Geyve’de 523 Yıllık Tarihi  2. Beyazıt Köprüsü Havadan Görüntülendi

Sakarya’nın Geyve ilçesinden geçen Sakarya Nehri üzerine Osmanlı Padişahı 2. Bayezıt tarafından 1495 yılında yaptırılan 523 yıllık ’2. Beyazıt Köprüsü’ bugüne kadar birçok kez onarım görse de hizmet sunmaya devam ediyor.

Geyve’de 523 Yıllık Tarihi  2. Beyazıt Köprüsü Havadan Görüntülendi

Uzunluğu 195 metre, eni ise 5 buçuk metre olan ve büyük kesme taşlardan yapılan tarihi köprü Alifuatpaşa Mahallesini Geyve ilçesine bağlıyor.  kocaali
HABER - Aslı ÇAM

Osmanlı Padişahı İkinci Bayazıt’ın mimar ve mühendisi Fakir Abdullah tarafından tasarlanan on dört ayak üzerine kemerli kesme taş köprünün ayaklarından dördü Sakarya Nehri üzerinde olduğu gözüküyor. Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Yaşar Ertaş köprünün tarihi geçmişini yitirmemesi için restorasyon çalışmalarının bir an önce başlaması konusunda vurgu yaptı. 523 yıldır vatandaşın hizmetinde olan ve iki mahalleyi birbirine bağlayan köprü havadan görüntülendi.

2. Beyazıt Köprüsüyle ilgili bilgiler veren Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Fen - Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Yaşar Ertaş, “2. Beyazıt Köprüsü Geyve’de Sakarya Nehri üzerine inşa edilmiş bir köprü.  Miladi olarak 1595-1596 tarihlerine tekabül etmektedir. Sakarya Nehri büyük ve önemli bir nehir. Ve köprünün yapıldığı yere baktığınız zaman İstanbul ile Amasya istikametinde ilerleyen hem ticaret hem de askeri yol üzerinde kurulmuş bir köprü olduğunu söyleyebiliriz.
Köprünün uzunluğu 195 buçuk metredir, eni ise çok geniş değil 5 buçuk metre kadardır.  Ertaş, köprünün tarihi geçmişini yitirmemesi için restorasyon çalışmalarının başlaması gerekmektedir.
Evliya Çelebi’n inde  2. Beyazıt Köprüsünü Anadolu’nun en iyi köprüsü olduğunu söylüyor. Bu köprüden 3 tane yapıldığı Edirne, Amasya ve Sakarya’da olduğunu biliyoruz.
Osmanlıdan günümüze kadar hizmet vermiş bir köprünün yetkililer tarafından bir an evvel restorasyon çalışmalarına başlanması gerekiyor.

Aslı ÇAM

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER