Laptoplar için bir ilk Intel 5 GHz dönemini başlatıyor

Intel’in geçtiğimiz Ekim ayında tanıtımını gerçekleştirdiği 9. nesil Coffee Lake Refresh işlemcileri dizüstü bilgisayar ile buluşturmaya hazırlandığını daha önce bizlere duyurmu.

Laptoplar için bir ilk Intel 5 GHz dönemini başlatıyor

Bu işlemcilerin bir ilke imza atacağı ortaya çıktı.

Daha ince ve hafif yapıdaki dizüstü bilgisayarlarda kullanılan 15W’lık işlemcilere kıyasla 9. nesil H serisi işlemciler Core i5, i7 ve i9 sürümlerinden oluşurken, 45W güç çekecekler. Bunun geri dönüşümü ise üst seviye performans olacak.

Oyun ve video düzenleme gibi zorlu senaryolar için tasarlanan bu işlemciler arasındaki yıldız model Core i9-9980HK. Yıldız diyoruz, zira bu işlemci 5 GHz’lık çalışma frekansı ile daha önce bir dizüstünde elde edilmemiş bir hız sunuyor.

Intel’in önceki Core i9 yongalarında olduğu gibi 9980HK, sekiz çekirdeğe ve 16 iş parçacığına sahip. Buna ek olarak 16 MB önbelleğin yer aldığı işlemcinin çarpan kilidi açık. Yani overclock yaparak 5 GHz’in üzerine çıkmak mümkün.

9. nesil H serisi işlemciler Wi-Fi 6 ağ kartlarını destekleyerek 2,4 Gbps hıza ulaşabiliyor. Intel’in yeni mobil işlemcilerini yılın ikinci yarısında piyasaya sürmesi beklenirken, masaüstü tarafında da özellikle giriş segmenti yenilendi.

Masaüstü tarafı için yenilenen Celeron ve Pentium Gold işlemciler, 9. nesilin giriş seviyesi bilgisayarlar için hazırlanan ilk modelleri oldu. Bu sayede uygun fiyatlı giriş seviyesi bilgisayarlardan daha fazla performans almak mümkün.

Kocaali Haber

SIRADAKİ HABER