Paket tur ücret iadeleri ne olacak?

Uçaklı paket turların ücret iadelerinde de erteleme yapıldı!

Paket tur ücret iadeleri ne olacak?

Covid-19 salgını sebebiyle iptal edilen uçak seferleriyle ilgili olarak, yolcular tarafından havayolu şirketlerine yöneltilen ücret iadesi talepleriyle ilgili daha önce havayolu mevzuatında bir yönetmelik değişikliği yapılmıştı. Bu değişiklikle yolcuların, ücret iadelerini ancak uçuş yasaklarının kalkmasından altmış gün sonrasında alabilecekleri belirlenmişti. 

Şimdi bu uygulamanın devamı niteliğinde bir değişiklik daha yapıldı. Bu kez Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği’nde bir değişiklik yapıldı. Buna göre, içinde uçak seyahati bulunan ve iptal edilen paket turlar sebebiyle ücretlerinin iade edilmesini bekleyen müşterilerin de, uçuş yasaklarının kalkmasından altmış gün sonrasına kadar beklemeleri gerekiyor.

Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Ücret iadesine ilişkin bu erteleme, içinde uçak rezervasyonu olan paket turlarda tur şirketi tarafından önceden havayolu şirketine ödenmiş olan uçak bileti ücretiyle sınırlıdır. Yoksa paket tur ücretinin tamamının iadesi ertelenmiş değil. Yönetmeliğe göre, tur şirketlerinin paket tur bedelinin tamamının iadesini erteleyebilmeleri için müşterinin buna onay verdiğini gösteren belgeyi müşteriye imzalatmaları gerekiyor. Paket tur ücretinin tamamının iadesinin ertelenmesine onay vermek istemeyen müşterilerin bu tür bir beyan içeren belgeyi imzalamaktan kaçınmaları gerekir.
 

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER