Sakarya Üniversitesi Öğrencilerinin, Hedefi Roket ve Uydu Üretimi

Türkiye'nin savunma sanayi alanındaki çalışmalarını yakından takip eden ve bu alandaki en önemli organizasyonlardan TEKNOFEST'e katılarak roket ve  model uydu kategorilerinde yarışan Sakarya Üniversitesi  Savunma Teknolojileri Focount Topluluğu öğrencileri,

Sakarya Üniversitesi Öğrencilerinin, Hedefi Roket ve Uydu Üretimi

Türkiye'nin savunma sanayi alanındaki çalışmalarını yakından takip eden ve bu alandaki en önemli organizasyonlardan TEKNOFEST'e katılarak roket ve  model uydu kategorilerinde yarışan Sakarya Üniversitesi  Savunma Teknolojileri Focount Topluluğu öğrencileri, destek verilmesi halinde yerli roket ve uydu üretimine katkı sağlamayı hedefliyor. kocaali
HABER-ASLI ÇAM

Kendi imkânlarıyla yaklaşık 2 kilometreye çıkabilen ve uydu fırlatma özelliğine sahip roket ile model uydu tasarlayan öğrenciler, yapılan yarışmalarda  finallere kadar katılım başarısı gösterdi. TEKNOFEST ve diğer yarışmalar sayesinde tecrübe kazanan öğrenciler, destek verilmesi halinde Türkiye'nin yerli roket ve uydu üretimine katkı sağlamak istiyor.

Roket ve uydu yapımında kullanılan malzemeler Üniversite laboratuvarda en ince detayına kadar dayanıklılık testlerinden geçiriliyor.

Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendislik bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nedim Sözbir, Burada biz savunma sanayi havacılık ve uzay teknojilerle ilgili model çalışmalar yapıyoruz. Burada bizim  hem makine mühendisliği ve hem de elektrik elektronik mühendisliği, malzeme mühendisliği ve bilgisayar mühendisliğinden arkadaşlarımız var. Bunlarla birlikte ortak olarak çalışıyoruz. Amacımız Ülkemize Savunma sanayi uzay havacılık konusunda, destek olmak çalışmak, bu konuda bilgi kazanıp ülkemize faydalı olmak istiyoruz.
Sakarya Üniversitesinde mühendislik fakültesinde geleceğin uydu, roket ve yer istasyonu konularda uzmanlaşmış mühendisler yetiştirmeyi amaçlıyoruz ve yetişiyorlar. Sakarya Üniversitesi Türkiye’de bende varım diyor. Sakarya Üniversitesi öğrencileri çalışıyor.  
SAÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 4. sınıf öğrencisi Semanur Varoğlu, bizler Sakarya Üniversitesi öğrencileri olarak bu tarz yarışmalara katılarak henüz lisans sürecindeyken bu tecrübeyi kazanmış olmayı hedefliyoruz.  Bu sayede mühendis olduğumuzu da roket teknolojileri, uydu teknolojileri. Uzay ve havacılık alanında yetişmiş mühendisler olarak Sakarya üniversitesini temsil etmek istiyoruz.

Sakarya Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 4. sınıf öğrencisi Ozan Yazar, atölyemizde öncelikle ilk yaptığımı simülasyon olarak başlıyor. Simülasyonla hesaplarımızı yapıyoruz. Çizimlerimizi yapıyoruz mekanik tasarımlarımızı yapıyoruz. Atölyemizde kanatlar, gövde ve burun kısımlarını yapıyoruz. Elektronik devreler ve yazılımları olsun onları yapıyoruz. Bunların testlerini yapıyoruz. Geleceğin mühendisleri olarak yetişiyoruz.
Sakarya Üniversitesi  Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 4. sınıf öğrencisi  Veli Öğüt, Türkiye’nin gelecek hedefleri arasında uydu sektöründe ilerleme gibi bir hedefi var. Bizde bu doğrulukta yetiştirerek Sakarya Üniversitesi öğrencileri olarak bu sektörde yerimizi almak istiyoruz.
Sakarya Üniversitesi Metoloji ve malzeme mühendisliği öğretim görevlisi Mahmur Tokur, üretilecek roketin kanat parçacıklarının üzerinden alınan parça ile yaptığımız dayanıklılık testler sonucunda bir çekme testi yaptık, bu eksenel bir test. Bu cihaz yardımıyla roketin kanat parçası üzerindeki dayanıklılığı ölçüm yapıyoruz.

Aslı ÇAM

SIRADAKİ HABER