YouTube hack dersleri içeren videoları desteklemiyor

Günümüzün en ünlü video paylaşım sitesi olan YouTube, bazı konulardaki yaptırımları ile biliniyor.

YouTube hack dersleri içeren videoları desteklemiyor

Özellikle telif hakları ve video içerikleri mevzularında çok dikkatli olan mecra, eğitici de olsa hack (bilgisayar korsancılığı) dersleri gibi karşıya zarar veren bilgileri onaylamadığını bir kez daha söyledi.

Bu hafta, etik bir korsan grubu olan Hacker Interchange’in kurucu ortağı Kody Kinzie, kendi kanalının YouTube kurallarından birini çiğnediği gerekçesiyle kısıtlandığını söyledi. Kinzie, öğretici hacking videoları ile kimlik avı videolarının alanlarından biri olan “kullanıcılara güvenli bilgisayar sistemlerine nasıl sızacaklarını göstermek” konulu videolar paylaşması sebebiyle cezalandırıldı.

Google’da çalışan bazı kişiler de dahil olmak üzere diğer bilgi güvenliği uzmanları, bu dersleri destekliyor. Bu destekler sayesinde, Cyber Weapons Lab kanalı önceden yasaklanmıştı fakat daha sonra tekrar geri getirilmişti. Null Byte isimli kanal ise şu an video yükleyemiyor (büyük ihtimal bu yasak da kalkacak) ancak kanal hâlâ yayında.

YouTube, bu husus hakkında bir açıklama yaparak şunları söyledi: “İlgili videoyu kaldırmak ve kanala yasak koymak bir hataydı. Politikamız gereği tehlikeli ve yasa dışı davranışları teşvik eden görüntüleri paylaşanları affetmiyoruz. Buna hacking de dahil.”

“Topluluk Kurallarımızda; kullanıcıları başkalarına nasıl saldırmaları veya kimlik avı yapmaları konusunda teşvik eden içerikler de dahil olmak üzere, tehlikeli veya yaşa dışı içeriklere karşı olan ilkelerimiz her zaman vardı. Bu, yeni bir politika değil. Eğer ana amaç eğitimsel, belgesel, bilimsel veya sanatsal ise bu tarz videolar için istisnalar vardır.”

“Bu politikayı tüm politikalarımızı uyguladığımız gibi uygularız ve kullanıcılar bir videonun yanlışlıkla kaldırıldığını hissediyorlarsa bir itirazda bulunabilirler.”

Daha önce bu uygulamadan dolayı ceza almış biri olan Marcus “MalwareTech” Hutchins, “WannaCry” virüsünün nasıl durdurulacağına dair bir video çekmişti fakat bu yüzden bir ceza almıştı. Aşağıda, YouTube’un hangi tarz videolara karşı olduğunu görebilirsiniz. İlgili liste, bütün yasak içeriklerin bulunduğu bir liste değil.

— Çok tehlikeli olan meydan okumalar

— Tehlikeli veya tehdit içeren şakalar

— Öldürmeyi veya zarar vermeyi öğreten içerikler

— Sert (ağır) uyuşturucu kullanımı veya yapımı

— Yemek yeme bozuklukları (kilo kaybı amacıyla)

— Vahşet içeren olaylar

— Hırsızlığı öğreten videolar

— Bilgisayar korsancılığını ve elektronik dolandırıcılığı öğreten videolar

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER