Kocaali Sahilinde Kum Zambakları Çiçek Açtı

Her yıl Temmuz ve Ağustos aylarında içinde bir ay süreyle deniz kenarında yüzünü gösteren mis kokulu kum zambakları, bir kez daha Kocaalilerle buluştu.

Kocaali Sahilinde Kum Zambakları Çiçek Açtı
Sakarya Kocaali ilçesi Yayla mahallesinde deniz sahilindeki kumsallarda doğal olarak yetişen kum zambakları çiçek açtı. Temmuz ve Ağustos aylarında açarak kumsallara ayrı bir güzellik veren kum zambakları vatandaşların ilgisini çekerken, beyaz çiçekleri ile güzelliğin ve zarafetin sembolü olduğu da belirtiliyor.

Güzelliği ve zarafeti temsil eden beyaz çiçekleriyle sahillerin incisi olarak adlandırılan endemik kum zambağının açan çiçekleri, bu yılda Kocaali sahilinde güzel görüntüler oluşturuyor.

Görünüşü ve yaydığı kokusuyla herkesi kendine hayran bırakan kum zambağının nesli, doğal yaşam alanları olan kumsal sahillerin büyük bölümünün plaj olarak kullanılması,  insanlar tarafından çiğnenmesi de üzücü oluyor. Bazı vatandaşlarda çiçek açan kum zambaklarının resimlerini çekerek ölümsüzleştiriyor.

Kum zambaklarını görmeye gelen Rıdvar Kır isimli vatandaşta elinde makinesi zambakların resimleri çekiyor. Kır, bu kum zambaklarını tatile geldiğimde her yıl görmeye gelirim ve onları koklarım severim.

Çok güzel bir zambaklar bunlar yılda bir ay açıp kayboluyorlarmış ve sadece sahillerde yetişen kum zambaklarının muhteşem bir kokusu da mevcuttur dedi.
Kum zambağının kendini gösterdiği Sakarya Kocaali ilçesinde ise, İl çevre müdürlüğü ve Kocaali Belediyesi tarafından koruma altına alındı.Mehmet KARAKAŞ

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2015, 15:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER