Trafik başladı

Malum yavaş yavaş ortalık hareketlenmeye başladı. Ak Parti’de devam eden milletvekilliği aday adaylığı başvuru süreci ile birlikte ilçe teşkilatına olan ziyaretler sıklaşmaya başladı. Geçtiğimiz hafta içi Recep Soytürk’ün tanışma ve destek ziyaretinin ardından Pazartesi günü de Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcılığı görevinden istifa eden Çiğdem Erdoğan Atabek teşkilatla ve belediye meclisi ile bir araya gelerek süreç öncesi destek talebinde bulundu. Bu yazıyı yazmadan önce aldığım son bilgiye göre bu hafta içi ve önümüzdeki hafta içi destek için teşkilata oldukça fazla ziyaret gerçekleşecek. Zira elime son ulaşan güncel randevu listesindeki isim sayısı 17 kişi idi.

Tabi bu ara Kocaali’de seçim süreci ile ilgili en fazla konuşulan konu aday olarak gösterilen 7 kişi içinde kuzeyi temsilen bir isimin yer alıp almayacağı oldu. Tamam, Karasu’da bizim oradan bir ismin aday listesinde yer alması Kocaali halkı olarak bizi de memnun eder ama yine de sokağın dili Kocaali’den birini listede görmek istediğini söylüyor. Ve açık konuşmak gerekirse Kocaali, sadece 2014 yılı içindeki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 72, yerel seçimlerde yüzde 57 oy oranına ulaşan ve oy oranı sıralamasında göre il genelinde ilk üç sırada yer alan bir ilçe olarak bu hakkını şimdilik saklı tutuyor. Gerçi kesinleşen aday listesinde bunun ne kadar etkili olacağı belli değil ama bundan sonraki süreçte hafızaların bir kenarında olacağından hiç şüphem yok. Hal böyle olunca gerek teşkilata olan ziyaretlerde gerekse ilçe teşkilatının protokol olarak katıldığı programlarda gözler aday adaylığı sürecinde ismi geçen Kocaalili iş adamı Levent Samrıoğlu’nu arıyor. Pazartesi gece geç saatlerde öğrendim. Kendisi bir yakınının vefatı nedeni ile şu sıralar il dışında bu sebeple ziyaretlerde bulunamıyor. Sanıyorum ki birkaç gün içinde o da diğer aday adayları gibi ziyaret serisine başlayacak. Kocaali’den öne çıkan bu isim Ak Parti’nin üç dönem kuralı nedeniyle bayrağı devretmeye hazırlanan Hasan Ali Çelik’in alternatifi olarak görünüyor. Bu konuda bir ön bilgi sahibi olmak için Hasan Ali Çelik’in geride kalan 12 yıllık vekillik dönemine bakmak gerekiyor. Çelik 12 yıllık hizmet döneminde siyasi üslubunu hiçbir zaman bozmayan, hizmet için elinden geldiği kadar trafik yaratmaya çalışan, önemli veya önemsiz her soruyu ciddiyetle dinleyen ve ciddiyetle cevaplayan bir tutum izledi. Hatta bir keresinde kendisi ile bir görüşme için gecenin geç saatinde şahsi telefon hattından aradım. Yanılmıyorsam saat gece yarısı falandı. Konuşurken teflonda arkadan gelen ses ile televizyondaki sesin aynı olduğunu fark ettim. O sıra TBMM TV’den bütçe görüşmelerini izliyordum. Meğer kendisi de o anda meclisteymiş. Ben müsait olmadığı için kapatmak istesem de kendisi buna müsaade etmedi. İlçeye ne kadar hizmet etmiş, hangi çalışmaya vesile olmuş ya da olmamış orası tartışmaya açık, ancak kendisi her zaman kolay ulaşılabilir biri oldu. Bu arada özellikle ben Kocaali’de basın işiyle uğraşmaya başladıktan sonra başlayan kanalizasyon projesi, sentetik saha projesi ve Caferiye projesi gibi çalışmalarda desteğini göz ardı etmemek lazım. Dolayısı ile onun yerinde olması düşünülen bir adayın en az onun kadar kolay ulaşılır, en az onun kadar reddedilemeyen bir profil çizmesi lazım.

Gelelim Levent Samrıoğlu’nun aday adaylığı sürecine. Samrıoğlu lise tahsiline kadar İstanbul’da tamamlayıp üniversiteyi Amerika’da bitiren Dış Ticaret Müsteşarlığı bünyesindeki İstanbul Fındık Mamulleri İhracatçı Birliği’nde iki yıl yönetim kurulu üyesi olarak görev alan bir isim. İki üç yıl öncesine kadar siyasi arena da çok fazla görünmese de özelikle son dönemlerde siyasetle alenen ilgilenmeye başlayan ve kısa bir süre içerisinde Ak Parti Sakarya İl Başkan Yardımcısı ve Sosyal İşler Başkanlığı’na yükselen Samrıoğlu, elimdeki güncel son listeye göre Çarşamba günü saat 15.30’da aday adaylığı için müracaatını yapacak. Aynı zamanda Kocaali’deki mevcut tesisin üzerine yaklaşık 1 buçuk milyon liralık bir yatırım daha yaparak fındık mamulleri üretimini kuvvetlendirdi. Her geçen gün genişleyen ürün yelpazesi ile yurt içi ve yurt dışı piyasalarında yer edinmeye başladı. Şu gidişata göre kısa bir süre içerisinde kendisini ikiye üçe katlaması olağan bir sonuç gibi görünüyor. Şu an için aday adaylığı konusunda Kocaali’den bir başka isim olmadığından herhangi bir tercih yapma durumunda değiliz. Dolaysı ile Kocaalili partililerin aday listesinde görmek istedikleri ilk isim olarak görünüyor. Süreç ne gösterecek şimdiden kestirmek elbette ki mümkün değil ancak Samrıoğlu’nun iddialı birçok aday adayı arasından sıyrılarak aday listesinde yer alması Kocaalili partilileri memnun edecek gibi görünüyor. Bu arada muhalefet kanadının kuzeyden aday gösterip göstermeyeceği netlik kazanmış değil. Şu an için sessizlik hakim olsa da muhalefetin aday listesinde Kocaali’den bir ismin aday gösterilmesi dengeleri etkileyecek gibi görünüyor.           

YORUM EKLE