ulaşmak hiç olmadığı kadar kolaylaştı.

İzin Vermeseniz Bile İnternet Sizi Takip Ediyor!

Çevrimiçi mesaj gönderiyor, arama yapıyor, görüntülü konuşuyor ve faturaları ödeyebiliyoruz. Peki, internet bizi ne kadar tanıyor ve biz internetin bizim her hareketimizi takip etmesini durdurmak için neler yapabiliriz?

Öncelikle internet servis sağlayıcısı ziyaret ettiğiniz her web siteyi, ne zaman ve ne kadar süreliğine hangi cihazınızdan ziyaret ettiğinizi görebiliyor. Cihazınızın bağlı olduğu ağdaki diğer kişiler internet aktivitelerinizi de isterlerse görebilirler. Öncelikle internet aktivitelerinizi gizlemek ve korumak için VPN kullanabilirsiniz. VPN ile internet aktiviteleriniz bulunduğunuz ağ ve küresel internet üzerinde şifreli bir şekilde hareket eder. VPN ile IP adresinizi gizleyebilir ve internetin sizi takip etmesine sebep olan reklamları şaşırtabilirsiniz. 

IP adresiniz değiştiğinden dolayı web sitelerin çerezleri sizi tanımlayamaz ve bu şekilde internet reklamlarının sizi hedeflemesinden kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda, çevrimiçi bir alışveriş yapmanız gerektiğinde IP adresinizi değiştirerek daha ucuza alışveriş yapma fırsatı yakalayabilirsiniz. Bir web sitedeki bir ürünü aynı tarayıcı üzerinden birkaç kez ziyaret ettiğinizde ürünün fiyatında artış ya da azalma olabilir, bunun sebebi web sitenin sizi takip etmesinden kaynaklıdır. Aynı şey uçak biletleri için de geçerlidir. VPN kullanarak şirketlerin uyguladığı fiyat politikalarının bölgeden bölgeye nasıl değiştiğini görebilir ve bunu bir avantaja çevirebilirsiniz.

İnternet reklamları sizi nasıl takip ediyor? 

Google

Google üzerinde bir ürün ya da bir web site için bir arama gerçekleştiriyorsunuz. Bu aramayı Google sizin sanal profilinizi ve ilgili alanlarınızı oluşturmak için kullanıyor. Daha sonra Gmail hesabınız ile giriş yaptığınız herhangi bir diğer cihaz üzerinde sizin için oluşturulan profil ile alakalı reklamlar görüyorsunuz. 

Bir siber güvenlik şirketi olan ExpressVPN , çevrimiçi gizliliğiniz için VPN kullanırken aynı zamanda bir reklam engelleyici kullanmanızı ve tarayıcınızı her zaman gizli modda kullanmanızı tavsiye ediyor.

Google yaptığınız aramalar üzerinden sizi takip ederken kullandığı algoritmalar ile tatile çıkıp çıkmayacağınızı, tatile nereye gideceğinizi, boş zamanlarınızda neler yapmaktan hoşlandığınızı, mesleğinizi, işe ne zaman ve ne ile gittiğinizi tahmin edebiliyor. 

Google ziyaret ettiğiniz web siteleri, bu web siteleri hangi cihazdan ziyaret ettiğinizi, Youtube arama geçmişinizi ve izlediğiniz videoları, konumunuz açıksa anlık olarak konumunuzu değilse yaptığınız aramalar üzerinden konumunuzu biliyor. 

Gmail hesabınıza giriş yaparak Gizlilik ayarlarından Google’ın sizi takip etmesini bunu durdurabilirsiniz.

Facebook

Facebook’a giriş yaptınız ve oturumunuzu kapatmadan Facebook sekmesini kapattınız. Ziyaret ettiğiniz herhangi bir web sitede Facebook takip pixeli (Facebook’ta Beğen/Paylaş butonu) varsa Facebook o web siteyi ziyaret ettiğinizi biliyor. Daha sonra Facebook’a giriş yaptığınızda Facebook üzerinde ziyaret ettiğiniz web sitelere göre reklamlar görüyorsunuz. 

Facebook’u telefonunuzda kullanıyorsanız Facebook kişiler listenize de erişebiliyor. Kişiler listenizde olan kişilerin bir Facebook hesabı olup olmadığını kontrol ediyor. Bu kişilerin Facebook hesabı olanlara sizi arkadaş olarak eklemeleri için öneriyor. Bu kişilerden Facebook hesabı olmayanlara ise Facebook’a Katıl reklamları gösteriyor.

Facebook CEO’su 2018 yılında Cambridge Analytica skandalı dolayısıyla meclis önünde ifade vermeye çağrılmıştı. Bunun sebebi de Facebook üzerinde gerçekleştirilen bir anket üzerinden hem anketi gerçekleştirilen kişinin hem de bu kişinin Facebook arkadaşlarının kişisel veri ve bilgilerinin çalınmasıydı. Bu kişisel veri ve bilgileri ele geçiren Cambridge Analytica şu an ABD Başkanı olan Donald Trump’ın seçim kampanyalarında dijital olarak kişilerin oylarını değiştirebilmek için bu verileri kullandı.
 

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER