Teşkilat sinyal veriyor

Yaklaşık bir ay önce Kocaali’yi dışarıdan takip eden bazı basın organlarının, ilçedeki seçim sürecine ilişkin bazı değerlendirmelerini konu eden bir yazı kaleme almıştım. Ve o güne kadar aday adaylığı konusunda görüş alışverişinde bulunduğum ve aday adaylığı konusunda ciddi olduklarını samimiyetle söyleyen Ertan Yılmaz ve Murat Duman isimlerinden bahsetmiştim. Tabi bu arada Başkan Ahmet Acar’ın da genel merkez uygun gördüğü takdirde bir dönem daha istekli olduğunu parantez içinde belirtmiştik. Bunun ardından, gerek teşkilat içinden gerekse teşkilata yakın olan bazı kesimlerden Ak Parti’den Kocaali Belediye Başkan aday adaylığı konusunda, benim belirttiklerimin dışında birkaç ismin daha telaffuz edildiği ve içinden bazılarının güçlü olduğunu söyleyenler oldu. Benim bu konuda verdiğim cevap açık ve net oldu. Cevabım “Yaklaşık dört yıldır Kocaali’de basın emekçiliği yapıyorum, gözümle görüp kulağımla duymadığım ve teyit etmediğim, ikinci üçüncü şahısların söylemlerine güvenip yazı yazmam” şeklindeydi. Ve bu istikrarımı muhafaza etmenin haklı gururunu yaşıyorum.

Aradan geçen bu süreçte çeşitli anketler düzenlendiğine birçoğunuz şahit oldunuz. Kimilerinizin fikri telefonla soruldu, kimi zaman kapınızı anketörler çaldı, kimi zaman ise sosyal medya üzerinden fikirlerinize başvuruldu. Önemli bir kısmı genel merkez ve il yönetimin gözetiminde yapılan bu çalışmalar şu sıralarda tamamlandı. En azında Kocaali için duraklama dönemine girmiş gibi. Ve ilerleyen süreçte izlenecek olan yol haritası yavaş yavaş oluşmaya başladı. Bu kanıya nereden vardığımı soracak olursanız az önce de söylediğim gibi gözümün gördüğü ve kulağımın duyduğu ile vardım.

Bildiğiniz gibi yerel seçim döneminin yavaş yavaş kendini hissettirmeye başlaması ile birlikte Ak Parti işleri biraz daha sıkıya almaya başladı. Keza yılbaşı öncesine kadar ortalama iki ayda bir yapılan ilçe danışma meclisi toplantılarının her ay belirli tarihlerde ve düzenli olarak yapılmaya başlanması ve buna yakın gözle görülür bazı sebepler teşkilatın 2014 seçimlerine bakış açısını biraz daha netleştiriyor. Hele hele Kocaali’nin 2014 yılı itibari ile büyükşehir sınırlarına dahil edilecek olması işi biraz daha renklendiriyor. Tabi bizlerde teşkilatın bu toplantılarını kesintisiz takip ediyor ve konuşulanları can kulağı ile dinliyoruz (ileride lazım olacak). Bundan birkaç gün önce de Mayıs ayı danışma toplantısı yapıldı. Açılış konuşmasını yapan Başkan Basri Burak Ak, konuşmasının sonunda mikrofonu bırakırken, ilçe ile ilgili bazı konuları, kendisinden sonra söz alacak olan Belediye Başkan Ahmet Acar’ın açıklayacağını, söyledi. Bunu yaparken de bazı övgü dolu kelimler kullandığına ve tırnak içinde “Kendisi ile çalışmaya devam edeceğiz” şeklindeki söylemine salondaki herkes şahit oldu. Elbete ki vakit kaybetmeden, bu konuyu bizzat kendisi ile görüştüm. Her zaman olduğu gibi siyasetçi üslubu ile verdiği cevapların altında bazı gerçeklerin yattığına inanıyorum. Bundan sonraki süreçte neler olur, kim daha baskın çıkar, genel merkez inisiyatifini ne yönde kullanır bilemeyiz ancak teşkilat, şimdiden Başkan Ahmet Acar ile yola sinyalleri veriyor.          
YORUM EKLE