Hafta Sonu Taraklı'ya Büyük ilgi

Sakarya İl’inin en güney ucunda yer alan Taraklı İlçesi,19. YY. kalma Osmanlı Dönemi evleri ve tarihi yapılarıyla ünlü bir ilçedir.  

Hafta Sonu Taraklı'ya Büyük ilgi

Sokak dokusu bozulmayan görünümü Taraklı Evleri`nin bulunduğu alan SİT alanı ilan edilmiş ve korumaya alınmıştır. Bu alanda 120 adet tarihi ev bulunmaktadır. Yük taşıyanların dinlenmeleri için dinlenme taşları bulunan Arnavut Kaldırımlı sokakları ve bu sokakların buram buram tarih kokan süsleri Osmanlı Evleri Yunus Paşa tarafından 1517 yılında yaptırılan Yunus Paşa Camii, Taraklı bir kültür müzesi görünümündedir. Bu özellikleri sebebiyle son yıllarda iç turizm açısından belirgin bir canlanma görülüyor. kocaali
HABER ASLI ÇAM
2011 yılında Uluslararası Cittaslow Birliği’ne kabul edilen Taraklı, ülkemizin beşinci sakin beldesi. Taraklı, özellikle tahta kaşık ve tarak yapımıyla ünlenmiş. Son yıllarda kültür turizmi denilince de ilk akla gelen yerlerden birisi olmuş. Taraklı küçük ve şirin bir ilçe. Hafta sonunda havanın iyi olmasını fırsat bilen vatandaşlar, çeşitli İllerden  Taraklı ‘ya akın etti.

Şehrin sokaklarında ne kadar yerli turist ilçeye çektiği gözle görülmekte ve bu yöre halkı için ciddi bir gelir kaynağı oluyor. Taraklı sokaklarındaki dükkânlarda hediyelik eşyalar, organik yiyecekler gelen vatandaşların ihtiyaçlarını da karşılıyor.
Taraklı esnafı da yerli turistlerin İlçeyi ziyaret etmelerini oldukça memnuniyetle karşılıyor.  İlçemize İstanbul, Ankara, İzmit ve hatta yurt dışından görmeye geliyorlar. Bizde Taraklı lı olarak gelen misafirlerin ihtiyaçlarını karşılıyoruz ve onları elimizden geldiği kadar memnun etmeye çalışıyoruz.
Almanya Berlin’den şehrinden arkadaşının tavsiyesiyle Taraklı İlçesine gelen  gelen Makbule Zengin, Taraklı İlçesini çok beğendim gerçekten çok güzel bir yer. Burasının dokusunu ve güzelliğini İnş. Allah bozmazlar ve böyle kalır.

Aslı ÇAM

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER