Turizm bölgesinden çıkmak iyi mi oldu kötü mü

Geçtiğimiz hafta Karasu turizm bölgesi olmaktan çıkarıldı. Bu durum bir facia mı? Bence değil!

Biz turizm bölgesi olmanın hangi avantajını kullandık? Turizm bölgesi olmanın avantajına uygun olarak bir otel mi yapıldı? Ona göre tesisleşme mi oldu? Teşvik kapsamında nitelikli turist mi geldi? Tur mu düzenlendi?

Karasu turizm tanıtımlarında mı yer aldı?

Türkiye’nin en güzel kumsallarından biri burada, dünyanın en büyük ikinci su basar ormanı burada da bir tanıtım filminde mi yer aldı?

Karasu turizmden para kazanmayı 1990’ların sonunda unuttu. Sonrasında kendini sattı hep. Doğasından feragat etti. Kumundan, tarım arazisinden…

O zaman “tuzu kurular” diye adlandırılanların tuzu hakikaten kuruydu. Ama adamların söylediklerinin bu gün bizim tuzun da ıslanmaması için olduğunu geç anladık.

“Tarım arazileri sanayiye açılmasın” dediklerinde “Toprak mı yesin bu insanlar! Gebze’ye mi gitsin” dedik. Hatta “Çocuklarımız Gebze’ye, Tekirdağ’a gideceğine Gebze Karasu’ya gelsin” diyenler oldu.

Neticede çarpık yapılaşma başladı. Başladı ve bitmek de bilmedi. Eline küreği kapan, gözüne kumu kestiren girişti inşaat işine.

Sorsan sahilde inşaat kullanım alanı yüzde otuz yüzde kırk. Soruyorsun adama “Bu yüzde kırk mı?” “Senin hesapladığın gibi hesaplanmıyor” diyor. “Merdiven boşluğu sayılmıyor, şurası çekme, burası itme, ötesi çakma…” Sonuç? Sonuç komşunun balkonundan tuz alma imkanın var… Evler birbirine giriyor.

Hayır imar yüzde 70’e çıksa balkonlar ortak kullanılacak demek ki…

Neyse konumuz o değil. Konumuz turizm alanından çıkmamız iyi mi oldu?

İyi oldu efendim. Yoldan altı diye adlandırdığımız alanda Yani Kocaali-Karasu-Adapazarı yolunun deniz tarafında kalan alanda ruhsat verilemiyordu. O bölgedeki yapılar aslında resmen denetlenemiyordu. Bu şekilde o bölgenin denetlenmesi ve sorumluluğu belediyeye geçmiş oldu.

Bundan sonra Karasu turizm bölgesi ilan edilir mi?

Kumsalı 30 yıl öncesinde göre ömrünü tamamlamış olan bir yerin turizm bölgesi ilan edilmesi mucize olur. Ama disiplinli bir çalışma, iyi bir pazarlama ile Karasu tüm turizm bölgelerinden daha iyi bir konuma gelebilir.

Turizm bölgesinde olması gereken her şey Karasu’da fazlası ile var.

Sadece bu konuyu dert edinen insan yok!

Onu da bulduk mu iş kolay…