Kaspersky ISO 27001 güvenlik sertifikası aldı

Lider küresel siber güvenlik teknolojileri şirketi Kaspersky ISO/IEC 27001:2013 sertifikasyonu almaya hak kazandı. Söz konusu sertifika bilgi güvenliği yönetim sistemlerinde dünya standartlarında en iyi uygulamalara işaret ediyor.

Kaspersky ISO 27001 güvenlik sertifikası aldı

TÜV AUSTRIA tarafından verilen sertifika, şirketin Kaspersky Security Network dahil olmak üzere sunduğu veri güvenlik sistemlerinin en iyi endüstri uygulamalarına sahip olduğunun kanıtı niteliğinde. 

Dünyanın en büyük isteğe bağlı uluslararası standardizasyon kurumu olan International Organization for Standardization (ISO) tarafından belirlenen ISO/IEC 27001, en yaygın kullanılan güvenlik standartlarının başında geliyor. Söz konusu standart işletme ve kurumların ihtiyaçları doğrultusunda bilgi güvenliği yönetimi sistemlerinin (Security Management System - ISMS) uygulanması, izlenmesi, bakımı ve gelişimi adına ihtiyaç duyulan çerçeveyi belirliyor. Kaspersky’nin ISO/IEC 27001 standardına uygunluğu, bilgi güvenliği sistemlerinin uyarlanması ve yönetiminin yanı sıra müşterilerine sağladığı güvenin bir göstergesi olarak öne çıkıyor. 

Sertifikasyon, bağımsız bir sertifikalandırma kuruluşu olan TÜV AUSTRIA Group tarafından yapılan değerlendirme sonrasında verildi. Bunun için Kaspersky Security Network (KSN) altyapısı zararlı ve şüpheli dosyalara karşı etkinliği için denetlenirken, şirketin Distributed File System (KLDFS) güvenli dosya paylaşım altyapısının güvenliği ve erişimi de dikkate alındı. Denetlenen veri merkezleri arasında İsviçre Zürih, Almanya Frankfurt, Kanada Toronto ve Rusya Moskova yer alıyor. 

Kaspersky Chief Information Security Officer Andrey Evdokimov, “ISO 27001 sertifikasyonu Kasperky için önemli bir dönüm noktası olmanın yanı sıra, müşterilerimize ve iş ortaklarımıza güvenlik yönetim kontrolü önceliğimizi ve bilgi güvenliğine doğrulanabilir yaklaşım sunma anlayışımızı gösteren bir kanıt niteliğindedir. Sertifikasyon için gereken yoğun denetim süreci bilgi güvenliğine dair adanmışlığımızın ve şeffaflık anlayışımızda yeni bir adımın göstergesidir” dedi. 

TÜV AUSTRIA Grubunun TÜV TRUST IT GmbH Başkanı Detlev Henze, “TÜV AUSTRIA toplumu ve kurumları herhangi bir kaynaktan gelen risklere karşı korumayı amaçlar. Dünyanın gelişiminde dijitalleşmenin önemi arttıkça fırsatlarla beraber kişisel veya kurumsal bilgiyi tehdit eden riskler de açığa çıkıyor. Kaspersky gibi küresel çapta önemli bir aktörün, uluslararası standartlarda kabul görmüş bu sertifikasyona olan adanmışlığını ortaya koymasını büyük bir takdirle karşılıyoruz” şeklinde konuştu. 

TÜV AUSTRIA Moskova Ofisi Genel Direktörü Dmitry Yartsev de şunları ekledi: “Günümüzde bilgi teknolojileri bireyleri, kurumları ve devletleri bir araya getirerek dünyanın küreselleşmesine platform oluşturuyor. Bunlardan birinin bile tehdit altında olması çoğumuzu risk altında bırakır. Dolayısıyla risk değerlendirmesini artık sadece bölgesel olarak değil, uluslararası sınırların ve ağların ötesine taşıyacak şekilde genişletmemiz gerekir. Kritik zamanlarda bir arada kullanılan küresel ölçekteki süreçleri, uluslararası altyapıyı ve paylaşılan kaynakları bir arada düşünmeliyiz. Bu nedenle Kaspersky’nin geniş bir alanda ve farklı ülkelerde kurguladığı bilgi sistemleri altyapısını sertifikalandırma çabasını, böylece toplam gücüne ve iş sürekliliğine olan güvenini takdirle karşılıyoruz.” 

Sertifikasyona dair detaylar TÜV AUSTRIA Certificate Directory adresinin yanı sıra buradaki Kaspersky web sitesinde yer alıyor. ISO 27001 denetimi 2017’de duyurulan Global Transparency Initiative için yeni bir adımı simgelerken, ürünü kullanan iş ortaklarının ve müşterilerin siber tehditlere karşı en iyi korumaya sahip olduğunun ve verilerinin güven altında tutulduğunun bir kanıtı niteliğinde. Big Four olarak isimlendirilen saymanların 2019 yılında SOC 2 Type 1 denetiminden başarıyla geçen Kasperky, Kaspersky AV veritabanlarının izinsiz müdahaleye karşı güçlü koruma önlemleriyle güvence altına alındığını kanıtladı. Global Transparency Initiative hakkında daha fazla bilgi için https://www.kaspersky.com/transparency-center adresini ziyaret edebilirsiniz. 

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER