Üniversiteli Genç mucitlerin 'Evrim'i 2019 Avrupa şampiyonluğuna hazırlanıyor

Sakarya Üniversitesi öğrencileri, yürüyen aksamını alüminyum, geri kalan kısmını karbonfiberden ürettikleri, ulusal ve uluslararası yarışlarda başarı elde eden elektrikli araç 'Evrim'i geliştirerek, 2019'da İngiltere'de düzenlenecek maratonda Türk bayrağını dalgalandırmak istiyor.

Üniversiteli Genç mucitlerin 'Evrim'i 2019 Avrupa şampiyonluğuna hazırlanıyor

Sakarya Üniversitesi İleri Teknolojiler Uygulama Topluluğu (SAİTEM) tarafından üretilen, ulusal ve uluslararası yarışmalarda başarılar kazanan elektirikli araç Evrim’in son yapılan modeliyle, Temmuz 2019’da Londra'da düzenlenecek uluslararası maratonda Avrupa birinciliği hedefiyle geliştiriliyor.
Haber-Aslı ÇAM

Tasarımının ve üretiminin tamamı SAİTEM üyelerince yapılan, şehir elektriğinden şarj edilen ve yürüyen aksamı alüminyumdan, geri kalan kısımları karbonfiberden üretilen elektrikli araç Evrim’in, katıldığı müsabakalarda Avrupa üçüncülüğü ve yedinciliği ile dünya dokuzunculuğu bulunuyor.

Sakarya Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi ve SAİTEM Akademik Başkanı Kemal Kalaycı, 2019 yılı Temmuz ayında Londra’da yapılacak olan Shell Eco Marathon yarışlarına 17 kişilik bir ekiple hummalı bir şekilde hazırlanıyoruz. Bu aracımız elektrikli aracımızdır. Aracın yapılmasında Makine, Elektrik ve Malzeme Mühendisliği bölümünden öğrencilerde yer aldı.

Evrim aracının yapılmasında görev alan Sakarya Üniversitesi elektrik bölümü üçüncü sınıf öğrencisi Burcu Aydoğan, yapılan aracımızın elektrik bölümünü ekip olarak biz yapıyoruz.
Sakarya Üniversitesi öğrencilerinin kendi imkânlarıyla yaptığı elektrikli araçta 17 kişilik bir ekiple hummalı bir şekilde 2019 Londra yarışlarını hazırlanıyorlar.

Aslı ÇAM

SIRADAKİ HABER