700 Yıllık Tarihi Ahşap Cami Onarılacak

Tarihi yapıların ve mimari örneklerin belgelenmesi amacıyla yapıların mevcut planlarını çizim haline getirilen Erenler İlçesi Büyükesence Köyünde bulunan 1330 yılında Orhan Gazi zamanında yapıldığı tahmin edilen ahşap camide proje çalışmaları yapıldı.

700 Yıllık Tarihi Ahşap Cami Onarılacak

700 yıllık ahşap camiyi sanat tarihi açısından değerlendirildi. Restorasyon projeleri hazırlanabilmesi için caminin iç ve dış mimarisine, özgün dekorasyonu ve taşıyıcı sistemi ile yapı malzemelerinin mevcut durumunu çıkarıldı. kocaali
HABER-ASLI ÇAM
Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi, Yrd. Doç. Dr. Tülin Çoruhlu, bölgemizde böyle camiler çok önemli, caminin dışardan bakıldığında çok anıtsal abideli yapı olarak görünmese de  kültür varlıkları acısından halk kültürü acısından yöresel teknikler acısından önemli bir yapıdır.


Yaşatılması ve korunması gereken bir yapı. Caminin yanına yeni bir cami yapılmış ve bu cami gözden çıkarılmış, bu gözden çıkarılışı  tekrar kanılması gerekir kültürümüz acısından maddi değerlerimiz acısından kazanılması gereken bir yapı olarak düşünülmesi gerek. Yani evlatlarımız bizim bu topraklara ne zaman geldiğimizi, ne kadar süre yaşadığımızı ciddi belgeleri bu yapılar ve gözden çıkarılmaması gereken bir yapı. Anıtlar kurulu tarafından tescili yapılmış bir yapı bu yapı, Öğrencilerimizle birlikte  caminin rölevesini çıkarttık ve tüm mezar taşlarını belgeledik. Caminin ölçülerini aldık kesitlerini çizdik. Fotoğraflarını da çekerek bir rapor haline getirdik. Camiyi kaybetmememiz lazım. Çünkü orada 14. Yıldan gelmiş bir eser var. Cami ile bilgili caminin tarihçesini ve belgesini yaptık restorasyona hazır hale getirdik.
Köy sakinleri de, köyde bulunan tarihi camının bir an evvel onarılmasını ve gelecek kuşaklara ecdat yadigarı caminin tekrar günümüze kazandırılmasını istediler.

Aslı ÇAM

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER